Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw? Kiedy pokrzywa jako nawóz szkodzi?
Pokrzywa jako nawóz znana i stosowana jest przez wielu ogrodników od lat. To jeden z najlepszych przepisów na to, jak pospolity i szybko rozrastający się chwast zamienić w sprzymierzeńca osób, którym zależy na obfitych plonach oraz bujnym wzrośnie roślin ozdobnych. Istnieją jednak gatunki kiepsko reagujące na tego rodzaju odżywkę. Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw? Przedstawiamy listę roślin, z którymi nie stworzy zgranego duetu.
Spis treści:
Co zawiera gnojówka z pokrzywy?
Dlaczego pokrzywa jako nawóz jest chętnie wybieranym naturalnym środkiem dla wspierania upraw? Mimo że bywa uciążliwym chwastem, którego kontakt ze skórą wywołuje bolesne poparzenia, od wieków była doceniana w medycynie naturalnej. Wszystko przez bogaty skład, w którym nie brakuje witamin i składników mineralnych.
Wśród nich wyróżnić trzeba azot, magnez, krzem, potas, żelazo oraz wapń. Do tego dochodzą witaminy: A, z grupy B, C i K. Jak to przekłada się na rośliny? Co daje podlewanie gnojówką z pokrzywy?
- Odżywczy koktajl zwiększa produkcję chlorofilu w liściach.
- Rośliny są wzmocnione, mają więcej wigoru.
- Naturalny nawóz zwiększa kwitnienie, a także zbiory warzyw i owoców.
- Plony są bardziej dorodne.
- Rośliny zyskują większą odporność na ataki chorób i szkodników.
Jej przygotowanie i stosowanie zaleca się wczesną wiosną. Skorzystaj z naszego poradnika, jak przygotować gnojówkę z pokrzyw, ale najpierw poznaj okazy ogrodowe, które za nią przepadają. Unikniesz wpadki podczas prac na działce.
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw? Kiedy nie jest to dobry pomysł?
Trzeba wziąć pod uwagę, że gnojówka z pokrzywy dostarcza roślinom duże ilości azotu. Choć jest to składnik niezbędny dla wzrostu i powinien znajdować się w typowo wiosennych odżywkach, niektóre rośliny są wyjątkowo wrażliwe na jego nadmiar. Trzeba więc dokładnie zapoznać się ze specyfiką i wymaganiami roślin, które zamierzamy uprawiać.
Odradza się również stosowanie gnojówki do gatunków jadalnych o krótkim okresie wegetacji. Intensywne nawożenie może bowiem skutkować nagromadzeniem się w nich azotanów, które jest szkodliwe. Duży umiar należy zachować również w przypadku warzyw korzeniowych.
Jakie rośliny ozdobne nie lubią gnojówki z pokrzywy?
Zdrowe liście o kolorze głębokiej zieleni i dorodne kwiaty - takie efekty chcemy osiągnąć, wprowadzając liczne gatunki roślin ozdobnych do naszych ogrodów. Nic więc dziwnego, że próbujemy najróżniejszych sposobów na ich nawożenie, które mają nas przybliżyć do tego celu.
Mimo to gnojówki z pokrzyw nie warto stosować w uprawie:
- różaneczników,
- azalii,
- wrzosów.
W ich przypadku lepiej jest postawić na zasilenie gleby kwaśnym torfem. Różaneczniki i azalie bardzo dobrze reagują na kompost. Jeśli zależy ci na naturalnym nawożeniu wrzosów, zasil glebę suchymi i pokruszonymi na drobne kawałki skorupkami jajek. To przy okazji świetny sposób na wykorzystanie resztek po gotowaniu.
Jakich warzyw nie podlewać gnojówką z pokrzywy?
Wspominaliśmy już o podchodzeniu z dużą ostrożnością do warzyw korzeniowych. Jednak na liście roślin, które nie lubią nawożenia gnojówką z pokrzyw, szczególnie wyróżnić trzeba:
- fasolę,
- fasolkę szparagową,
- groch,
- czosnek,
- cebulę.
Rośliny strączkowe mają zdolność do "pobierania" azotu z atmosfery (wszystko za sprawą bakterii brodawkowych), nie wymagają więc dostarczania go w dużych ilościach w formie gnojówki. Przenawożenie roślin uprawnych nie jest stanem pożądanym. Z kolei, gdy mowa o cebuli i czosnku, nawet rozcieńczona gnojówka będzie działać na ich niekorzyść.
Polecamy: