Czyszczenie dywanu. Spraw, by wyglądał jak nowy

Dywan jest elementem wystroju salonu czy sypialni. By zadbać o jego świeżość pierz go regularnie. Nim jednak sięgniesz po chemiczne rozwiązania, wypróbuj produkty, które masz pod ręką. Warto w tym celu wykonać mieszankę na bazie sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego. Jak dokładnie wyczyścić dywan? Dowiesz się z tego artykułu.

Do prania dywanu użyj sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego
Do prania dywanu użyj sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego123RF/PICSEL

  • Zanim zaczniesz prać dywan, dokładnie go odkurz. W ten sposób pozbędziesz się kurzu, sierści zwierząt czy piasku.
  • Do prania dywanu wykorzystaj domowe środki czystości, na przykład sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy.
  • W celu odświeżenia dywanu możesz wytrzepać go na śniegu.

Pranie dywanu

Nim przystąpisz do prania dywanu, musisz usunąć z niego kurz. Dlatego w pierwszej kolejności dokładnie go odkurz lub wytrzep. Dzięki temu nie tylko prościej będzie ci wywabić wszelkie plamy. Tym samym pozbędziesz się bakterii i szkodliwych roztoczy. Włosie dywanu jest idealnym miejscem dla szkodliwych drobnoustrojów. Dobierz odpowiedni rodzaj ssawki, w zależności od tego, jaki rodzaj włosia ma dywan. Szeroka końcówka przeznaczona jest do twardego materiału. Natomiast węższa pozwoli precyzyjniej wydobyć piasek i okruchy z gęstej tkaniny.

Soda oczyszczona do czyszczenia dywanu

Soda oczyszczona usunie plamy i brzydki zapach z dywanu
Soda oczyszczona usunie plamy i brzydki zapach z dywanu123RF/PICSEL

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego specyfiku do prania dywanu. Pierwszą z propozycji jest soda oczyszczona. Działa ona lekko żrąco, dlatego bez trudu upora się z różnymi rodzajami plam. Ponadto roztwór ten sprawdzi się w przypadku, kiedy posiadasz zwierzęta. Zapach, który pozostawiają, może wniknąć w głęboką warstwę materiału. Soda wchłonie go i sprawi, że dywan odzyska dawną świeżość. Jak przygotować taką mieszankę?

  1. Do średniej miski nalej wody i dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej. Pomieszaj składniki, by dobrze się połączyły.
  2. Gąbką lub szczotką do dywanów wypierz całą powierzchnię dywanu. Mieszankę pozostaw na pół godziny, by zabrudzenia całkowicie zeszły.
  3. Na koniec wytrzep dywan z nadmiaru sody i przetrzyj wilgotną ścierką. Możesz też wykorzystać w tym celu odkurzacz. Pozostaw go do całkowitego wyschnięcia, dopiero potem rozłóż na ziemi.

Ten roztwór sprawdzi się też w przypadku plam z czerwonego wina czy tłustych potraw. Po prostu zasyp je w całości specyfikiem i pozostaw na godzinę. Po tym czasie odkurz dywan i przetrzyj to miejsce wilgotną ścierką.

Kwasek cytrynowy w walce z plamami

Drugi niezawodny środek do czyszczenia brudnych dywanów to kwasek cytrynowy. Nie tylko sprawi, że dywan odzyska dawny wygląd, ale też odświeży go. Ponadto jest to delikatny specyfik, sprawdzi się szczególnie do prania tkanin z krótkim włosiem. Wystarczy, że do miski nalejesz letniej wody i dodasz łyżkę kwasku. Zamocz w mieszance gąbkę i dokładnie wyciśnij. Następnie wypierz dywan, pocierając mocniej w poplamionych miejscach. Resztki produktu odkurz lub wytrzep i zostaw tkaninę do wyschnięcia.

Wykorzystaj śnieg

Czyszczenie dywanu na śniegu to skuteczny sposób na jego odświeżenie
Czyszczenie dywanu na śniegu to skuteczny sposób na jego odświeżenie123RF/PICSEL

Jeśli za oknem panuje ujemna temperatura, to warto ją odpowiednio wykorzystać. Jeśli dywan ma tylko lekkie zabrudzenia, wyczyść go na śniegu. Połóż go wierzchnią warstwą do dołu i uderzaj jego spód trzepaczką. Kurz i wszelkie zabrudzenia znikną bez śladu, a dywan pojaśnieje i będzie wyglądał jak nowy. Śnieg wchłonie brud, piasek, błoto, a nawet sierść zwierząt. Ważne jest, by śnieg nie był zbyt mokry.

Pranie chemiczne

Jeśli zabrudzenia są zbyt duże i ciężkie do usunięcia, oddaj dywan do prania chemicznego. Środki tam stosowane poradzą sobie z każdym rodzajem plam. Często w takich miejscach dostępna jest opcja impregnacji materiału. Dzięki temu brud nie będzie się wchłaniał z taką łatwością. Ponadto czyszczenie dywanu w przyszłości stanie się łatwiejsze. Ceny takich zabiegów różnią się w zależności od wielkości i rodzaju dywanu.

Jak usunąć gumę do żucia z dywanu?Interia DIY

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas