Czy zimą trzeba podlewać rośliny w ogrodzie? Tak przetrwają bez szwanku

Zimowe miesiące wydają się odpoczynkiem zarówno dla roślin, jak i dla ogrodników. W tym okresie rzadko zaglądamy do ogrodu w stanie uśpienia. Czy słusznie? Zimowe prace w ogrodzie nie zawsze sprowadzają się do usuwania nadmiaru śniegu zalegającego na krzewach. Wiele zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. Szczególnej uwagi wymagają rośliny zimozielone. Okazuje się, że zimowe podlewanie może być niezbędne dla ich przetrwania.

Podlewanie roślin ogrodowych zimą - konieczność czy przesada?
Podlewanie roślin ogrodowych zimą - konieczność czy przesada?123RF/PICSEL

  • O stan ogrodu należy dbać przez cały rok. Okres zimowy nie wymaga od nas intensywnych prac, lecz nadal nie można zostawiać roślin całkowicie bez opieki.
  • Niektóre wymagają zimowego podlewania, by bez szwanku przetrwały do wiosny.
  • Uważnie analizuj warunki atmosferyczne i przyjrzyj się zwłaszcza zimozielonym gatunkom rosnącym przy domu.

Wiosna bez niespodzianek

Kiedy wczesną wiosną wkraczamy do ogrodu, by rozpocząć pierwsze prace w tym sezonie, sprawdzamy stan naszych roślin po zimie. Często okazuje się, że niektóre z nich nie przetrwały. Zazwyczaj uznajemy to za efekt przemarzania roślin ogrodowych przez niedostateczne osłonięcie je przed mrozem i porywistym wiatrem. Nie zawsze jest to prawda. Zdarza się, że to wynik usychania ogrodowych okazów przez niedobór wody. Styczeń to idealny moment na podjęcie działań, by zapobiegać temu zjawisku.

Nie ignoruj potrzeb swoich roślin ogrodowych w zimie
Nie ignoruj potrzeb swoich roślin ogrodowych w zimie123RF/PICSEL

Co wskazuje na to, że rośliny wymagają zimowego podlewania?

Na większości obszarów naszego kraju coraz rzadziej mamy do czynienia z intensywnymi i długotrwałymi opadami śniegu. Zaspy zalegające w ogrodzie przez wiele tygodni? Niektórzy z nas tęsknią za takim widokiem! Wpływa to również na zmianę sposobu pielęgnacji roślin ogrodowych w zimie.

Jeśli w styczniu nie ma śniegu ani opadów deszczu, a do tego mamy do czynienia z dłuższymi okresami, kiedy termometry wskazują temperaturę powyżej zera, konieczna będzie ogrodnicza interwencja.

Które rośliny potrzebują podlewania zimą?

Szczególną opieką otoczyć trzeba rośliny zimozielone. Zwłaszcza jeśli są to okazy młode, które nie zdążyły się porządnie ukorzenić lub gatunki, których cechą charakterystyczną są korzenie osadzone płytko.

Podlewania wymagają rośliny o zielonych liściach. Nie zwlekaj z tym, gdy zauważysz, że zaczynają one zwijać się lub usychać! Skup się przede wszystkim na:

  • bukszpanie,
  • trzmielinie,
  • różaneczniku,
  • azalii,
  • mahonii.

Wrażliwe na zimowe usychanie są również iglaki:

  • jałowiec,
  • cyprysik,
  • sosna,
  • jodła.

Mimo że większość ogrodowych gatunków przechodzi w stan uśpienia, w przypadku wymienionych roślin ich procesy życiowe jedynie zwalniają. Oznacza to, że niedobory wody dla roślin zimozielonych mogą być zabójcze. W zimie nadal zachodzi proces transpiracji (oddawania wody poprzez parowanie). Do tego rośliny nie są w stanie pobierać życiodajnego płynu z zamarzniętego podłoża, więc dochodzi do suszy fizjologicznej. Co więcej, podczas bezśnieżnych zim, silne nasłonecznienie i suche wiatry dodatkowo je wysuszają.

Listę gatunków wrażliwych na zimową suszę miej zawsze pod ręką
Listę gatunków wrażliwych na zimową suszę miej zawsze pod ręką123RF/PICSEL

Jak podlewać rośliny w ogrodzie zimą? Najważniejsze zasady

Wraz z zakończeniem ostatnich jesiennych prac nie osiadajmy na laurach. Zimowa pielęgnacja ogrodu jest niezwykle istotna i zaprocentuje okazami, które w doskonałym stanie przetrwają do wiosny. Styczeń do dobry moment na uzupełnienie roślinnych zapasów wody. Jak przeprowadzić podlewanie w zimie?

  • Wybieraj wyłącznie dni, gdy nie ma mrozu.
  • Warto sprawdzać prognozy i wodę dostarczać jedynie w okresach odwilży i ocieplenia. Jeden dzień z temperaturą powyżej zera to za mało!
  • Wodę wylewaj bezpośrednio na podłoże. Unikaj za wszelką cenę moczenia nadziemnych części roślin.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas