Czy celozja nadaje się na balkon? Jeden warunek musi być spełniony

Mimo że pochodzi z tropików, uprawa celozji w Polsce ma coraz szersze grono fanów. Atrakcyjny wygląd kwiatów i stosunkowo niewielkie wymagania sprawiają, że staje się niekłopotliwą ozdobą ogrodów. Nie dysponujesz dużą przestrzenią wokół domu, więc zastanawiasz się, czy celozja nadaje się na balkon? Odpowiedź jest twierdząca, choć takie umiejscowienie wymaga zwiększenia ogrodniczej troski o roślinę.

Poznaj tajniki uprawy celozji
Poznaj tajniki uprawy celozji123RF/PICSEL

Czy celozja jest wieloletnia?

Istnieją rośliny, które w jednym miejscu są w stanie rozwijać się i kwitnąć przez długie lata. Jak wygląda sytuacja w tym przypadku? Musisz nastawić się na to, że celozja jest rośliną jednoroczną. Znana również jako grzebionatka i koguci grzebień, w naturze występuje na tropikalnych terenach Azji oraz Afryki.

Roślina kiepsko reaguje na spadki temperatury poniżej 5°C. Na jej korzyść przemawia jednak fakt, że na terenie naszego kraju celozja jest w stanie obficie kwitnąć od maja lub czerwca do pierwszych przymrozków. Typowym gatunkiem, najczęściej wybieranym przez polskich ogrodników, jest celozja srebrzysta. Godne uwagi są także celozja pierzasta i grzebieniasta.

Poznaj wymagania celozji, zanim zdecydujesz się na zakup sadzonek
Poznaj wymagania celozji, zanim zdecydujesz się na zakup sadzonek123RF/PICSEL

Gdy ogrodu brak — czy celozja nadaje się na balkon?

Czas na krótką charakterystykę celozji. Roślina jest w stanie osiągnąć do 50 centymetrów wysokości. Cechuje się eliptycznymi liśćmi o intensywnie zielonej barwie. Ogrodnicy czekają przede wszystkim na widok efektownych kwiatostanów w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym, bordowym lub fioletowym. Zdarzają się również egzemplarze wielobarwne.

Pięknie zdobi ogrody, ale czy nadaje się na taras? Celozję z powodzeniem można uprawiać na balkonie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że okazy w doniczkach wymagają częstszego podlewania niż rosnące w gruncie.

Wymagania celozji

Prezentuje się bardzo malowniczo, a jednocześnie nie jest zbyt kapryśną rośliną. Zacznij od podłoża. Celozja lubi żyzną i przepuszczalną glebę, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Przed posadzeniem ziemię można wymieszać z kompostem.

Druga kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to stanowisko dla celozji. Nie lubi przeciągów, więc zadbaj o to, by doniczka z rośliną stanęła na balkonie w zacisznej lokalizacji, osłoniętej od wiatru. Poradzi sobie w miejscach słonecznych i półcienistych.

Gdy rozwija się w gruncie, jest odporna na krótkotrwałą suszę. Decydując się na uprawę celozji w doniczce, należy regularnie ją podlewać — ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. Szczególnie latem nadmierne parowanie wody z podłoża w pojemniku może być dla niej zagrożeniem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie hydrożelu. Dodatkowo w okresie kwitnienia zaleca się nawozić celozję raz w tygodniu. Wybieraj płynne odżywki uniwersalne.

Celozja w doniczce na balkonie wymaga więcej uwagi
Celozja w doniczce na balkonie wymaga więcej uwagi123RF/PICSEL

Do bukietów i do suszenia

Cenisz praktyczne zastosowanie roślin? Jako ciekawostkę możesz potraktować fakt, że w miejscach swojego naturalnego występowania celozja jest uważana zarówno za chwast, jak i roślinę leczniczą. Proponujemy wykorzystać ją jednak w inny sposób.

Stworzysz z niej niebanalny bukiet, który ozdobi wnętrze mieszkania lub będzie pięknym podarunkiem dla bliskiej osoby. Kwiaty celozji warto też suszyć, ponieważ w ich przypadku utrata barwy jest minimalna. W ten sposób na dłużej zachowasz wokół siebie urok jednorocznej rośliny.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}