Czy spożywcze zakupy na święta przez internet to dobre rozwiązanie?

Mogłoby się wydawać, że w sieci kupujemy głównie odzież i obuwie, elektronikę czy kosmetyki. Tymczasem z badania „Trendy w branży zakupów spożywczych online i dostaw żywności w Wielkiej Brytanii i UE” przeprowadzonego na zlecenie PayPal wynika, że Polacy chętnie kupują przez internet także żywność.

Jakie produkty spożywcze kupujemy online?

Według wspomnianego badania aż 85% Polaków decyduje się na zamówienie produktów spożywczych przez internet, a 41% badanych zadeklarowało, że planuje w ten sposób zrobić zakupy na święta Bożego Narodzenia. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć sytuacja związana z pandemią COVID-19. Jej wybuch sprawił, że rozwój rynku e-commerce znacznie przyspieszył, co wynikało m.in. z zamknięcia galerii handlowych. Czy większe zainteresowanie zakupami online oznacza początek końca stacjonarnych sklepów spożywczych? Raczej nie. Badanie "Trendy w branży zakupów spożywczych online i dostaw żywności w Wielkiej Brytanii i UE" wskazuje raczej na popularność modelu hybrydowego, gdzie część produktów spożywczych kupowana jest online, a część - stacjonarnie. Do tej drugiej grupy należą najprawdopodobniej produkty świeże, bo chęć ich zakupu przez internet zadeklarowało tylko 7% ankietowanych Polaków. Być może wynika to z chęci obejrzenia tego typu produktów "na żywo" i ocenienia ich jakości przed zakupem. Co ciekawe, znacznie mniejsze obawy co do nabywania towaru z tej kategorii mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie świeże produkty żywnościowe online kupuje aż 31% respondentów.

Jakie zalety mają spożywcze zakupy przez internet?

Dlaczego tak chętnie decydujemy się na zakup produktów żywnościowych online? Przede wszystkim ze względu na wygodę tego rozwiązania. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość zaoszczędzenia w ten sposób czasu, co jest ważne zwłaszcza w okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Wśród innych zalet zakupów spożywczych przez internet ankietowani wskazywali również możliwość wyboru produktów zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska (73% badanych) oraz większy wybór żywności ekologicznej (55% wskazań).

Różne sposoby dostawy do wyboru

Inną zaletą spożywczych zakupów online są różne metody dostawy produktów do domu. Dla przykładu internauci decydujący się na skorzystanie z oferty https://www.carrefour.pl/ mogą wybrać dostawę do domu, w tym również opcję dostawy do domu w ciągu trzech godzin, co skraca czas oczekiwania na zakupiony towar, oraz dostawę za pośrednictwem firmy kurierskiej. Nie obowiązuje przy tym minimalna kwota zakupów, od której dostępne są wymienione metody dostarczenia produktów, trzeba jednak pamiętać, że nie ze wszystkich można skorzystać na terenie całej Polski. Oprócz tego klient ma możliwość zrobienia zakupów przez internet z odbiorem w sklepie, co jest dobrą opcją, jeśli zależy mu na czasie, a nie może skorzystać z usługi szybkiej dostawy i nie chce czekać na kuriera.

Zakupy przez internet jako ułatwienie bezpiecznych przygotowań do świąt

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia duże sklepy spożywcze oblegają prawdziwe tłumy, zakupy stacjonarne w dobie pandemii mogą więc zwiększyć ryzyko zakażenia COVID-19. Skorzystanie z możliwości zrobienia zakupów online to większe bezpieczeństwo, co dla kupujących ma istotne znaczenie. Przeprowadzone w 2020 roku badanie "Nowa rzeczywistość. Konsument w dobie COVID-19" wykazało, że szczególną uwagę zwraca na nie aż o 58% osób więcej, niż przed wybuchem pandemii. To m.in. właśnie dlatego 41% badanych rzadziej korzysta z gotówki na rzecz płatności za pomocą karty. Oprócz tego klienci sklepów oszczędzają czas, bo nie muszą szukać miejsca postojowego na przepełnionym parkingu, ani stać w kolejce do kasy. Dzięki temu mogą więcej uwagi poświęcić na przygotowanie domu i zadbanie o świąteczną atmosferę.

Jaka jest przyszłość zakupów spożywczych online?

Zakupy spożywcze na święta przez internet to z pewnością wygodne, a przy tym rozsądne rozwiązanie w czasie panującej na świecie pandemii COVID-19. Czy ma ono szansę przyjąć się na stałe? Obecnie klienci sklepów pozwalających na dokonanie zakupów online korzystają chętnie zarówno z tej opcji oraz usługi ,,click-and-collect", jak i z możliwości odwiedzenia sklepów stacjonarnych. Aktualna sytuacja z całą pewnością stanowi szansę dla utrzymania się trendu zakupów przez internet ze względu na ich bezpieczeństwo i wygodę. Jest też bardzo prawdopodobne, że po zakończeniu pandemii spożywcze zakupy w sieci będą w dalszym ciągu cieszyły się dużą popularnością, a przyzwyczajenia związane z nową rzeczywistością zostaną z nami na dłużej.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy