Czym nawozić truskawki na wiosnę?
Nic nie kojarzy się z latem bardziej niż dorodne, słodkie i pachnące truskawki. Na samą myśl aż ślinka cieknie! Najlepiej smakują zerwane prosto z krzaczka, więc warto skusić się na samodzielną uprawę owoców. Można robić to w ogrodzie, ale też na tarasie czy balkonie. Nie mają dużych wymagań, a jeśli odpowiednio o nie zadbamy wczesną wiosną, w sezonie będziemy cieszyć się wybornym smakiem i obfitymi plonami. Dowiedz się, czym zasilić truskawki na wiosnę. Prawidłowe nawożenie jest kluczem do ogrodniczego sukcesu.
Spis treści:
Nawożenie truskawek: Podstawowe informacje
Mimo że zasilanie roślin wiosną ma ogromny wpływ na ich kondycję, zdrowy rozwój oraz obfitość plonów i jakość samych owoców, truskawki nie mają zbyt dużych wymagań związanych z nawożeniem - powinno być ono umiarkowane.
Wynika to z faktu, że o wzroście roślin decyduje przede wszystkim miejsce, w którym zostaną posadzone. Ważne jest, by podłoże zostało wcześniej obficie zasilone kompostem, na który truskawki reagują zdecydowanie najlepiej. Dzięki temu hojne porcje nawozu nie są już konieczne.
Od tego zacznij: Zasilanie gleby przed posadzeniem truskawek
Jak wspomnieliśmy, najlepsze efekty osiągniemy, jeśli glebę porządnie zasilimy kompostem. Śmiało można określić go mianem sprawdzonego nawozu organicznego, który dostarczy glebie fosfor, potas, magnez i wapń. Dobrze, by w jego składzie było igliwie, trociny lub kora. Zakłada się, że należy stosować go w ilości 30-35 litrów na 10 metrów kwadratowych.
Właściwie przygotowanie gleby pod uprawę pomoże uzyskiwać obfite plony nawet też przez kilka lat, choć trzeba pamiętać, że po upływie czterech lub maksymalnie pięciu lat truskawki wymagają przesadzenia.
Co zamiast kompostu?
Jako alternatywę dla kompostu często wskazuje się obornik. Nie można go jednak stosować bezpośrednio przed sadzeniem. Traktować go należy jako przedplon i używać wyłącznie przekompostowanego obornika (świeży odpada!) pięć lub sześć tygodni przed sadzeniem truskawek. Cierpliwość jest tu niezbędna. Jeśli się pospieszymy, plony będą mizerne.
Nawożenie truskawek po posadzeniu
W sytuacji, gdy uprawę truskawek rozpoczęliśmy co najmniej w poprzednim sezonie, wiosną konieczne jest wsparcie roślin produktami bogatymi w składniki odżywcze. Czym zasilić truskawki wiosną?
- Mączka bazaltowa: Jest produktem pochodzenia naturalnego, bogatym w makro- i mikroelementy, które są niezbędne roślinom do wzrostu oraz budowania ich odporności na choroby grzybowe. Zainteresować się nią powinni wszyscy ogrodnicy, którzy są zwolennikami upraw ekologicznych. W przypadku nawożenia truskawek mączkę można rozsypać pomiędzy rosnącymi roślinami lub oprószyć je w całości. Będzie stanowić również ochronę przed atakami szkodników, w tym wyjątkowo inwazyjnych ślimaków.
- Biohumus: Dużą zaletą tego środka jest fakt, że właściwie nie można go przedawkować. Dokładne proporcje znajdziemy na opakowaniu, ale trzeba wiedzieć, że jest to nawóz w formie płynu, którym po rozcieńczeniu z wodą, podlewa się truskawki. Naturalny nawóz jest więc wygodny w stosowaniu w uprawie zarówno na grządkach, jak i w donicach balkonowych.
- Gnojówka: To środek idealny dla zapominalskich ogrodników, który stosować można późną wiosną. Jeśli marcu i kwietniu pominęliśmy użycie nawozów mineralnych lub naturalnych, na początku maja truskawki warto podlać gnojówką z pokrzywy albo ze skrzypu.
Polecamy: