Czym są podwyższone grządki warzywne?

Metoda uprawy warzyw na podwyższonych grządkach zyskuje na popularności, szczególnie wśród miłośników warzyw ekologicznych. Podwyższone grządki mają sporo zalet, dobrze sprawdzą się na małych powierzchniach i w miejskich ogródkach. W łatwy sposób można zapewnić roślinom dobrą ziemię i dostęp do światła i cieszyć się efektami przy mniejszym nakładzie pracy. Jakie jeszcze zalety mają podwyższone grządki i co można w nich uprawiać?

Podwyższone grządki pozwolą uprawiać warzywa tam, gdzie ziemia nie spełnia oczekiwań
Podwyższone grządki pozwolą uprawiać warzywa tam, gdzie ziemia nie spełnia oczekiwań123RF/PICSEL

Czym są podwyższone grządki

Podwyższone grządki to drewniane skrzynie, wypełnione podłożem, ziemią kompostową lub ogrodową. Ich wysokość możemy regulować zgodnie z naszymi potrzebami, zazwyczaj mają około 50 cm wysokości, długość do 3 metrów, a szerokość około 1 m. Grządki sprawdzą się w miejskich ogródkach, na małych powierzchniach, wszędzie tam, gdzie ogranicza nas przestrzeń. Można je założyć nawet na tarasie czy balkonie. Najczęściej ten sposób uprawy wybierany jest wtedy, kiedy ziemia w naszym ogrodzie nie spełnia wymagań roślin. W podwyższonej grządce możemy uzyskać podłoże idealnie dopasowane do potrzeb zasadzonych warzyw. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, jałowa, podmokła czy piaszczysta, w obrębie podwyższonej grządki całkowicie możemy zmienić jej właściwości, nie dbając o to, z jakim terenem mamy do czynienia.

Uprawy w podwyższonych grządkach

Z powodzeniem możemy uprawiać rzodkiewkę, sałaty, cebulkę
Z powodzeniem możemy uprawiać rzodkiewkę, sałaty, cebulkę123RF/PICSEL

W podwyższonych grządkach możemy uprawiać dowolne warzywa. Możemy regulować wysokość skrzyń i dopasować ją do własnych możliwości. Właściciele takich ogródków warzywnych chwalą sobie to rozwiązanie ze względu na wygodę. By dbać o grządki, plewić, sadzić, przesadzać nie trzeba się schylać. Grządki możemy też przestawiać w inne miejsce, jeśli pomysł na zagospodarowanie ogrodu ulegnie zmianie. Jeśli mamy ich więcej, pamiętajmy o ścieżkach pomiędzy nimi i wymiarach umożliwiających dostęp do roślin. Grządki ustawiamy w miejscu nasłonecznionym, ale ponieważ ziemia będzie się szybko nagrzewać, musimy zadbać o odpowiedni poziom wilgoci.

Tak wysoka grządka pozwala zadbać także o kręgosłup
Tak wysoka grządka pozwala zadbać także o kręgosłup 123RF/PICSEL

Jeśli mamy na tyle miejsca w ogrodzie, że możemy ustawić kilka skrzyń, przy wyborze warzyw do naszych grządek podzielmy je na różne grupy i do każdego z nich dopasujmy rodzaj gleby i nawóz. Do podwyższonych grządek nadaje się rzodkiewka, różne rodzaje sałat, buraki, marchew, pomidory, ogórki. Czy to będą warzywa dyniowate, liściowe czy strączkowe wszystkie sprawdzą się w podwyższonych grządkach. Zaletą podwyższonych grządek jest też możliwość wymiany ziemi w przypadku pojawienia się szkodników czy chorób. Pomiędzy warzywami możemy zasadzić zioła (na przykład szałwię, tymianek) lub kwiaty (nagietki, nasturcje) odstraszające szkodniki. Ziemia w tego rodzaju grządkach ma dużą wilgotność (pod warunkiem, że o to dbamy), podłoże dobrze się nagrzewa, ziemia w skrzyniach jest dobrze spulchniona. W tak zorganizowanych warunkach warzywa rosną szybko i bez nieprzewidzianych komplikacji.

Słabe strony podwyższonych grządek

Ekologiczne warzywa z przydomowego ogródka niestety kosztują
Ekologiczne warzywa z przydomowego ogródka niestety kosztują123RF/PICSEL

Choć podwyższone grządki to raczej proste konstrukcje (prosta, drewniana skrzynia bez dna lub deski zbite w prostokąt) wypełnione ziemią do uprawy warzyw, to inwestycja w taką uprawę nie należy do tanich. Z pozoru proste i rzeczywiście niewymagające tyle nakładu pracy, co zwykłe grządki, ale kosztowne. Do ich budowy potrzebne są deski z trwałego drewna (inaczej po 2-3 sezonach będą do wymiany), nietoksyczne impregnaty do desek, stosunkowo dużo dobrej jakości podłoża (wystarczy policzyć pojemność skrzyni), nawozy, maty, na których ustawimy skrzynię, ewentualnie hydrożele trzymające wilgoć lub systemy podlewania i spore ilości wody. Jednak koszty mogą zrekompensować świeże warzywa, które dość szybko wyrosną na naszych oczach.


Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas