Część pralki, od której zależy czystość i piękny zapach prania. Patenty na lśniący bęben

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Codzienne funkcjonowanie bez dostępu do pralki wydaje się wprost niemożliwe. Wystarczy wrzucić kapsułkę, nalać odrobinę ulubionego płynu, załadować do środka brudne ubrania i pozwolić sprzętowi robić swoje. Jeśli chcemy, by pralka spełniała swoją funkcję bez zarzutu, zadbajmy o regularne czyszczenie. Jak poradzić sobie z brudnym i nieprzyjemnie pachnącym bębnem? Wypróbuj proste patenty, przetestowane przez panie domu.

Patenty na czysty i ładnie pachnący bęben pralki
Patenty na czysty i ładnie pachnący bęben pralki123RF/PICSEL

Przykre skutki brudnego bębna

Niedoprane ubrania, z których dolatuje mało przyjemny zapach, to znak, że nasza pralka nie funkcjonuje właściwie. Nie wpadajmy jednak w panikę, wcale nie musi to oznaczać konieczności kupienia zupełnie nowego sprzętu. Często problem tkwi w brudnym bębnie, który przez dłuższy czas nie widział dedykowanych detergentów czyszczących. Takie podejście sprawia, że efektywność pralki zacznie widocznie spadać, a w jej wnętrzu namnożą się bakterie oraz grzyby.

Wzrośnie także ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Nie czarujmy się, większość posiadaczy pralek zdecydowanie zbyt rzadko poświęca czas na jej czyszczenie. Część osób nie robi tego wcale. Taki błąd może nas kosztować nie tylko zniszczonymi ubraniami, ale przede wszystkim całkowitym zepsuciem sprzętu. Jeśli chcemy, by pralka działała bez zarzutu przez długie lata, poświęćmy czas na przywrócenie jej do stanu świetności przynajmniej raz w miesiącu. Jak sprawnie wyczyścić bęben? Podpowiadamy.

Odkażanie bębna pralki tabletkami do zmywarki

Tabletki do zmywarki uporają się z brudnym bębnem w pralce
Tabletki do zmywarki uporają się z brudnym bębnem w pralce123RF/PICSEL

Na sklepowych półkach znajdziemy niezwykle szeroki wybór licznych detergentów. Producenci prześcigają się w coraz to nowych specyfikach dedykowanych mikrofalówkom, czajnikom, lodówkom czy kuchenkom. Co ciekawe, większość z nich bez problemu nada się także do innych sprzętów. Nagromadzony brud w bębnie pralki oraz unoszący się z niego nieprzyjemny zapach wcale nie wymagają osobnego środka. Świetnie sprawdzi się tabletka do zmywarki. Oba urządzenia działają w podobny sposób, dlatego preparat myjący naczynia bez trudu poradzi sobie z kamieniem oraz nieczystościami w środku bębna.

W jaki sposób wyczyścić bęben pralki przy użyciu tabletek do zmywarki? Patent jest wyjątkowo prosty, a efekty zachwycają. Wystarczy umieścić jedną tabletkę w bębnie pralki, a drugą włożyć do szuflady na detergenty w przegródce przeznaczonej na proszek do prania. W kolejnym kroku wybieramy cykl prania w temperaturze 60 lub 90 st. C i czekamy, aż pralka wykona swoją pracę. Na koniec pozostawiamy otwarte drzwiczki oraz wysuniętą szufladę, dzięki czemu zapobiegniemy osiadaniu wilgoci.

Soda i ocet w walce z brudem i zarazkami

Niezwykle skuteczny duet, który ratuje życie niejednej pani domu to połączenie sody i octu. To stary i sprawdzony sposób, który radził sobie z zanieczyszczonym bębnem pralki jeszcze w czasach, kiedy nie było zbyt wielkiego wyboru detergentów.

Ocet oraz soda mają silne działanie odkamieniające, a to właśnie nalot w bębnie przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Decydując się na załatwienie sprawy octem, wlejmy jedną szklankę produktu wprost do bębna, a następnie nastawmy pranie w temperaturze 60 lub 90 st. C. Chcąc zamaskować silny zapach płynu, dodajmy do niego odrobinę olejku eterycznego. Stawiając na sodę oczyszczoną, wsypmy jedną szklankę do przegródki na proszek do prania, puśćmy jeden pusty cykl, a następnie pozwólmy wnętrzu bębna wyschnąć przy otwartych drzwiach.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas