Coraz chętniej sadzimy go na żywopłot. Nie wszyscy wiedzą, jak bardzo jest trująca

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Nie wszystko złoto, co się świeci. Mimo że cis pospolity to bardzo dekoracyjna roślina, posiada swoje mroczniejsze oblicze. Z jednej strony zdobi ogrody przez cały rok, nawet w najmroźniejsze i śnieżne dni, a do tego świetnie nadaje się na żywopłot. Z drugiej – zawiera toksyczne substancje, którą są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. W swoim ogrodzie zachowaj szczególną ostrożność.

Cis to często widywana roślina w polskich ogrodach
Cis to często widywana roślina w polskich ogrodach123RF/PICSEL

Z lasu do ogrodów, czyli charakterystyka cisa pospolitego

Dawniej był drzewem spotykanym głównie w lasach. Drewno wykorzystywano do budowy wytrzymałych, a zarazem elastycznych łuków oraz kusz i strzał. Współcześnie częściej zobaczymy go w parkach i przydomowych ogrodach, ponieważ cis stał się popularną, zimozieloną rośliną ozdobną.

Jak wygląda cis? Zwykle osiąga maksymalnie 15 metrów wysokości, ma krzaczasty pokrój. Cechuje się igłami o długości 2-3 centymetrów. Z wierzchu są ciemnozielone, od spodu jasne z widocznymi dwoma paskami aparatów szparkowych. Cis nie wytwarza żywicy ani szyszek. Nasiona znajdują się w jaskrawoczerwonej osnówce.

Cis to roślina posiadająca doskonałe właściwości regeneracyjne, ale trzeba na nią uważać
Cis to roślina posiadająca doskonałe właściwości regeneracyjne, ale trzeba na nią uważać123RF/PICSEL

Popularna roślina na żywopłot

Jak zostało wspomniane, cis to roślina zimozielona, a do tego wykazuje dużą odporność na mróz i inne typowo zimowe warunki. Nie ma dużych wymagań, a jednocześnie jest podatny na formowanie. Z tych powodów coraz częściej wybiera się go jako okaz idealny na żywopłot. Gęsty iglak jest odporny również na zanieczyszczenia, więc pierwszorzędnie poradzi sobie z oddzieleniem naszej posesji od ruchliwej ulicy.

Czy cis jest trujący?

Mimo zalet wynikających z praktycznego i ozdobnego zastosowania w ogrodzie, do tego gatunku trzeba podchodzić z rozwagą. Cis pospolity jest trujący, a toksyny obecne są w prawie każdej części — zarówno w igłach, jak i gałęziach. Wyjątkiem są jedynie czerwone owoce, ale i tu trzeba mieć się na baczności. Schowane w osnówkach nasiona są toksyczne.

Objawy zatrucia

Spożycie trującej części będzie skutkować podrażnianiem układu pokarmowego, objawiającym się bólem brzucha, biegunką i wymiotami. Pojawią się zawroty głowy i spłycenie oddechu. Może dojść do poważnych zaburzeń pracy serca, gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego i omdlenia, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączki.

Decydując się na uprawę cisu w ogrodzie, trzeba więc wziąć pod uwagę ograniczenie do niego dostępu małym dzieciom i zwierzętom. Jako ogrodnicy powinniśmy dbać o to, aby regularnie go przycinać. Stare i uszkodzone części należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych — zwykle bywają najbardziej toksyczne. Podczas pracy w ogrodzie grube rękawice są obowiązkowe. Kontakt roślinnego soku ze skórą może bowiem wywołać podrażnienie skóry i reakcję alergiczną.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas