Dlaczego hoja różowa przestała kwitnąć? Sprawdź, jakie błędy popełniasz
Roślina cieszy się dużym powodzeniem ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Hoję różową zdobią pachnące kwiaty, które wyglądają jakby były z wosku. Ze strony właściciela wymaga sporej uwagi i cierpliwości. Pomimo odpowiedniej troski potrafi zgubić kwiaty lub całkowicie przestać kwitnąć. Co sprawić, by odżyła na nowo? Jakiej pielęgnacji potrzebuje hoja? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści:
Jak wygląda hoja różowa?
To roślina doniczkowa, która pochodzi z terenów wschodniej Azji. Znana również pod nazwą woskownicy. Hoja różowa ma kilkumetrowe pędy i ciemnozielone, skórzaste liście. Na pędach wyrastają drobne kwiaty koloru białego lub różowego. Wydzielają słodki zapach, wyczuwalny szczególnie wieczorną porą. Swoim kształtem przypominają gwiazdki i zebrane są w wiechowate kwiatostany. Istotne jest, by nie usuwać uschniętych pędów. Służą do wytworzenia się nowych kwiatostanów. Chyba że są zbyt długie, wtedy profilaktycznie zabieg ten należy wykonać. Pamiętaj jednak, by być ostrożnym przy przycinaniu. Woskownica w pędach gromadzi sok mleczny, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego czy oczu, ma działanie trujące.
Jakiej pielęgnacji wymaga hoja różowa?
Ta egzotyczna roślina ma swoje potrzeby. Jeśli spełnisz wszystkie wymagania hoi, odwdzięczy się bujnym kwitnieniem. Co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju hoi różowej?
Stanowisko: gatunek ten źle znosi zmianę miejsca. Należy więc zdecydowanie podjąć decyzję, gdzie będzie czuł się najlepiej. Dobrze jest wybrać stanowisko, gdzie jest światło rozproszone. Po stronie południowej może dojść do poparzenia liści. Zimą preferuje temperaturę w okolicach 16 stopni Celsjusza.
Gleba: najlepiej sprawdzi się żyzne i próchnicze podłoże. Dobrze wybrać ziemię uniwersalną i dodać trochę gliny. Pozwala zatrzymać potrzebne składniki pokarmowe. Na dnie doniczki ułóż warstwę drenażową. Pamiętaj, by miała też otwór odpływowy. Zapobiegnie to gromadzeniu się nadmiaru wody.
Podlewanie: w zimie hoją różową wystarczy podlewać raz na kilka tygodni. To roślina, która źle znosi nadmiar wody. W skrajnych wypadkach kończy się to obumarciem okazu. To również częsta przyczyna pojawienia się chorób grzybowych. Kiedy woskownica jest w okresie spoczynku, nie stosuj nawożenia.
Dlaczego woskownica nie kwitnie?
Jeśli roślina jest w stanie wegetatywnym, należy się jej bacznie przyjrzeć. Przyczyn braku kwitnięcia hoi różowej może być kilka:
- Zbyt mało światła: przestaw roślinę w miejsce, gdzie będzie miała większy dostęp do światła słonecznego. Szczególnie w zimie, kiedy jest go jak na lekarstwo.
- Przelanie okazu: hoja nie lubi niczego za dużo, w tym wody. Jeśli widzisz, że kwiatostany marnieją, odpuść nawadnianie na jakiś czas.
- Zbyt duża doniczka: woskownica bardziej preferuje ciasne doniczki niż zbyt duże. Powinna być nie większa niż 20 centymetrów.
Jak pobudzić hoję do kwitnienia?
Co zrobić, jeśli hoja różowa nie chce kwitnąć? Trzeba zrobić gorącą kąpiel w okresie jesienno-zimowym. Jak się do niej zabrać? Wystarczy, że nadziemną część rośliny umieścisz w podgrzanej wodzie (30-40 stopni Celsjusza). Naczynie musi być głębokie i dość szerokie, roślina zanurzona przynajmniej do połowy. Zostaw woskownicę w naczyniu przez pół godziny. Potem wyjmij okaz z wody i odłóż na bok. Ponownie podgrzej wodę i włóż tym razem samą bryłę korzeniową. Temperatura cieczy ma być taka sama, okres kąpieli natomiast to półtorej godziny. Pamiętaj, by gorącą kąpiel wykonywać co pół roku, nie częściej! Dzięki niemu hoja różowa wiosną obsypie się mnóstwem pachnących kwiatów!
Polecamy: