Styczniowe bielenie drzew. Czemu służy i jak je wykonać?

Bielenie drzew to niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny, chroniący jabłonie czy śliwy przed przemarznięciem. Wbrew pozorom pni nie należy bielić wiosną, lecz właśnie zimą. W jaki sposób zabezpieczy je to przed mrozem? Kiedy się bieli drzewa i jak przygotować wapno do bielenia drzew, by się z nich nie spłukiwało? Oto wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Bielenie drzew to ważny element ich pielęgnacji. Pomaga zabezpieczyć je przed przemarzaniem. Kiedy bielić drzewa owocowe i czego użyć?
Bielenie drzew to ważny element ich pielęgnacji. Pomaga zabezpieczyć je przed przemarzaniem. Kiedy bielić drzewa owocowe i czego użyć?123RF/PICSEL

  • Bielenie drzew to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Celem jest ich zabezpieczenie przed mrozem
  • Wiele osób wykonuje bielenie pni drzew w zbyt późnym terminie. Trzeba to zrobić jeszcze w zimie. Nawet jeśli jest wyjątkowo ciepła
  • Istnieją metody na to, by wapno nie spłukiwało się zbyt szybko z pni. Jeśli jednak tak się stanie, zabieg trzeba powtórzyć

Dlaczego bieli się drzewa?

Bielenie pni drzew owocowych ma zabezpieczyć je przed uszkodzeniami spowodowanymi niskimi temperaturami. Zimowy mróz może spowodować przemarzanie roślin, przez co powstają na przykład pionowe pęknięcia czy rany zgorzelinowe. Drzewom szkodzą również wahania temperatury, a więc nagłe ocieplenie, a później ochłodzenie. Podobne uszkodzenia mogą powstać przede wszystkim w styczniu i lutym, dlatego marzec czy kwiecień to już zbyt późna pora na wykonanie bielenia drzew.

Jakie drzewa bielimy?

Przede wszystkim te, które są najbardziej podatne na powstanie uszkodzeń, a więc czereśnie, jabłonie i śliwy. Warto bielić również grusze, wiśnie, brzoskwinie i morele. Podobnej ochrony potrzebują zwłaszcza drzewka młode. Ten zabieg zabezpieczający można wykonać nie tylko na drzewach, lecz również krzewach owocowych - tych, które mają grube pnie.

Co daje bielenie drzew owocowych? Wbrew niektórym przekonaniom początkujących ogrodników, nie jest to zabezpieczenie przed szkodnikami. To ochrona przed przemarzaniem. Chodzi o odbicie promieni słonecznych, które powodują nagrzewanie kory w dzień. Kiedy temperatura w nocy spada, tkanki drzewa mogą przemarznąć.

Kiedy bielić drzewa owocowe?

Kiedy się bieli drzewa? Wiele osób myśli, że wiosną, jednak to nieprawda. Bardzo często ten istotny zabieg jest wykonywany zbyt późno. Najlepiej byłoby to zrobić w drugiej połowie grudnia lub na początku stycznia. Uznaje się jednak, że bielenie drzew owocowych należy wykonać maksymalnie do końca stycznia, gdyż właśnie w styczniu i lutym istnieje największe ryzyko przemarzania drzewek i krzewów.

Kiedy bielenie drzew owocowych należy powtórzyć?

Zabieg ten lepiej wykonać ponownie, jeśli deszcz spłukał część wapna, którymi zostały pokryte pnie. Powinny pozostać pobielone aż do początku marca.

Wiele osób zastanawia się, po co bielić drzewa w czasie łagodnej zimy, kiedy nie będą na nie oddziaływać duże mrozy. Jest to jednak konieczne nawet w podobnej sytuacji. Wbrew pozorom taka łagodna zima nie jest dobra dla drzew, które mogą zbyt szybko wybudzić się z zimowego spoczynku. Jeśli procesy wegetacyjne rozpoczną się wcześniej, mogą przemarznąć nawet w czasie marcowego ochłodzenia. Bielenie pni pomaga temu zapobiec - zapobiega bowiem przedwczesnemu rozpoczęciu procesu wegetacji drzew.

Drzewa najlepiej bielić mlekiem wapiennym. Co dodać do wapna do bielenia drzew?
Drzewa najlepiej bielić mlekiem wapiennym. Co dodać do wapna do bielenia drzew?123RF/PICSEL

Czym bielić drzewa owocowe?

Niewątpliwie zimą należy przeprowadzić bielenie drzew - czym jednak to zrobić? Najczęściej stosowane jest wapno, a konkretnie mleko wapienne. Jest to określenie zawiesiny koloidalnej wodorotlenku wapnia w wodzie, która z wyglądu przypomina mleko krowie.

Dodanie do niego odrobiny zwykłej gliny lub krochmalu sprawi, że mleko wapienne będzie lepiej przylegać do pnia. Istnieją też gotowe preparaty do bielenia drzew, posiadające zwiększoną przyczepność.

Jeśli chodzi o bielenie drzew, proporcje wykonywanej mieszanki są bardzo istotne. By uzyskać mleko wapienne, należy rozpuścić wapno palone w wodzie w proporcji 1:5. Oznacza to, że na 1 kg wapna palonego wykorzystujemy 5 litrów wody.

Niektórzy zamiast wapna wykorzystują farbę. Bielenie drzew farbą emulsyjną nie jest jednak dobrym pomysłem, mimo że trudniej się spłukuje i również odbija promienie słoneczne. Jest jednak na tyle szczelna, że blokuje dostęp powietrza, co może skutkować powstaniem chorób. O wiele lepszym pomysłem jest dodanie odrobiny farby do wapna.

Bielenie drzew owocowych to jedna z form ich zabezpieczania przed zimą. Właściwa pielęgnacja sprawi, że drzewa będą pięknie rosły i wydadzą wiele owoców
Bielenie drzew owocowych to jedna z form ich zabezpieczania przed zimą. Właściwa pielęgnacja sprawi, że drzewa będą pięknie rosły i wydadzą wiele owoców123RF/PICSEL

Jak bielić drzewa? Krótki poradnik

Bielenie drzew owocowych wydaje się bardzo proste, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Oto najważniejsze z nich:

  • Do pracy przystępujemy w rękawicach i okularach ochronnych. Wapno jest substancją drażniącą. Warto również założyć maskę.
  • Bielenie drzew najlepiej przeprowadzić w dzień słoneczny, bezwietrzny, kiedy nie pada deszcz ani śnieg. Najlepiej by temperatura powietrza wynosiła w dzień około 5 stopni Celsjusza.
  • Mieszankę wapna z dodatkami należy nanieść na pnie i na nasady grubszych konarów - aż do wysokości pierwszych gałęzi.
  • Po stronie południowej pomalujmy drzewko nieco wyżej, gdyż właśnie z tej strony jest ono bardziej narażone na działanie promieni słonecznych.
  • Do bielenia drzew owocowych najlepiej wykorzystać szeroki pędzel o miękkim włosiu.

By solidnie zabezpieczyć drzewka przed mrozami, można je też na przykład owinąć słomą. Sprawdzą się również worki jutowe, agrowłóknina, a nawet papier falisty.

Czytaj też:

Zobacz też: 

„Zdrowie na widelcu”: Jak mielić siemię lniane? Ważny jest jeden szczegółPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas