Wiosną zrób to z borówką amerykańską. Krzewy będą uginały się od owoców

Jedną z najważniejszych czynności, o których nie możemy zapominać podczas uprawy borówki amerykańskiej, jest nawożenie. Nie wszyscy mają świadomość, że krzew do prawidłowego wzrostu potrzebuje kwaśnej gleby o niskim odczynie pH, a wiosna to idealny czas, aby zadbać o uprawy w naszych ogrodach. Podpowiadamy więc, jakie zabiegi stosować tak, aby borówka była zdrowa, a latem obficie owocowała.

Nawożenie odgrywa kluczową rolę w uprawie borówki amerykańskiej
Nawożenie odgrywa kluczową rolę w uprawie borówki amerykańskiej123RF/PICSEL

Borówka amerykańska jest jednym z najzdrowszych owoców, na których uprawę możemy zdecydować się we własnym ogrodzie. Poza tym, że jest prawdziwą bombą witaminowa, zawiera również cenne antyoksydanty, błonnik i garbniki. Lista zalet zdaje się nie mieć końca. Jednak, aby móc cieszyć się cennymi właściwościami rośliny, najpierw musimy zadbać o nią w prawidłowy sposób.

Jeżeli pragniemy, aby w sezonie krzew borówki uginał się od słodkich owoców, już teraz powinniśmy pomyśleć o wiosennym nawożeniu borówki. Jest to bowiem jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który w znacznym stopniu odbija się na owocowaniu i prawidłowym wzroście rośliny.

Zakwaszanie borówki - kiedy i jak się tym zająć?

Niezależnie od tego, czy dopiero planujemy zasadzenie borówki amerykańskiej, czy chcemy poprawić kondycję słabo owocujących krzewów, zawsze na początku zależy sprawdzić odczyn gleby tzw. kwasomierzem. Zalecane pH dla rośliny wynosi od 3,8 do 4,8, więc o zakwaszaniu borówki zaczynamy myśleć wtedy, gdy parametry te odbiegają od normy. 

Sposoby zakwaszania borówki są różne, jednak najłatwiej zrobić to za pomocą torfu przed zasadzeniem krzewu. Aby tego dokonać, wykonujemy około 40 cm dołek w ziemi i wypełniamy go kwaśnym torfem zmieszanym z przekompostowaną korą drzew iglastych w stosunku 1:1. Po posadzeniu roślinę warto również wyściółkować np. trocinami lub kwaśną korą z drzew iglastych.

O zakwaszaniu borówki najlepiej pomyśleć jeszcze przed jej posadzeniem
O zakwaszaniu borówki najlepiej pomyśleć jeszcze przed jej posadzeniem 123RF/PICSEL

Nawożenie borówek - terminarz. Te daty warto zapamiętać

Pomimo zakwaszenia, borówka amerykańska po jakimś czasie zacznie tracić kwaśne pH. Konieczne będzie wówczas nawożenie borówki amerykańskiej. To zabieg, który zawsze należy wykonywać w odpowiednim terminie, ponieważ zawartość składników pokarmowych w gruncie ma kluczowe znaczenie w uprawie krzewu.

Wyłącznie prawidłowo odżywiona roślina będzie mogła wydać zdrowy i obfity plon w domowych warunkach. Warto więc mieć świadomość, że gleba pod jej uprawę w sezonie musi być nawożona:

  • na wiosnę - około marca po przekwitnięciu krzewów (pierwsze wiosenne nawożenie)
  • na początku czerwca (drugie wiosenne nawożenie)
  • pod koniec czerwca (ostatnie wiosenne nawożenie)
  • w październiku (jesienne nawożenie borówki amerykańskiej)

Jaki nawóz pod borówkę na wiosnę? Wybieraj mądrze

Sposób zasilania rośliny różni się jednak w zależności od pory roku. Zatem, jaki nawóz pod borówkę wiosną, a jaki jesienią powinien okazać się najlepszym wyborem?

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej różni się od jesiennego
Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej różni się od jesiennego123RF/PICSEL

Wiosenne nawożenie borówki należy wykonać przy pomocy preparatów zawierających duże ilości azotu, którego krzew potrzebuje do obfitego owocowania. W tym celu trzykrotnie (około marca, na początku czerwca i pod koniec czerwca) stosujemy po około 10g siarczanu amonowego. Alternatywnie możemy również nawieźć borówkę amerykańską saletrą amonową. Wówczas dwa razy używamy dawki preparatu po około 10 g.

Jesienne zasilanie borówki ma zaś na celu wspomóc inicjowanie pąków kwiatostanowych rośliny tak, aby wydała obfity plon w kolejnym sezonie. Stosujemy wówczas nawozy bogate w fosfor i potas w dawce po około 30 g na jeden krzew.

Naturalny nawóz do borówki amerykańskiej. Co stosować?

Naturalne nawożenie borówki amerykańskiej również jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie tradycyjnej gnojówki najprawdopodobniej nie okaże się dobrą opcją z uwagi na dużą zasadowość, która nie sprzyja kwasolubnej roślinie.

Gdy odczyn gleby jest zbyt wysoki (powyżej 4,8-5 pH), liście borówki żółkną i opadają, a plony są bardzo ubogie. W trosce o rośliny gnojówki roślinne zawsze należy więc rozcieńczać z wodą w proporcjach 1:10 lub nawet 1:20 tak, aby ich nie spalić. 

Woda deszczowa świetnie nada się do rozcieńczania roślinnej gnojówki na nawóz do borówek
Woda deszczowa świetnie nada się do rozcieńczania roślinnej gnojówki na nawóz do borówek123RF/PICSEL

Najbezpieczniejszym naturalnym nawozem dla borówek amerykańskich jest jednak więc kwaśny kompost z kory, szyszek, trocin czy igliwia. Zapewnia on krzewom borówki właściwy odczyn pH, próchnicę, wilgotność, a także chroni je przed chwastami.

Czytaj również:

Zobacz także:

Dziecko zaczyna chodzić. Jak zabezpieczyć mieszkanie?Interia.tv