Czarna trawa - uprawa konwalnika

Tak naprawdę konwalnik płaskopędowy odmiany ‘Niger’ wcale nie jest trawą, jednak pod taką nazwą można go często spotkać w sprzedaży i to właśnie z trawą na pierwszy rzut oka może się nam skojarzyć. Jego podłużne liście do złudzenia bowiem przypominają źdźbła trawy, z tą tylko różnicą że… mają rzadko spotykaną w świecie roślin czarną barwę. Roślina ta wspaniale komponuje się z innymi bylinami. Szczególnie warto sadzić ją w małych ogrodach, jeśli zależy nam na stworzeniu oryginalnych rabat.

Wygląd

Roślina osiąga 20-25 cm wysokości, ma formę niewielkiej kępki złożonej z wielu podłużnych, czarnych liści. Od połowy lipca do sierpnia pojawiają się białe, dzwonkowate kwiaty (przypominają trochę kwiaty konwalii), z lekko fioletowym zabarwieniem, zebrane w niewielkie grona. Wykształcają się z nich jagodopodobne, niejadalne owoce, o barwie niebiesko czarnej. Roślina jest dekoracyjna przez cały rok, jedynie w ostrzejsze zimy, liście mogą brązowieć i zamierać.

Wymagania siedliskowe

Roślina lubi stanowiska słoneczne, przy ograniczonym dostępie światła czarne zabarwienie liści staje się mniej intensywne. Gleba powinna być wilgotna, ale nie podmokła o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne. Roślina wytrzymuje warunki klimatyczne naszego kraju, chociaż w chłodniejszych rejonach powinna być na zimę okrywana.

Zabiegi pielęgnacyjne

Roślina jest bardzo łatwa w uprawie, rzadko pada ofiarą chorób i szkodników. Jedynie młode liście mogą być zjadane przez ślimaki, dlatego dobrze posadzić roślinę w ostrym żwirze. Liście, które obmarzły zimą, należy na wiosnę usunąć. Nawozimy ją delikatnie, na wiosnę, niewielką ilością nawozu mineralnego.

Zastosowanie w ogrodzie

Polecana jest przede wszystkim jako oryginalna roślina okrywowa, ponieważ szybko się rozrasta przez podziemne rozłogi. Świetnie nadaje się do zestawień kontrastowych z roślinami o srebrzystych, złocistych lub jaskrawokolorowych liściach i kwiatach. Pięknie komponuje się na białym żwirku lub tłuczniu czy posadzona między żółtymi żurawkami.

Efektownie prezentuje się szczególnie w większych zestawieniach z innymi roślinami. Nadaje się również do sadzenia w donicach, na balkonach i tarasach. Może być sadzony w również w ogrodach skalnych oraz na wrzosowiskach.

Rozmnażanie

„Czarna trawa” jest wyselekcjonowaną odmianą botaniczną, dlatego chcąc uzyskać identyczne rośliny, rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie – przez podział kępki. Z zebranych i wysianych na wiosnę nasion wyrosną konwalniki o podobnych w kształcie, lecz nie tak intensywnie czarno wybarwionych liściach, bardziej zbliżonych barwą do zielonego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas