Poradnik nawożenia ogórków gruntowych. Jaki zasilacz zadziała najskuteczniej w domowych uprawach?

Dostęp do słońca i ciepła oraz odpowiednie zasilanie to kluczowe czynniki odpowiedzialne za bujne plonowanie ogórków. Na pierwszy i drugi nie zawsze mamy wpływ, jednak trzeciemu możemy bardzo szybko zaradzić. Dlaczego tak istotne jest nawożenie ogórków gruntowych oraz z jakich preparatów korzystać? Sprawdź teraz.

Jak nawozić ogórki gruntowe?
Jak nawozić ogórki gruntowe?123RF/PICSEL

  • Ogórki gruntowe do udanego wzrostu potrzebują przede wszystkim gleby bogatej w próchnicę, składniki mineralne oraz dobrze zatrzymującą wodę.
  • Warzywo posadzone w przydomowym ogrodzie wymaga dość intensywnego nawożenia fosforem, którego brak wpływa na zahamowanie owocowania.
  • Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych ogórka, prócz regularnego nawożenia, jest odpowiednie podlewanie.

Kiedy i dlaczego nawozić ogórki gruntowe?

Podstawowym celem nawożenia ogórków jest zapewnienie wzrastającym uprawom odpowiedniej ilość właściwie dobranych składników mineralnych oraz organicznych. To właśnie obecność tych elementów ma ogromny wpływ na wszystkie etapy rozwoju - od wzrastania liści, aż po kwitnienie i owocowanie. Co ważne, we wszystkich fazach ogórki potrzebują dostępu do nieco innych składników odżywczych. Stosowanie odpowiednio dobranych odżywek sprawia, że składniki szybciej docierają do wszystkich tkanek, zasilając w ten sposób całe rośliny.

Pierwsze nawożenie ogórków warto wykonać jeszcze przed ich posadzeniem. Oznacza to poświęcenie czasu na dokładne przygotowanie gleby, w której będą sadzone lub wysiewane. Zastosowanie kompostu lub obornika zasili podłoże w cenne składniki. Taką czynność nazywa się nawożeniem przedsiewnym. Ogrodnicy sugerują, by wykonać je jesienią poprzedzającą sezon sadzenia. Kolejne zasilanie, tzw. pogłówne, ma miejsce dopiero wtedy, gdy roślina wytworzy liście właściwe oraz zacznie zakwitać. Na liście znalazły się także nawożenie naturalne oraz dolistne, stosowane w momencie pełnego wzrostu ogórków.

Ekologiczny nawóz prosto z kompostownika

Kompostownik to źródło nawozu dla ogórków gruntowych
Kompostownik to źródło nawozu dla ogórków gruntowych123rf.com123RF/PICSEL

Osoby planujące zająć się jak najbardziej naturalną wersją uprawy ogórków gruntowych, powinny zainteresować się użyciem ekologicznego nawozu na bazie kompostu. By go pozyskać, zaczynamy od wybudowania przydomowego lub działkowego kompostownika, w którym umieścimy kuchenne oraz organiczne resztki i odpady. Wraz z upływem czasu uzyskamy doskonały produkt do nawożenia wyrastających ogórków.

Ważne w pielęgnacji ogórków jest pamiętanie o tym, że posiadają bardzo rozbudowany, a zarazem wyjątkowo płytko umieszczony system korzeniowy. Przekłada się to na czerpanie niezbędnych składników pokarmowych z wyższych warstw gleby. Używając nawozu z kompostownika, ważne jest dokładne rozprowadzanie go po powierzchni oraz unikanie wkopywania go zbyt głęboko.

Wybór obornika pod ogórki gruntowe

Jednym z popularniejszych nawozów do ogórków jest obornik bydlęcy, którego zastosowanie przypada na listopad. Specjaliści doradzają użycie granulatu w ilości ok. 100-200 g na 1 m2. Zaletą produktu jest to, że w trakcie produkcji całkowicie pozbawia się go szkodliwych patogenów, a także jaj i larw szkodników, które mogłyby zagrażać uprawom ogórków. Jego świetnym zamiennikiem jest także nawóz krowi, którym wspomagamy ogórki raz na 4 lata.

Alternatywnym produktem organicznym jest także nawóz kurzy, bogaty w spore ilości azotu. Składnik ten jest wyjątkowo ważny dla zdrowego rozwoju nadziemnych części zielonych. Ogromną zaletą obornika kurzego jest bogactwo mikroelementów, wśród których szczególnie istotne są bor oraz molibden, często pomijane w uprawie. Wadą zasilacza jest długi proces fermentacji, po którym należy go mocno rozwodnić, a dodatkowo stosować w parze z innymi naturalnymi nawozami.

Czy warto sięgnąć po biohumus?

Do wytworzenia biohumusu potrzebne są dżdżownice
Do wytworzenia biohumusu potrzebne są dżdżownice123RF/PICSEL

Udana uprawa ogórków w dużej mierze zależy od żyzności oraz zasobności gleby. Podobnie jak one gatunki, również to warzywo wymaga określonego zestawu minerałów oraz składników odżywczych. Idealne warunki do wzrostu zapewni im zastosowanie biohumusu, zwanego także wermikompostem, czyli produktu składającego się z enzymów, witamin, hormonów wzrostu, a także makro- i mikroelementów.

Ten specyficzny rodzaj nawozu powstaje w specjalnie kontrolowanych kompostownikach, zamieszkiwanych przez dżdżownice kalifornijskie, nazywane także dżdżownicami kompostowymi. Ogrodnicy zalecają stosowanie dedykowanego środka zgodnie z zaleceniami producenta lub stopniem potrzeb gleby. W przypadku ogórków bardzo często przygotowuje się roztwór biohumusu i wody w proporcjach 1:10 lub 1:1. Ogromną zaletą zasilacza jest bioregulacja, która uniemożliwia jego przedawkowanie.

Gnojówka z pokrzywy do ogórków

Pokrzywa zwyczajna bez zaproszenia rozrasta się na działkach oraz w ogrodach. Bardzo często traktujemy ją jako nieprzyjemny chwast, który należy jak najszybciej wyplenić. Co zrobić z zapasami niepotrzebnych roślin? Wykorzystajmy wyrwane pokrzywy do przygotowania cennego nawozu, który wyjątkowo lubią ogórki gruntowe. Domowa mieszanka na bazie pokrzywy zawiera łatwo przyswajalne formy azotu, a także magnez, żelazo, wapń, krzem, cynk i mangan. Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?

By samodzielnie wykonać zasilacz z pokrzywy, potrzebujemy jedynie 1 kg zebranej rośliny oraz 10 litrów przefiltrowanej wody lub odstanej deszczówki.

Do plastikowego wiadra lub beczki wrzucamy pokrzywę, a następnie zalewamy ją wodą tak, by zostawić u góry ok. 10 cm wolnej przestrzeni.

Tak przygotowaną mieszankę pozostawiamy na ok. 2 tygodnie. Ważne, by codziennie ją zamieszać. Dzięki temu dostanie dodatkowego tlenu, potrzebnego do fermentacji.

Jak poznać, że gnojówka jest gotowa? Sygnałem będzie charakterystyczny ciemny kolor. Przed pierwszym podlewaniem rozcieńczamy 1 litr gnojówki w 10 litrach wody, a do oprysku stosujemy 1 litr gnojówki wymieszany z 20 litrami wody.

Pokrzywa i jej właściwości oraz zastosowanie w lecznictwie123RF/PICSEL

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas