Czym myć liście roślin domowych, by im nie zaszkodzić?

Zadbane rośliny doniczkowe to oryginalna ozdoba wnętrz. Sprawiają też, że powietrze wokół staje się czystsze i wzbogacają je w tlen. Aby rosły zdrowo, trzeba poświęcić im nieco uwagi. Oprócz podlewania oraz nawożenia, kluczowe jest mycie ich liści. Zabieg jest konieczny, ponieważ dzięki niemu rosną prawidłowo i nie są narażone na choroby. Jak skutecznie myć rośliny? Jakie środki można w tym celu wykorzystać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Juka
Juka ©123RF/PICSEL

Dlaczego mycie roślin jest takie ważne?

Przecieranie szmatką
©123RF/PICSEL

Mycie liści roślin pełni kluczową rolę w ich prawidłowym wzroście. Kurz oraz drobne zabrudzenia mogą zatykać pory liści, a to skutkuje zaburzonym procesem fotosyntezy. W efekcie roślina jest osłabiona – staje się bardziej podatna na choroby grzybicze oraz jest częściej atakowana przez szkodniki, takie jak przędziorki, mszyce, wciorniastki, wełnowce i tarczniki. Metodę mycia roślin należy dostosować do jej wysokości oraz wielkości jej liści. Te, które posiadają ich mniej, ale mają większą powierzchnię, muszą być czyszczone częściej niż pozostałe.

Jak szybko umyć liście roślin?

Najprostszym, ale dość mozolnym sposobem, jest przecieranie liści wilgotną szmatką. To spowoduje, że kurz i zabrudzenia szybko zostaną usunięte. Zabieg należy wykonywać zdecydowanym ruchem, rozpoczynając od nasady liścia, przecierając go wzdłuż ku jego końcowi. Warto również przy okazji sprawdzić, czy na roślinie nie pojawiają się szkodniki. By nie roznosić zabrudzeń na inne części doniczkowych okazów, szmatkę trzeba często moczyć w miseczce z czystą wodą. W sklepach ogrodniczych można zakupić gotowe ściereczki nasączone odżywką, które - prócz skutecznego wyczyszczenia liści - nabłyszczają je i odżywiają.

Szybki prysznic

Mycie roślin pod prysznicem
©123RF/PICSEL

Przynajmniej dwa razy w roku można zafundować naszym roślinom prysznic. Wystarczy przenieść je do łazienki i umieścić w brodziku albo wannie. Kierując wodę na liście, uważajmy na temperaturę: woda nie może być ani lodowata, ani za gorąca. Najlepiej przekręcić delikatnie kurek z letnim strumieniem. Decydując się na tę metodę, warto wcześniej zainstalować sitko w odpływie, aby ziemia nie zatkała kanalizacji. Warto też zabezpieczyć doniczkę folią - tak, by woda nie zalała nadmiernie korzeni.

Zraszanie liści

Zraszanie liści również może przynieść wymierny skutek, o ile połączy się ten zabieg z przecieraniem ich szmatką. Można w tym celu użyć zwykłej, czystej wody, bądź dodać do niej kroplę płynu do mycia naczyń, oleju, octu albo odrobinę szarego mydła. Taka mieszanka może spowodować, że szybko rozprawimy się z zalegającym brudem oraz zabezpieczymy powłokę przed osiadaniem kurzu na dłużej. Zanim jednak przystąpimy do stosowania specyfików, przeprowadźmy próbę na jednym liściu. Jeśli po kilku dniach od zastosowania tej metody, kondycja rośliny się nie zmieni, należy jej zaprzestać. Warto zapamiętać jednak ten sposób, bo w przypadku bytowania wełnowca na okazach doniczkowych okaże się nieoceniony. Bardzo szybko rozprawia się z tym szkodnikiem.

Zapobieganie osiadania kurzu

Zraszanie roślin
©123RF/PICSEL

Istnieją również inne metody, które pozwalają cieszyć się dłużej czystymi i błyszczącymi liśćmi. W tym celu niektórzy używają środków spożywczych, takich jak majonez, wygazowane piwo, skórka banana albo sok z cytryny. Wystarczy odrobinę wybranego specyfiku nałożyć na szmatkę i delikatnie przecierać nimi brudne części rośliny. Zbiegów nie wolno wykonywać zbyt często – raz w miesiącu w zupełności wystarczy.

Pędzelek od zadań specjalnych

Nie wszystkie liście można czyścić wymienionymi sposobami. Najlepiej sprawdzą się w przypadku roślin, które mają zielone części gładkie. Nasze domowe okazy mogą mieć różną strukturę i być pokryte delikatnymi włoskami (np. fiołek afrykański). W tym celu możemy posłużyć się delikatną ściereczką, patyczkiem z wacikiem albo pędzelkiem. Zabiegi nie uszkodzą struktury rośliny i sprawią, że będzie rosła prawidłowo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas