Czym podlewać lawendę? Oto sposób na dorodny i bujny krzew
Przepiękne lawendowe krzewy już od jakiegoś czasu zadomowiły się w naszych ogrodach i nie ma się co temu dziwić. Przepięknie pachnie, wygląda oszałamiająco, a na dodatek odstrasza uciążliwe owady. Czego chcieć więcej? Tylko tego, aby rosła bujnie i zdrowo. Jeśli zastanawialiście się, czym podlewać lawendę, aby była chlubą, to spieszymy z odpowiedzią.
Dlaczego lawenda w ogrodzie?
Istnieje wiele powodów, aby zasadzić lawendę w swoim ogrodzie. Oprócz oczywistych walorów dekoracyjnych, to roślina lecznicza, miododajna i odstraszająca owady. Aby jednak spełniała swoją funkcję, musimy się o nią co nieco zatroszczyć. Przede wszystkim najpierw trzeba zapewnić odpowiednie warunki dla lawendy. Po pierwsze, potrzebuje słonecznego stanowiska, a po drugie przepuszczalnego podłoża, ponieważ lawenda nie lubi nadmiaru wilgoci. Jeśli nie zadbamy o te kluczowe kwestie, to nawet regularne podlewanie lawendy nie sprawi, że będzie bujna i pachnąca.
Jak podlewać lawendę?
Dobra wiadomość dla wszystkich zapominalskich: lawendy w ogrodzie nie trzeba podlewać regularnie. Dlaczego? Ponieważ roślina zaliczana jest do tych odpornych na suszę. Nawodnienia wymaga wyłącznie wtedy, gdy okres bezdeszczowy się mocno przeciąga, a wierzchnia i głębsza warstwa gleby jest bardzo sucha. Te warunki muszą być spełnione, aby rozpocząć podlewanie.
UWAGA: trzeba podlewać wyłącznie ziemię pod lawendą i niezbyt obficie. Roślina nie lubi nadmiaru wilgoci, bo to może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych.
Jak podlewać lawendę w doniczce? Jeśli taką mamy w domu, to zasady są zgoła inne. Trzeba ją podlewać częściej, ale bardzo oszczędnie, aby nie dopuścić do zalania bryły korzeniowej.
Czym podlewać lawendę?
Jeśli ktokolwiek z was zastanawia, czym podlewać lawendę, to już spieszymy z odpowiedzią. Do nawadniania wystarczy zwykła, odstana woda. Ale raz na jakiś czas można zafundować podlewanie samodzielnym przygotowanym nawozem wapniowym. Jak zrobić? Wystarczy skorupki z kilku jajek pokruszyć, zalać wodą, a następnie całość zagotować. Tak przygotowaną mieszkankę później trzeba odstawić na około tydzień, pamiętając, aby minimum raz dziennie ją zamieszać. Takim nawozem można podlewać lawendę raz w miesiącu.
Zobacz także: