Cytryna – co możesz nią wyczyścić?

Ten aromatyczny owoc nie tylko można stosować w sztuce kulinarnej, ale także do prac domowych, jak np. sprzątanie czy pranie.

Cytryna to owoc o szerokim zastosowaniu
Cytryna to owoc o szerokim zastosowaniu123RF/PICSEL

Usuwa kamień. Sok z cytryny bez trudu usuwa kamień z takich powierzchni jak kran, kafelki, wanna i umywalka, czy z toalety. Wystarczy je przetrzeć szczoteczką zamoczoną w soku cytrynowym.

Na trudno dostępne miejsca (np. wokół kranu) należy na noc położyć nasączony sokiem wacik, a rano opłukać. Zaś jeśli chcemy usunąć kamień z czajnika, trzeba wlać do niego zimną wodę, wycisnąć sok z połówki cytryny i zostawić na noc. Następnie rano zagotować i odstawić na dwie godziny. Wylać wodę, wypłukać.

Nadaje połysk. Wszystkie chromowane powierzchnie, np. rączka od prysznica, uchwyty w szafkach kuchennych, można wypolerować sokiem z cytryny. Wystarczy spryskać nim ściereczkę, chwilę polerować powierzchnię, następnie spłukać i wytrzeć do sucha.

Cytryna nadaje połysk także przedmiotom szklanym – przed wycieraniem kieliszków warto je spryskać odrobiną soku z cytryny.

Usuwa plamy i wybiela. Sok z cytryny usuwa trudne plamy (jak rdza, czekolada i trawa) z jasnych tkanin. Trzeba wycisnąć nieco soku bezpośrednio na plamę, odczekać kwadrans, a następnie spłukać i uprać w wodzie z mydłem.

Nie oprą mu się także ślady po czarnej pleśni osadzającej się na częściach silikonowych i plastikowych, np. w brodziku. Można je łatwo usunąć, robiąc papkę z łyżki sody lub proszku do pieczenia i łyżki soku z cytryny. Papkę należy pozostawić na 2 godziny, a następnie spłukać.

Sok z cytryny także rozjaśnia poszarzałe ręczniki i ściereczki. Wystarczy wlać go do bębna pralki i pranie nastawić na dość wysoką temperaturę.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas