Czego nie pić przed snem? Te napoje najbardziej utrudniają zasypianie

Sen należy do podstawowych elementów zdrowego trybu życia. Niestety, przez różne czynniki nadal wiele osób zmaga się z problemami z zasypianiem lub utrzymaniem prawidłowego trybu snu. Zrozumienie wpływu popularnych produktów spożywczych na fazę nocnego odpoczynku staje się kluczowe dla poprawy jego jakości. Jakich napojów unikać przed pójściem spać? Na liście jest nie tylko kawa – najczęściej kojarzona z energetycznym zastrzykiem.

Jakich napojów unikać przed snem?
Jakich napojów unikać przed snem?123RF/PICSEL

Napoje, które utrudniają zasypianie

W tym kontekście zapewne pierwsza do głowy przychodzi kawa. Wszystko przez zawartą w niej kofeinę, która jest jednym z głównych winowajców, jeśli chodzi o trudności z zasypianiem. Substancja działa jako stymulant, blokujący działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za uczucie senności. Spożywanie kawy oraz napojów zawierających kofeinę późnym popołudniem i w godzinach wieczornych może znacząco opóźnić proces zasypiania i pogorszyć jakość snu.

Co więcej, kofeina działa moczopędnie. Prowadzi to do częstszych wizyt w toalecie w nocy, zakłócając sen i doprowadzając do tego, że rano budzimy się zmęczeni, a w ciągu dnia borykamy się z problemami z koncentracją.

Czy można pić herbatę na noc?

Herbata wydaje się dużo rozsądniejszą alternatywą, gdy mowa o napojach, które można spożywać przed snem. To nie do końca prawda. Trzeba wziąć pod uwagę jej skład, w którym nie brakuje teiny — kofeiny o łagodniejszym działaniu. Jej pokaźnym źródłem jest herbata czarna, ale z rozwagą należy podchodzić także do picia zielonej herbaty przed snem.

Spożywana w dużych ilościach herbata również może skutkować problemami z zaśnięciem oraz częstymi pobudkami w nocy. Dużo lepszą alternatywą jest spożywanie naparu z rumianku, który w naturalny sposób uspokaja i wspiera wyciszenie przed snem.

Herbata wieczorową porą? Lepiej dobrze się zastanów
Herbata wieczorową porą? Lepiej dobrze się zastanów123RF/PICSEL

Wydaje się nam, że działa relaksująco. W rzeczywistości pogarsza jakość snu

O czym mowa? Na liście napojów zakłócających sen nie może zabraknąć alkoholu. Choć niektórym może się wydawać dobrym pomysłem na relaks, w rzeczywistości poważnie zakłóca cykl snu. Prowadzi do częstych przebudzeń w nocy oraz mniejszej ilości snu REM, który jest niezbędny do regeneracji organizmu.

Unikaj nie tylko wieczorem

Trudno nie wspomnieć o napojach energetycznych, które zawierają nie tylko dużą porcję kofeiny, ale też inne substancje stymulujące, takie jak tauryna czy guarana. Po spożyciu tego rodzaju specyfików trudno oczekiwać, że sen będzie spokojny i regenerujący.

Tak samo zaleca się unikać słodzonych napojów gazowanych. Nie tylko działają moczopędnie, ale przez dużą zawartość cukru odpowiadają także za gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi oraz przyczyniają się do tycia.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas