Czym nawozić sadzonki papryki? Domowy patent na obfite zbiory

Chrupiąca papryka to niezwykle uniwersalne, a do tego powszechnie lubiane warzywo, które warto jadać jak najczęściej. Tym bardziej jeśli postanowimy nie bazować na ofercie sklepów i zabrać się za samodzielną uprawę papryki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to roślina, która wymaga dostarczania składników odżywczych. Czym nawozić paprykę? Łupiny z cebuli sprawdzą się doskonale w roli ekologicznego nawozu. Przekonaj się, że jego przygotowanie nie jest skomplikowane. Latem obfitość plonów zaskoczy nawet najbardziej doświadczonego ogrodnika!

Jak przygotować nawóz z łupin cebuli i jak go stosować w domowej uprawie warzyw?
Jak przygotować nawóz z łupin cebuli i jak go stosować w domowej uprawie warzyw?123RF/PICSEL

Czym charakteryzują się łupiny z cebuli jako nawóz?

Z kulinarnych zastosowań cebuli wielu z nas korzysta każdego dnia. Już niewielka ilość jest w stanie zaostrzyć smak przyrządzanych potraw i nadawać im wyrazu. Co jednak dzieje się z łupinami? Zazwyczaj lądują w koszu, co jest dużym marnotrawstwem, zwłaszcza w kontekście domowej uprawy warzyw.

Co kryje się w łupinach cebuli? Ich dobroczynne właściwości wynikają z dużej ilości antyoksydantów, potasu, żelaza, wapnia, magnezu, miedzi, selenu, chromu i boru. Naturalny nawóz do papryki stanowi więc solidny zastrzyk niezbędnych składników odżywczych, które warunkują bujny wzrost rośliny. Co więcej, łuski z cebuli działają też przeciwbakteryjnie, chroniąc paprykę przed chorobami i szkodnikami.

Wywar z łupin cebuli. Źródło cennych substancjiInteria.tv

Warto wiedzieć: Ekologiczny nawóz z cebulowych łupin stosować można także do pomidorów - substancja zmniejsza ryzyko pojawienia się żarłocznych przędziorków. Wielu ogrodników stosuje go również w uprawie truskawek, by uchronić owoce przed szarą pleśnią.

Jak zrobić nawóz z łupin cebuli? Wersja podstawowa

Do przygotowania domowego preparatu użyć można łupin z dowolnego rodzaju cebuli - białej, czerwonej czy szalotki. Zbieraj je podczas codziennego przyrządzania posiłków. Co dalej?

  • Nawóz jest bardzo wydajny, więc na początek wystarczą łupiny z trzech lub czterech cebul.
  • Przełóż je do pojemnika ze szczelnym zamknięciem i zalej litrem gorącej (ale nie wrzącej!) wody.
  • Zamknij i odstaw na dobę do zacienionego i chłodnego miejsca.
  • Następnie przecedź przez gazę, by oddzielić płynny nawóz od cebulowych resztek.
  • Tak przygotowanym środkiem podlewaj paprykę raz w tygodniu.

Domowy nawóz do sadzonek papryki: Wersja dla wymagających

Nawóz z cebuli to skuteczny sposób na pobudzenie sadzonek do wzrostu
Nawóz z cebuli to skuteczny sposób na pobudzenie sadzonek do wzrostu123RF/PICSEL

Tym razem właściwości cebuli wzmocnimy popiołem drzewnym, który w przypadku samodzielnej uprawy warzyw stanowi świetną alternatywę dla nawozów mineralnych. Bywa używany także na rabatach kwiatowych - służy zwłaszcza roślinom, które najlepiej rozwijają się w środowisku zasadowym. Doskonałe rezultaty przynosi jednak w uprawie warzyw, mobilizując je do wzrostu i warunkując obfite plony. Jego obecność sprzyja zwłaszcza papryce i pomidorom. Zatem jak go używać w celu uzyskania dorodnych warzyw?

  • Ponownie potrzebujesz łupin z trzech albo czterech cebul.
  • Wrzuć je do wrzątku i gotuj przez pięć minut.
  • Następnie poczekaj, aż ostygną i przelej do pojemnika ze szczelnym zamknięciem (możesz wykorzystać nawet szklany słoik). Ponownie oddziel łupiny od płynu.
  • Dodaj trzy łyżki stołowe popiołu drzewnego i wymieszaj.

Jak stosować domowy nawóz z cebuli? Sadzonki papryki podlewaj raz na 10 dni. Staraj się jednorazowo nie przekraczać dawki równej maksymalnie pięciu łyżkom.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas