Dietetyczka ujawnia, jakie produkty są zdrowsze po ponownym podgrzaniu

Odgrzewanie pozostałości z poprzedniego posiłku jest praktyką tyleż częstą, co ryzykowną. Wielu produktów spożywczych nie należy bowiem podgrzewać ponownie, gdyż grozi to zatruciem. Istnieją jednak składniki, które nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy umieszczać na talerzu po uprzednim odgrzaniu. Podczas tego procesu wytwarza się bowiem cenna skrobia oporna, która polepsza funkcjonowanie jelit i obniża poziom cholesterolu.

Odgrzewanie potraw to dobry, czy zły pomysł?
Odgrzewanie potraw to dobry, czy zły pomysł?123RF/PICSEL

Tych produktów nie odgrzewaj. Problemy żołądkowe gwarantowane

Przyrządzanie obiadu na kilka dni jest wśród zabieganych osób praktyką nader częstą. Dzięki temu oszczędzamy czas, nie narażając się przy tym na konieczność zaspokajania głodu kupionym naprędce gotowcem.

Odgrzewany nazajutrz posiłek w niektórych przypadkach może nam jednak zaszkodzić - produkty, takie jak szpinak, seler naciowy czy buraki, nie powinny być poddawane ponownej obróbce termicznej ze względu na obecność azotanów, które pod wpływem kontaktu z tlenem zamieniają się w szkodliwe dla zdrowia toksyny.

Odgrzewać nie należy również ziemniaków, które pozostawiliśmy na kilka godzin w temperaturze pokojowej - może to doprowadzić do rozwoju bakterii odpowiedzialnej za zatrucie jadem kiełbasianym.

Te produkty wytrzymają dłużej. Spokojnie możesz je odgrzać na drugi dzień

Ciecierzyca świetnie nadaje się do odgrzewania
Ciecierzyca świetnie nadaje się do odgrzewania123RF/PICSEL

Istnieją jednak produkty, które powinniśmy umieszczać na talerzu głównie po uprzednim odgrzaniu. Podczas tego procesu wytwarza się bowiem skrobia oporna, która wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości.

Polepsza ona funkcjonowanie jelit, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia układ odpornościowy.

"Skrobia oporna powstaje wtedy, gdy wybrane produkty skrobiowe są gotowane, a następnie chłodzone. Ten proces zmienia strukturę skrobi, czyniąc ją bardziej odporną na trawienie w jelicie cienkim, co umożliwia jej dotarcie do okrężnicy, gdzie działa jako prebiotyk, odżywiając korzystne bakterie jelitowe" - tłumaczy w rozmowie z magazynem "Real Simple" dietetyczka Katie Sanger.

Wśród produktów, które warto odgrzewać, królują rośliny strączkowe, takie jak fasola, groch, ciecierzyca czy soczewica. Podobny mechanizm zachodzi po ponownym poddaniu obróbce termicznej ryżu, makaronu oraz płatków owsianych.

"Gotowanie, chłodzenie i podgrzewanie owsianki pomaga wytworzyć skrobię oporną, nie mając negatywnego wpływu na zawartość błonnika" - wskazuje Sanger.

Te same korzyści odniesiemy odgrzewając posiłek na bazie zielonych bananów lub plantanów, znanych jako banany warzywne.

"Chociaż naturalnie zawierają dużo skrobi opornej, gotowanie i chłodzenie może istotnie zwiększyć jej zawartość" - dodaje dietetyczka.

Szybka potrawka: ciecierzyca ze szpinakiemInteria Kulinaria
INTERIA.PL/ PAP Life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas