Ochładzają organizm i nawadniają lepiej niż woda. Pij śmiało w upały

Latem, w upalne dni szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na nasze nawodnienie. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody do naszego organizmu, jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania. Prócz wody możemy sięgnąć także po niektóre napary ziołowe, bo okazuje się, że doskonale one nawadniają i dodatkowo chłodzą, przynosząc nam ulgę.

Napar z ziół to doskonały pomysł na upalny dzień
Napar z ziół to doskonały pomysł na upalny dzień123RF/PICSEL

Ile płynów dziennie powinniśmy wypijać w upalne dni?

Jak podaje rządowy portal internetowy Pacjent.gov.pl "zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody - w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4-5 litrów na dobę".

Woda powinna stanowić podstawowy napój w ciągu dnia, ale z pomocą przychodzą także ziołowe napary, które jak się okazuje, doskonale chłodzą i nawadniają organizm. Które zioła, zwłaszcza latem w upalne dni, warto więc wprowadzić do swojej codziennej diety?

Kiedy żar leje się z nieba. Tymi ziołami ochłodzisz organizm

Napar z mięty lub melisy może skutecznie ochłodzić organizm
Napar z mięty lub melisy może skutecznie ochłodzić organizm123RF/PICSEL

Zioła mają wiele korzystnych dla nas właściwości, a wśród bogactwa ziół znajdziemy takie, które wykazują właściwości chłodzące. Najczęściej dzieje się tak poprzez zawartość mentolu w niektórych roślinach. To on odpowiada za właściwości chłodzące.

Mentol wykazuje działanie chłodzące poprzez pobudzanie zakończeń czuciowych przewodzących zimo, przy jednoczesnym zmniejszaniu ich wrażliwości na przewodzenie bólu, dzięki czemu działa miejscowo znieczulająco.

Które zioła więc wykazują działanie chłodzące? Należą do nich mięta, melisa, lipa i rumianek. 

Prócz tego, że wszystkie wykazują działania chłodzące, to zarówno mięta, melisa i lipa działają także uspokajająco, a rumianek wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Napary z tych ziół można pić na zimno, lub w przypadku mięty, dodawać całe świeże liście do napojów.

Nawadniają lepiej niż woda. Właściwości tych ziół ważne są szczególnie latem

Hibiskus ma też działanie moczopędne
Hibiskus ma też działanie moczopędne123RF/PICSEL

Do naparów chłodzących możemy dodać także takie, które doskonale nawadniają organizm. Do takich ziół należą hibiskus, pokrzywa i czystek. 

Pierwszy z nich  Jest bogaty w witaminę C i ma właściwości antyoksydacyjne, pokrzywa zaś wykazuje niezwykłe spektrum właściwości i działa leczniczo na wiele aspektów naszego organizmu.

Przede wszystkim jednak działa moczopędnie, co pomaga w usuwaniu nadmiaru toksyn z organizmu. Jest również bogata w minerały i witaminy, które wspierają nawodnienie. Podobnie do pokrzywy zachowuje się koper włoski. Wykazuje działanie moczopędne i może pomóc w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, co jest kluczowe w procesie nawadniania.

Czystek z kolei ma właściwości oczyszczające i wspomaga układ odpornościowy. Jego napar może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Warto także pamiętać o popularnym napoju jakim jest rooibos. Ta herbata o czerwonym kolorze jest parzona z czerwonego krzewu, pochodzącego z Afryki. Rooibos nie zawiera kofeiny i jest bogaty w antyoksydanty. Jego napar doskonale nawadnia i jest łagodny dla żołądka.

Naparów ziołowych nie można pić dłużej niż przez trzy tygodnie. Potem należy zmienić mieszankęNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas