Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Zastosowania sody oczyszczonej nie ograniczają się wyłącznie do spulchniania domowych wypieków. Jest naszym sprzymierzeńcem podczas porządków, ale warto wyjść z nią także w teren! Soda oczyszczona w ogrodzie pomoże nam poradzić sobie z niejednym palącym problemem, w tym szkodnikami, chwastami i chorobami grzybowymi. Dowiedz się, jak ją stosować, by zabiegi ogrodnicze były skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla roślin.

Wszechstronność sody oczyszczonej docenisz nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie
Wszechstronność sody oczyszczonej docenisz nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie123RF/PICSEL

Właściwości sody oczyszczonej. Dlaczego warto ją stosować?

Wodorowęglan sodu, bo tak brzmi pełna nazwa sody oczyszczonej, to łatwo dostępny, nieorganiczny związek chemiczny o niezwykle wszechstronnym działaniu. Nie tylko bez problemu znajdziemy go w każdym sklepie spożywczym, ale przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że przy pomocy sody oczyszczonej stworzymy tanie i ekologiczne preparaty.

Nie wykazują one negatywnego wpływu na ludzi czy pożyteczne owady - zwłaszcza pszczoły! Jeśli sodę oczyszczoną zastosujemy umiejętnie, będzie bezpieczna także dla roślin ozdobnych i uprawnych w naszych ogrodach, rozprawiając się wyłącznie z niepożądanymi szkodnikami i chwastami. Podpowiadamy, jak stosować sodę oczyszczoną w ogrodzie.

Nietypowe zastosowania sodyInteria DIY

Soda oczyszczona na ślimaki

Ślimaki nagie to prawdziwa zmora dla każdego ogrodnika. Jeśli zignorujemy ich obecność, w błyskawicznym tempie zrujnują nasze uprawy i dotyczy to zarówno kwiatów ozdobnych, jak i grządek z warzywami czy owocami. Ponadto ich widok w ogrodzie może budzić duże obrzydzenie. Nie pozwólmy im zdominować naszej przestrzeni! Tym bardziej że soda oczyszczona to sprawdzony domowy sposób na ślimaki w ogrodzie.

Wystarczy, że rozsypiemy wokół roślin, które są dla szkodników najbardziej apetycznym kąskiem, warstwę białego proszku. Stworzy to skuteczną barierę. Nawet jeśli ślimak nie zrezygnuje z ataku, po kontakcie z sodą jego ciało ulegnie wysuszeniu.

O tym pamiętaj: Należy unikać rozsypywania sody bezpośrednio na rośliny, przede wszystkim łodygi, pędy i liście. Delikatnie żrące właściwości sody mogłoby je uszkodzić.

Skuteczność sody oczyszczonej na ślimaki cię zaskoczy!
Skuteczność sody oczyszczonej na ślimaki cię zaskoczy!123RF/PICSEL

Jak pozbyć się mrówek przy pomocy sody oczyszczonej?

Choć mrówki można zaliczyć do pożytecznych stworzeń, które oczyszczają trawnik z odpadów organicznych, zjadają małe szkodniki, transportują nasiona roślin i użyźniają glebę, ich inwazja w ogrodzie ma również swoją mroczną stronę. Nie tylko mogą przedostawać się do domów w celu tworzenia gniazd, ale budowane przez nich kopce poważnie utrudniają też ukorzenianie się roślin ogrodowych. Dlatego ważne staje się ograniczanie ich populacji w naszej najbliższej przestrzeni.

Jak stosować sodę oczyszczoną na mrówki? Przy jej pomocy stworzymy prostą pułapkę. Wystarczy wymieszać ją z cukrem pudrem i wysypać w miejscach, w których gromadzą się intruzi. Taki preparat je przyciąga, a jednocześnie jest dla mrówek szkodliwy, więc pomoże w kontrolowaniu ich liczebności.

Soda oczyszczona na chwasty

Ten popularny kuchenny produkt doskonale poradzi sobie z problemem chwastów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że stosować ją można w miejscach oddalonych od roślin uprawnych oraz ozdobnych. Sprawdzi się więc zwłaszcza w przypadku chwastów, które pojawiają się w takich miejscach, jak:

  • szczeliny między płytami chodnikowymi,
  • łączenia kostki brukowej,
  • pęknięcia powierzchni tarasów,
  • jakiekolwiek zakamarki przy utwardzanej nawierzchni, np. schodach.

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną do zwalczania chwastów? Najpierw konieczne będzie ich ręczne usunięcie. Następnie problematyczne miejsce posypujemy sodą. Jeśli chcemy zwiększyć jej skuteczność, najpierw możemy zalać je wrzątkiem i dopiero wtedy użyć jasnego proszku. Patent ten polecany jest przede wszystkim przy trudno dostępnych miejscach. W ten sposób zahamujemy rozwój chwastów w przyszłości.

Soda oczyszczona na mszyce i inne szkodniki roślin

Mszyce to niezwykle żarłoczne szkodniki, które wysysają z roślin życiodajne soki, w szybkim tempie doprowadzając nasze rabaty do ruiny. Uważać trzeba również na przędziorki i miseczniki. Kiedy tylko zauważymy ich obecność, zastosujmy naturalny oprysk z sody. Przygotować go można na kilka sposobów.

  • Połącz dwie łyżki stołowe sody z czterema litrami wody. Takim roztworem poleca się pryskać rośliny co kilka dni, by skutecznie wytępić nieproszonych gości.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie jednej łyżeczki oliwy z oliwek lub oleju roślinnego z litrem wody i dodanie sody oczyszczonej (maksymalnie pół łyżeczki). Taki preparat dłużej utrzyma się na roślinach, efektywniej usuwając szkodniki i zniechęcając je do powrotu. Tłuszcz z tego przepisu można zastąpić szarym mydłem.
W zwalczaniu mszyc kluczowe jest szybkie reagowanie
W zwalczaniu mszyc kluczowe jest szybkie reagowanie123RF/PICSEL

Soda oczyszczona do ogrodu, czyli pogromca chorób grzybowych

To kolejne zagrożenie dla naszych upraw. Na szczęście nie musimy od razu sięgać po specjalistyczne preparaty. Soda oczyszczona poradzi sobie z najczęściej występującymi chorobami grzybowymi, w tym mączniakiem, plamistością liści i rdzą. Co ciekawe, środek z sody oczyszczonej sprawdzi się również w przypadku roślin doniczkowych.

Sposób jego przygotowania jest bardzo podobny do wspomnianych wcześniej patentów na mszyce. Wymieszajmy łyżeczkę sody w dwóch litrach wody. Ponownie skuteczność preparatu podniesie odrobina szarego mydła. Przelewamy miksturę do butelki z atomizerem i stosujemy bezpośrednio na zainfekowane rośliny. Efekty zauważymy już następnego dnia! Biały nalot (związany przede wszystkim z obecnością mączniaka) zacznie ciemnieć. Oprysk możemy stosować również profilaktycznie, by uchronić nasze okazy przed infekcją.

Polecamy: