Co zrobić, żeby pralka brzydko nie pachniała?

Pralka to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Niestety, często dzieje się tak, że na skutek nieodpowiedniego użytkowania albo też gromadzącej się w bębnie wilgoci staje się źródłem brzydkiego zapachu w łazience. Pozbyć problemu można się w łatwy sposób i wcale nie są do tego potrzebne bardzo drogie środki. Poniżej kilka prostych trików i wskazówek, które dadzą odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby pralka brzydko nie pachniała.

Pralkę trzeba utrzymywać w czystości
Pralkę trzeba utrzymywać w czystości123RF/PICSEL

Wybielacz zwalczy pleśń i brzydki zapach

Gromadząca się w bębnie pralki wilgoć oraz pozostałości po wykorzystywanych do prania środkach prowadzą do powstania brzydkiego zapachu dobywającego się z urządzenia. Aby szybko rozwiązać problem warto wykorzystać działanie wybielacza oraz wody. Ciecze trzeba zmieszać w równych proporcjach (wystarczy po jednej szklance), a następnie zanurzyć w mieszance szmatkę. Ta ostatnia posłuży do czyszczenia pralki. Warto przy tym zachować wszelkie ostrożności i zabezpieczyć dłonie gumowymi rękawiczkami.

Zachowaj ostrożność

Na powierzchni pralki często tworzy się pleśń
Na powierzchni pralki często tworzy się pleśń123RF/PICSEL

Przygotowany roztwór należy starannie nałożyć szmatką - zwłaszcza na gumowe uszczelki. To właśnie tam zwykle gromadzi się najwięcej brudu i tworzy się pleśń. Aby uzyskać pożądane efekty, proces czyszczenia wodą z wybielaczem trzeba powtórzyć. Gdy warstwa pleśni i brudu jest pokaźna, warto zanieczyszczone miejsca zalać mieszanką i pozwolić jej działać przez co najmniej trzydzieści minut. Na koniec trzeba jeszcze ustawić pustą pralkę na cykl prania z najwyższą temperaturą. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwo usunąć resztki wybielacza i pleśni.

Regularnie czyść pralkę octem

Regularnie czyść bęben octem
Regularnie czyść bęben octem123RF/PICSEL

Zabieg czyszczenia pralki wybielaczem warto uzupełnić i wzmocnić płukanką z octu. Ten popularny domowy środek znany jest ze swoich oczyszczających i wybielających właściwości. Wystarczy wlać dwie szklanki octu do pojemnika na proszek i włączyć kolejny cykl prania, ustawiając wysoką temperaturę. Nadmienić w tym miejscu warto, że nie należy nigdy ze sobą łączyć wybielacza i octu. Taki groźny duet może doprowadzić do podrażnienia oczu oraz błony śluzowej nosa i gardła. Proces czyszczenia pralki należy zawsze wykonywać dwuetapowo.

Chcesz, żeby pralka brzydko nie pachniała? Trzymaj się zasad

Pralka wymaga odpowiedniej pielęgnacji
Pralka wymaga odpowiedniej pielęgnacji123RF/PICSEL

By czyszczenie pralki z brudu i pleśni oraz usuwanie nieprzyjemnego zapachu przyniosło pożądane i trwałe rezultaty, trzeba spełnić dwa warunki. Zabieg należy powtarzać co najmniej raz w miesiącu.  Poza tym trzeba wcielić w życie kilka zasad użytkowania pralki, które zmniejszą ryzyko tworzenia się pleśni. Prewencja naprawdę potrafi zdziałać wiele! Przede wszystkim trzeba przecierać pralkę po każdym praniu. Zasada ta dotyczy zarówno bębna jak i uszczelek. Poza tym najlepiej na przykry zapach działa wietrzenie. Warto zawsze zostawiać otwarte drzwiczki pralki, a po zakończeniu prania każdorazowo osuszyć wnętrze pralki. Na koniec kilka słów o detergentach. Większość z nich pozostawia lepki nalot, który jest pożywką dla bakterii, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie urządzenia.


Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas