Czym czyścić liście roślin doniczkowych?

Nie masz pomysłu, jak skutecznie, względnie szybko, a przede wszystkim nieinwazyjnie pozbyć się kurzu, który bardzo często osiada na liściach roślin doniczkowych tak pięknie ozdabiających nasze domy i mieszkania? Podpowiemy ci, jak podejść do tego zadania umiejętnie, żeby finalnie wykonać go sprawnie i bez żadnego uszczerbku dla roślin. Sprawdzone sposoby przydadzą się z pewnością niejednemu miłośnikowi roślin.

article cover
©123RF/PICSEL

Czym czyścić rośliny o dużych liściach?

©123RF/PICSEL

Oczywiście, najprostszym i bezsprzecznie najmniej inwazyjnym sposobem na czyszczenie roślin o dużych liściach jest staranne i regularne przecieranie ich miękką szmatką zwilżoną ciepłą wodą, najlepiej bez żadnych dodatków. Pamiętaj, że temperatura wykorzystywanej do zabiegów pielęgnacyjnych wody jest kluczowa. Jeśli jest odpowiednio ciepła, zapobiega powstawaniu nieefektownych plam na liściach.

Czym czyścić rośliny doniczkowe o drobnych liściach?

Rzecz jasna, oczyszczanie każdego pojedynczego listka może być bardzo kłopotliwe i żmudne w przypadku roślin, które mają bardzo drobne listki. Jeśli gustujesz w tego rodzaju roślinach, najlepiej jeśli do zabiegu oczyszczającego wykorzystasz wannę lub prysznic. Pamiętaj jednak, aby postępować bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić rośliny. Zanim przystąpimy do zbiegu pielęgnacyjnego warto także szczelnie zakryć powierzchnię ziemi w doniczce, aby nie doprowadzić do nadmiernego nawodnienia rośliny. Potrząśnij delikatnie gałązkami, aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie ustaw doniczki na blacie przykrytym ręcznikiem, aby kwiaty wyschły. W przypadku roślin o wyjątkowo delikatnych liściach warto użyć do czyszczenia roślin spryskiwacza. Pamiętaj też, aby rośliny zraszać letnią wodą i uważać, aby na liściach nie pozostały kropelki.

Domowe sposoby na nabłyszczanie roślin doniczkowych

©123RF/PICSEL

Istnieje również szereg sprawdzonych, domowych metod, dzięki którym nasze rośliny będą prezentowały się pięknie i bez zarzutu. Po które najlepiej sięgnąć?

Skórka z banana a błyszczące liście

Być może dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, ale w uzyskaniu pięknych, błyszczących roślin z pewnością pomogą nam skórki z bananów. Jak to możliwe? Zawarte w nich substancje perfekcyjnie odżywiają rośliny, a ponadto nabłyszczają liście roślin.

Piwo a błyszczące liście

Niektóre panie domu sugerują, że w pielęgnacji roślin pomoże nam również odgazowane piwo. Jak użyć go do zabiegów? Wystarczy, że nasączysz w nim szmatkę, a następnie przetrzesz zakurzone liście, które dzięki temu zabiegowi odzyskają piękny wygląd i będą ładnie błyszczeć.

Olej a nabłyszczanie roślin

©123RF/PICSEL

Jeżeli do oczyszczania roślin doniczkowych wykorzystujesz wodę, to warto dodać do niej odrobinę oleju. Liście będą lśniące, a kurz nie będzie się tak szybko osadzał na ich powierzchni.

Jak często nabłyszczać liście?

W nabłyszczaniu roślin doniczkowych oczywiście należy zachować regularność, ale i umiar. Takie gatunki jak kroton, fikus, aralia japońska czy afelandra tolerują nabłyszczanie maksymalnie raz na dwa miesiące. Z kolei palmy, echmea czy ananas raczej nie tolerują takiego zabiegu. Aby opóźnić osiadanie kurzu, często zraszaj rośliny przegotowaną wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas