Cynamon niezbędny nie tylko w kuchni
Doskonale znana wszystkim aromatyczna przyprawa, jaką jest cynamon, kojarzy nam się przede wszystkim ze słodkimi potrawami. Z racji jego zdrowotnych właściwości i rewelacyjnego smaku, niektórzy używają go w kuchni niemal codziennie. Poza tym, że świetnie wzmacnia odporność, wspomaga odchudzanie i obniża poziom cukru we krwi, ma również inne zalety. Można go wykorzystać również jako dodatek do pielęgnacji twarzy lub... w przydomowych ogródku!
Cynamon pochodzi ze Sri Lanki. To nic innego jak zmielona kora cynamonowca cejlońskiego. Badania dowiodły, że posiada wiele właściwości leczniczych, ale działa cuda również w kosmetyce. Mało kto wie, że cynamon znajduje też swoje zastosowanie w ogrodnictwie - może być znakomitym sprzymierzeńcem w pielęgnacji roślin. W kosmetyce służy najczęściej jako naturalny środek w walce z trądzikiem oraz dodatek do pielęgnacji cer problematycznych. Przyprawa wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu ropne wypryski zostają zlikwidowane, przebarwienia i zaczerwienienia złagodzone, a cera rozjaśniona. Cynamon to również świetny sposób na cellulit - dodaje się go do kremów czy peelingów. Kosmetyki na bazie cynamonu można przygotować samodzielnie w domu. Jeśli masz problem z cerą trądzikową, wypróbuj ten prosty przepis na domową maseczkę.
Przeciwtrądzikowa maseczka
Potrzebne będą dwie łyżki stołowe śmietany lub jogurtu naturalnego oraz 2-3 łyżeczki sproszkowanego cynamonu. Składniki wystarczy wymieszać, po czym powstałą maseczkę nałożyć na twarz, na około 15-20 minut. Po tym czasie twarz należy dokładnie oczyścić. Podczas stosowania maseczki zwykle pojawia się uczucie pieczenia - jest to związane z właściwościami rozgrzewającymi przyprawy.
Poza tym, że cynamon to źródło zdrowia i naturalny lek na problemy z cerą, przyda się również miłośnikom ogrodnictwa. Niesamowity jest fakt, że ta łatwo dostępna i tania przyprawa to naturalny środek grzybobójczy, zwalczający pleśń i szkodniki. Chroni również sadzonki oraz pomaga wyleczyć małe uszkodzenia czy nacięcia roślin. Jak działa i dlaczego warto wykorzystać go do pielęgnacji ogródka?
1. Chroni przed owadami
Jeśli mrówki lub komary nie dają spokoju świeżo zasadzonym szczepom w twoim ogrodzie, nie musisz się martwić. Możesz się ich pozbyć przy pomocy odrobiny cynamonu. Wystarczy rozsypać przyprawę wokół rośliny za każdym razem, gdy chcesz się pozbyć owadów.
2. Usuwa grzyby
Grzyby są wrogiem zdrowych roślin. Jeśli w twoim ogródku pojawiła się pleśń, posyp roślinę sproszkowanym cynamonem - zatrzyma to rozmnażanie i rozprzestrzenianie się grzyba. Jeśli problem nie ustąpi, musisz usunąć pleśń z rośliny. W przypadku, gdy nalot pojawił się w ziemi, wystarczy wymienić podłoże na nowe. Roślinę należy wsadzić również do nowej doniczki. Takie proste zabiegi pomogą całkowicie wyleczyć roślinę.
3. Pomaga w walce z chorobami
Ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy zobaczyć w naszym ogródku, to sadzonki zaatakowane przez choroby, które uniemożliwiają im wzrost i rozwój. Schorzenia mogą wystąpić zarówno na nasionach jak i szczepach, a powodują je zazwyczaj grzyby lub słaba jakość ziemi. W konsekwencji może to doprowadzić do zamierania roślin, dlatego trzeba działać natychmiastowo. W tym przypadku cynamon również sprawdzi się znakomicie. Wystarczy wsypać odrobinę przyprawy do nawozu lub ziemi, w której zasadzone są rośliny.
4. "Eliksir" na sadzonki
U zasadzonych szczepów istotna jest stymulacja rozrostu korzeni. W tym celu lepiej nie stosować środków chemicznych. Zamiast tego wystarczy posmarować cynamonem łodygę sadzonki tuż przed zasadzeniem. Łatwo i efektywnie - bez wydawania pieniędzy na drogie środki wspomagające wzrost.
Jeżeli zależy ci na reprodukcji szczepów, a w twoim ogrodzie istnieją problemy uniemożliwiające otrzymanie zadowalających rezultatów, istnieje na to sposób - pomoże oczywiście cynamon!
Oto przepis na naturalny środek przeciwgrzybiczny
Sposób przygotowania
Umieść wszystkie składniki w misce i pozostaw na 12 godzin. Po upływie czasu, odcedź wodę i umieść ją w innym naczyniu. Zamocz sadzonki w otrzymanym roztworze na dwie godziny. Następnie posadź je tak, jak zwykle. Mikstury nie należy przetrzymywać, bo po pewnym czasie traci swoje właściwości i konieczne będzie wykonanie jej na nowo.
5. Leczy zranione rośliny
Jeśli zdarzyło ci się przyciąć za bardzo rośliny lub jeśli przed przypadek uszkodziłeś którąś z nich podczas zabiegów pielęgnacyjnych, możesz wspomóc ich leczenie. "Rany" wystarczy posypać odrobiną cynamonu. Uchroni to roślinę przed rozprzestrzenianiem się uszkodzeń oraz wspomoże regenerację.