Codzienny trening - konieczność czy przesada?

Regularna aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego stylu życia. I niezbędny element codziennej rutyny odchudzających się osób. Czy jednak popularny pogląd, że ćwiczyć powinniśmy codziennie, jest aby na pewno słuszny?

Jeśli ćwiczysz każdego dnia, a twoje ciało nie odpoczywa, nie dajesz z siebie 100 procent
Jeśli ćwiczysz każdego dnia, a twoje ciało nie odpoczywa, nie dajesz z siebie 100 procent123RF/PICSEL

Niezależnie od tego, jaki cel obieramy ćwicząc - czy chcemy zbudować mięśnie, czy też pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej - konsekwencja w trenowaniu jest kluczem do sukcesu. I jedyną, prócz zdrowej diety, gwarancją widocznych rezultatów. Wiele osób przekonanych o konieczności jak najczęstszego wykonywania treningu stara się ćwiczyć każdego dnia, siedem dni w tygodniu, tłumacząc to sobie obietnicą szybszych i bardziej spektakularnych efektów. Czy słusznie?

Choć regularna aktywność fizyczna jest rzeczywiście najskuteczniejsza w kontekście budowy mięśni i pozbywania się nadprogramowych kilogramów, zasada "im częściej, tym lepiej" obowiązuje do pewnego momentu. Nasze ciało potrzebuje wszak odpoczynku, aby się zregenerować i móc osiągać lepsze wyniki.

- Kiedy ćwiczysz, twoje mięśnie są w zasadzie uszkadzane, dlatego potrzebują czasu, aby odbudować się i zyskać większą siłę - wyjaśnia w rozmowie z "Popsugar" trener personalny Guychard Codio. Ćwiczenie każdego dnia odbiera tymczasem mięśniom możliwość koniecznej dla ich dobrej kondycji regeneracji.

Według eksperta, trening będzie znacznie efektywniejszy, jeśli zrobimy sobie przerwę i przeznaczymy przynajmniej jeden dzień na odpoczynek. Wówczas będziemy czerpać z aktywności więcej korzyści.

- Jeśli ćwiczysz każdego dnia, a twoje ciało nie odpoczywa, nie dajesz z siebie 100 procent, ponieważ twoje ciało nie wyleczyło się w pełni - tłumaczy. I zaznacza, że łatwo możemy porównać zbyt częsty wysiłek fizyczny do opalania się tuż po oparzeniu słonecznym - Nie możesz wrócić na słońce, aby uzyskać lepszą opaleniznę. Twoja skóra musi się wygoić, zregenerować - dodaje.

Dobrym pomysłem jest naprzemienne trenowanie różnych grup mięśni - w ten sposób unikniemy ryzyka kontuzji i zakwasów
Dobrym pomysłem jest naprzemienne trenowanie różnych grup mięśni - w ten sposób unikniemy ryzyka kontuzji i zakwasów123RF/PICSEL

Codio zaznacza, że dzień odpoczynku przeznaczyć możemy na całkowity relaks lub pozwolić sobie na niewielki wysiłek, w zależności od wykonywanych czynności. Aby ukoić ból przetrenowanych mięśni, ekspert zachęca stopniowo wracać do aktywności, np. poprzez spacery i jogę, która, jak udowodniono, pomaga złagodzić dyskomfort związany z zakwasami po treningu. Czasami jednak nawet zajęcia jogi mogą okazać się zbyt intensywne. Najskuteczniejsze będą wówczas sen i odpoczynek, które w największym stopniu zapewniają ciału regenerację, której potrzebuje.

Chociaż liczba dni odpoczynku wprowadzonych do harmonogramu ćwiczeń zależy głównie od poziomu naszej aktywności oraz intensywności wysiłku, Codio sugeruje, aby odpoczywać od ćwiczeń dwa lub nawet trzy razy w tygodniu. Dobrym pomysłem jest także naprzemienne trenowanie różnych grup mięśni - w ten sposób unikniemy ryzyka kontuzji i zakwasów. Kluczowe jest w tym przypadku po prostu słuchanie własnego ciała.

Fitmania Ladies: Najważniejszy element treninguVideo Brothers
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas