Czy to prawda, że sól jest szkodliwa dla żołądka?

Tak, wskazują na to obserwacje naukowców.

Lepiej nie przekraczać płaskiej łyżeczki soli dziennie, a najlepiej – szczypty (wliczając  sól dodawaną do żywności przez producentów).
Lepiej nie przekraczać płaskiej łyżeczki soli dziennie, a najlepiej – szczypty (wliczając sól dodawaną do żywności przez producentów). 123RF/PICSEL

Zauważono, że duże stężenie soli w żołądku może zwiększać chorobotwórczość bakterii Helicobacter pylori. Jest ona znana z tego, że wywołuje wrzody tego narządu. Choć sól hamuje namnażanie się drobnoustrojów, równocześnie wzmacnia aktywność dwóch genów odpowiadających za ich szkodliwość. Dlatego osoby zakażone H. pylori i nadużywające soli są dużo bardziej narażone na chorobę wrzodową, niż ci, którzy nie przesadzają z przyprawą.

Po czym ktoś, kto nie robił badań może zorientować się, że ma bakterie? Ostrzegają o tym częste bóle brzucha - pieczenie, skrobanie w nadbrzuszu dokuczające np. w nocy lub rano, a ustępujące po wypiciu mleka. Warto pamiętać, że ograniczenie soli służy nie tylko żołądkowi, ale także układowi krążenia - tętnicom, sercu. Łatwiej utrzymać w normie ciśnienie i zapobiegać sztywnieniu oraz przewężeniu naczyń krwionośnych.

***

#POMAGAMINTERIA

Na Farmie Życia w Więckowicach mieszka 10 osób z autyzmem. Żadna z nich nie jest samodzielna, wymagają wsparcia w codziennych czynnościach życiowych. Jeśli Farma nie przetrwa, alternatywą dla jej mieszkańców pozostaje szpital psychiatryczny, koniec czułej opieki, przywiązani pasami do łóżka stracą poczucie bezpieczeństwa, stracą swój dom. Możesz im pomóc! Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas