Czy powinniśmy usuwać zęby mądrości?

Zęby mądrości przysparzają sporo bólu, kiedy zaczynają rosnąć, mogą również powodować wady zgryzu, jeżeli nasza szczęka jest zbyt ciasno obsadzona. Z tych lub wielu innych powodów wielu ludzi ma usunięte zęby mądrości. Czy powinniśmy więc je usuwać?  Większość dentystów uważa, że nie mają one żadnego przeznaczenia, a stanowią swego rodzaju “rezerwę” na wszelki wypadek. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że zęby mądrości nie rosną bez powodu. Dlatego warto zbadać uzębienie i nie usuwać niepotrzebnie zębów, o ile nie powodują dolegliwości, lub nie są zepsute.  

zęby mądrości
zęby mądrości© Photogenica

Co to są zęby mądrości?

usuwanie zębów
© Photogenica

Zęby mądrości są zębami trzonowymi, umieszczonymi w tylnej części szczęki, potocznie zwane są ósemkami. W przeciwieństwie do innych zębów, zaczynają rosnąć znacznie później, bo około 20 roku życia. Co ciekawe, każdego roku ponad 7 milionów razy wyrywa się zęby, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Na początku XX wielu amerykańscy naukowcy i lekarze dentyści przeprowadzili badania dotyczące związku pomiędzy zdrowymi zębami a dietą. Jak się okazało, osoby przestrzegające tradycyjnych wzorców żywieniowych nie miały problemów z próchnicą. Dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych zapewnia nam zdrowie jamy ustnej, a dzięki temu nie ma potrzeby usuwania zębów, w tym zębów mądrości. W trakcie badań, grupa ludzi która stale stosowała zdrową dietę, po wprowadzeniu do niej mąki i białego cukru zaczęła mieć problemy z uzębieniem.

Dlaczego zęby mądrości są ważne?

wyrywanie zębów
© Photogenica

Zęby są jednym z najistotniejszych elementów ludzkiego ciała. Są one również częścią układu kostnego. Z drugiej strony, zęby mądrości są ściśle połączone z układem nerwowym i niemal połową nerwów znajdujących się w naszej twarzy. To oznacza, że wyrywając zęby zrywamy te połączenia. W chińskiej medycynie ludowej, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego przepływu energii, a wyrywanie zębów zakłóca ten proces.  To z kolei powoduje problemy ze stawami, kręgosłupem i wszystkimi organami w naszym ciele.

Kiedy zęby niszczą twoje zdrowie?

bolące zęby
© Photogenica

Jak wskazują statystyki, ponad 60 tysięcy ludzi na świecie, po usunięciu zęba mądrości  doświadczało uczucia mrowienia, kłucia lub drętwienia twarzy w pobliżu tego miejsca. Spowodowane jest to uszkodzeniem nerwów podczas usuwania zęba. Jeżeli założenia chińskiej medycyny nie przekonały cię, ten fakt jest udowodniony naukowo. Jak widać, choć usuwane zębów mądrości jest popularną procedurą, to nie jest w pełni bezpieczne, dlatego po co narażać swoje zdrowie bez powodu? W skrajnych przypadkach, usunięcie zęba mądrości może nawet prowadzić do śmierci. Oczywiście istnieją sytuacje w których nie ma innego wyjścia.  W przypadku, gdy rosnący ząb mądrości powoduje zniekształcenia szczęki nie musisz się zastanawiać. Przesunięcie i skrzywienie pozostałych zębów może prowadzić do tego, że nie będą one stabilnie zakorzenione. Zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw i nie podejmować pochopnej decyzji o usunięciu zęba, który w niczym nam nie przeszkadza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas