Cyklameny: Jak je uprawiać, by pięknie rosły?
Zainteresowanie domową uprawą roślin doniczkowych nie słabnie, także ze względu na to, że ogromny wybór oferują, m.in., supermarkety. Kwiaty nie są drogie, dlatego szybko znajdują nabywców. Może się wydawać, że z końcem jesieni asortyment jest uboższy. Nic bardziej mylnego, gdyż to czas, kiedy w pełnej krasie jest np. cyklamen perski. Zachwyca on swoim obfitym kwitnieniem, które trwa nieprzerwanie aż do początków wiosny. Cyklamen często jest mylony z fiołkiem alpejskim, który różni się znacząco swoim wyglądem. Cyklamen perski może być oryginalną ozdobą w domu i wbrew pozorom, jego uprawa nie jest skomplikowana, ale trzeba pilnować kilku istotnych zasad.
Parę słów o cyklamenie perskim
Cyklamen perski jest jednym z przedstawicieli licznego gatunku roślin pierwiosnkowatych. W naturalnych warunkach można go spotkać w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie. Często porasta górskie łąki i polany, a także skaliste, wapienne podłoża, które preferuje. Można go również zobaczyć, choć wyjątkowo rzadko, w rejonie Alp, stąd błędnie określa się go fiołkiem alpejskim. Ta druga roślina swoim wyglądem bardziej przypomina znanego nam fiołka ogrodowego, czyli popularnego bratka, choć ma jednolity, najczęściej niebieski bądź fioletowy i niekiedy jest spotykany również w Tatrach.
Jak wygląda cyklamen perski?
Cyklamen perski jest byliną wyrastającą z bulwy. Posiada gęsto ułożone łodygi szczelnie pokryte liśćmi. Mają one charakterystyczny sercowaty kształt, na którym często pojawiają się jaśniejsze przebarwienia. Cyklameny uprawiane w domach, najatrakcyjniej wyglądają późną jesienią, ponieważ pojawiają się na nich liczne skierowane w dół kwiaty. Płatki otwierają się ku górze i przyjmują różne barwy: najczęściej czerwone, różowe lub białe. Niektórzy uważają, że uprawa cyklamenów jest trudna i wymagająca, a kupione egzemplarze najczęściej wyrzucają wiosną, kiedy skończą intensywne kwitnienie. Kilka prostych zasad pozwoli na to, aby roślina kwitła przez wiele sezonów, bowiem bulwy w naturalnych warunkach mogą nawet kwitnąć przez 100 lat.
Uprawa cyklamenu perskiego
Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć w momencie przyniesienia cyklamenu ze sklepu. Powinno się go odstawić na kilka dni do chłodnego i wilgotnego pomieszczenia. Następnie może być przeniesiony do pokoju – miejsce docelowe powinno być osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych oraz być daleko od źródeł ciepła. Kwitnienie cyklamenu przypada w momencie sezonu grzewczego, który może być dla rośliny wyjątkowo szkodliwy. Najlepiej, aby doniczka ustawiona była w miejscu, w którym temperatura w ciągu dnia nie przekracza 23 stopni Celsjusza. W wyższej cyklamen szybko przekwita. Najbardziej optymalna powinna być taka, która oscyluje wokół 17 stopni. Dlatego roślina często zdobi klatki schodowe, loggie oraz przedsionki.
Pielęgnacja cyklamenu perskiego
Cyklamen perski zasługuje na szczególną troskę w okresie kwitnienia. Należy regularnie go podlewać niewielką ilością wody tak, aby nie zalewać liści, bulwy oraz kwiatów. Najlepiej, aby nalewać ją bezpośrednio do podstawki i po kilku minutach zlać jej nadmiar. Dlatego ważne jest, aby doniczka posiadała dziury odpływowe. Poza tym cyklamen potrzebuje dużej wilgoci. Może być umieszczony w kuchni lub łazience z oknem. W pokoju powinien posiadać nawilżacz, można również w pobliżu rośliny ustawić kilka pojemników z wodą albo postawić ją na wypełnionym kamieniami i wodą szerokim naczyniu.
Co zrobić z cyklamenem po przekwitnięciu?
Aby cyklamen rósł bujnie przez wiele lat, trzeba się o niego zatroszczyć, kiedy przekwita. Niezbędnymi zabiegiem jest usuwanie martwych części roślin, takich jak łodygi oraz liście, a także odrywanie przekwitniętych kwiatostanów. Ich obecność na roślinie może przyczynić się do rozwoju chorób grzybiczych, które szybko doprowadzają do jej zamierania. Kiedy cyklamen straci wszystkie nadziemne części i pozostaje sama bulwa, należy ją przesuszyć przez kilkanaście dni, a następnie przenieść w chłodniejsze miejsce. Po krótkim okresie hibernacji, roślina odżyje i zacznie wypuszczać kolejne liście. Choć w naturalnych warunkach cyklamen rośnie przez kilkadziesiąt lat, to w domowej uprawie atrakcyjny będzie średnio przez trzy sezony.