Czy można zastosować pompę hydroforową zamiast pompy głębinowej do studni wierconej?

Przydomowa studnia to bardzo dobra inwestycja, szczególnie w dobie drastycznych podwyżek cen wody. Na taki krok decydują się przede wszystkim posiadacze dużych ogrodów, którzy nie chcą ponosić bardzo wysokich kosztów podlewania. Najpopularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju są studnie wiercone, zapewniające wysoką wydajność, stałą dostępność wody, a przy tym zajmujące niewiele miejsca na działce.

Zdecydowana większość pomp hydroforowych zassie wodę z głębokości do 7 metrów, a tylko nieliczne modele z maksymalnie 8 metrów
Zdecydowana większość pomp hydroforowych zassie wodę z głębokości do 7 metrów, a tylko nieliczne modele z maksymalnie 8 metrów.

Materiały promocyjne partnera

Czy do studni wierconej można zastosować pompę hydroforową? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dlaczego pompa hydroforowa zamiast pompy głębinowej?

Teoretycznie w studni wierconej powinna pracować pompa głębinowa, która jest konstrukcyjnie przystosowana do montażu w wąskiej rurze osłonowej, co zapewnia skuteczne chłodzenie silnika przez opływającą go wodę.

Ekspert ostrzega!
 "Niektórzy inwestorzy nie zdają sobie sprawy, że oba typy pomp wcale nie są ze sobą zamienne. Pompę hydroforową lub zestaw hydroforowy stosujemy wtedy, gdy lustro wody znajduje się na głębokości maksymalnie 8 metrów (tylko niektóre modele mogą zasysać wodę z głębokości do 9 metrów). W każdym innym przypadku należy już zastosować pompę głębinową." Źródło: 8 najczęstszych błędów popełnianych przy doborze pompy głębinowej dla domu - Hydros Pompy i Hydrofory (sklep-hydros.pl)

Pompa głębinowa ma jednak kilka wad, które mogą mieć znacznie dla części inwestorów. Po pierwsze: jest wyraźnie droższa w zakupie w stosunku do pompy hydroforowej (porównując urządzenia podobnej klasy). Po drugie: jej demontaż np. na zimę czy przed końcem weekendu spędzonego na działce rekreacyjnej jest dość kłopotliwy. Po trzecie: pompy głębinowe nie są tak trwałe jak hydroforowe, co wynika z trudnych warunków środowiskowych, w jakich pracują.

  • Studnia ma być użytkowana sporadycznie, na przykład tylko w weekendy;
  • Szukamy pompy do podlewania niewielkiego ogródka;
  • Nie oczekujemy niebotycznej wydajności;
  • Potrzebujemy pompy, którą można szybko zamontować i zdemontować, a następnie zabrać ze sobą w bagażniku samochodu (np. na działkę rekreacyjną);

Jeśli którakolwiek z tych sytuacji brzmi znajomo, to rozważ zakup pompy hydroforowej zamiast głębinowej, pamiętając przy tym o jednej kluczowej kwestii.

Pompa hydroforowa do studni wierconej? Tak, ale...

Decydując się na zakup pompy hydroforowej do czerpania wody ze studni wierconej (nazywanej też potocznie głębinową) należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń pompy samozasysającej. Chodzi tutaj o limit głębokości, z jakiej pompa może tłoczyć ciecz.

Zdecydowana większość pomp hydroforowych zassie wodę z głębokości do 7 metrów, a tylko nieliczne modele z maksymalnie 8 metrów. Jeśli zatem lustro wody w studni jest położone głębiej, to pozostanie nam tylko zakup pompy głębinowej. Uwaga! Mierzymy zarówno lustro statyczne, jak i dynamiczne (czyli w trackie poboru wody, kiedy to lustro może się obniżać).

Gdy wiesz już, że w Twoim przypadku pompa hydroforowa idealnie sprawdzi się do czerpania wody z przydomowej studni wierconej, to nie pozostaje Ci nic innego jak znaleźć odpowiedni model. Tutaj należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów, jak wydajność pompy (koniecznie w stosunku do wydajności źródła), ogólna jakość wykonania urządzenia i zastosowanych podzespołów, a także parametry czysto użytkowe, czyli m.in. wysokość podnoszenia (istotne w przypadku rozbudowanego systemu nawadniania ogrodu).

W doborze pompy hydroforowej do studni wierconej warto zdać się na pomoc ekspertów, którzy mają w tym wieloletnie doświadczenie i oferują mnóstwo modeli pomp, co wyklucza stronniczość. Z takiego doradztwa, zupełnie bezpłatnie, skorzystasz w dobrych sklepach z pompami.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas