Czyszczenie palników gazowych: Domowe sposoby na lśniącą kuchenkę

Czyszczenie palnika gazowego może być nie lada wyzwaniem. Osiadające na nim resztki żywności i tłuszczu bardzo szybko są w stanie doprowadzić nasze kuchnie do ruiny, a nas do rozpaczy. Mozolne szorowanie jest zajęciem nie tylko wyczerpującym, ale może też spowodować powstanie nieestetycznych rys i zniszczenie sprzętu. Sprawdź więc, czym wyczyścić palniki gazowe oraz płytę kuchenki, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas domowych porządków.

Jak wyczyścić palniki gazowe bez wysiłku, ale skutecznie?
Jak wyczyścić palniki gazowe bez wysiłku, ale skutecznie? 123RF/PICSEL

Higiena w kuchni

Większość z nas regularnie zmywa naczynia, przeciera blaty i wynosi śmieci, by zachować w kuchni pożądaną czystość. Dbanie o higienę w pomieszczeniu, w którym przyrządzamy posiłki, powinno być przecież jednym z naszych priorytetów, gdy mowa o domowych porządkach. Mimo to regularnym czyszczeniem palników gazowych wiele osób nie zaprząta sobie głowy do czasu, aż stan kuchenki naprawdę woła o pomstę do nieba. Dlaczego nawyk sprzątania tej części kuchni powinien wejść nam w krew?

  • Zapach spalenizny, wydobywający się z przypalanych resztek jedzenia, potrafi zamienić gotowanie w prawdziwy koszmar, a wywietrzenie pomieszczenia może być naprawdę trudne. Wziąć to pod uwagę powinny zwłaszcza osoby, których kuchnie nie mają dostępu do okien lub są połączone z salonem.

  • Brud i plamy jedzenia to idealna pożywka dla grzybów i bakterii, które gromadzą się w ten sposób w bezpośrednim sąsiedztwie naszych posiłków. Ryzyko zatrucia sprawia, że od razu odechciewa się jeść!

  • Zabrudzone palniki gazowe nie działają efektywnie. Niejednokrotnie może się okazać, że wiąże się to ze zwiększonym zużyciem energii, a co za tym idzie - wyższymi rachunkami.

  • Nie można zapomnieć o względach estetycznych. Widok oblepionej tłuszczem kuchenki sprawia, że momentalnie mija nam ochota na przebywanie w kuchni dłużej niż pięć minut.

Domowy płyn do czyszczenia palników w kuchence gazowej

Nadszedł ten dzień, kiedy postanowiłeś uporać się z trudnymi i zaschniętymi zabrudzeniami na palnikach. Okazało się jednak, że w domu nie ma detergentów, które pozwoliłyby na ich wyszorowanie? A może starasz się unikać drażniącej chemii? W obu przypadkach czyszczącą miksturę możesz przygotować samodzielnie.

Potrzebujesz: Octu oraz wody wymieszanych w proporcji 3:1. Wlej je do dużego garnka i zagotuj. Wyłącz kuchenkę i w tak przygotowanym roztworze zanurz zabrudzone elementy kuchenki. Wyjmij je, gdy płyn ostygnie. Jeśli okaże się, że nie wszystkie zabrudzenia zostały usunięte, do ich wyeliminowania użyj szczoteczki lub... zwiniętej w kulkę folii aluminiowej, wykonując okrężne ruchy.

Czyszczenie palników gazowych sodą

To kolejny środek, który znajdziesz w kuchennej szafce. Przyda się nie tylko do upieczenia pysznego ciasta, którym będziesz się raczyć po skończonych porządkach. Jeśli nie jesteś przekonany do czyszczenia palników octem, przygotuj pastę z ciepłej wody i sody oczyszczonej. Powinna mieć gęstą konsystencję, dzięki której bez trudu uda się nałożyć ją na palniki. Pozostaw całość na kilka lub kilkanaście minut. Po upływie tego czasu zetrzyj ją wraz z brudem przy pomocy gąbki lub szczotki. Zmyj obficie wodą.

Dzięki regularnym porządkom łatwiej będzie dbać o estetyczny wygląd i sprawne działanie domowych sprzętów
Dzięki regularnym porządkom łatwiej będzie dbać o estetyczny wygląd i sprawne działanie domowych sprzętów123RF/PICSEL

Polecamy: Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Skuteczne sposoby na osady

Jak wyczyścić kuchenkę gazową z tłuszczu i innych zanieczyszczeń?

Płyta kuchenki jest tak samo narażona na codzienne zabrudzenia. Przy czyszczeniu trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, by jej nie zarysować. Jeśli sprzątasz regularnie, nie musisz zaopatrywać się w specjalistyczne środki - wystarczą ciepła woda i płyn do mycia naczyń.

Gdy jednak z porządkami nie jest ci po drodze, a plamy są już zaschnięte, warto znów zerknąć w stronę tradycyjnych środków czyszczących. Wymieszaj ocet z wodą, ale tym razem w równych proporcjach. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj problematyczną powierzchnię, zostawiając na co najmniej kwadrans. Zetrzyj przy pomocy miękkiej gąbki - nie należy korzystać z jej szorstkiej części! Jeśli zabrudzenia nie dają za wygraną, całą procedurą powtórz, następnie poleruj do sucha papierowym ręcznikiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas