Dlaczego kaktus się przechyla? Poznaj przyczyny i działaj

Widok przechylonego kaktusa może wzbudzić niepokój u jego właściciela. Ten stan rzeczy wcale nie musi oznaczać choroby czy obecności szkodników. Warto jednak mieć wiedzę na ten temat. Dlaczego kaktus się przechyla? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Przechylanie się kaktusa na bok nie musi oznaczać najgorszego
Przechylanie się kaktusa na bok nie musi oznaczać najgorszego123RF/PICSEL

Złe podlewanie kaktusa

Jedną z przyczyn może być złe nawadnianie rośliny. Kaktus nie znosi przelania, gdyż jest gatunkiem przyzwyczajonym do długotrwałych susz. Kiedy dostanie zbyt dużo wody, jego system korzeniowy zacznie gnić. To powoduje, że roślina przestaje być stabilna i przechyla się na bok. Rozwiązaniem będzie przesadzenie okazu i zaprzestanie podlewania na kilka tygodni. Najlepiej, jeśli poczekasz, aż ziemia będzie całkowicie sucha.

Prawidłowe nawadnianie kaktusa polega na zamoczeniu go w misce z wodą. Dzięki temu pobierze tyle wody, ile potrzebuje. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut. Pamiętaj również o tym, by w okresie zimy okaz nawadniać bardzo rzadko. Nie zaszkodzi nawet dwumiesięczna przerwa. Jest to czas, kiedy kaktus przechodzi w stan spoczynku. Ponadto ma on zgromadzone zapasy wody w łodydze, co pozwoli mu przetrwać.

Przechylenie w kierunku słońca

Zadbaj o to, by kaktusy miały dostateczną ilość światła
Zadbaj o to, by kaktusy miały dostateczną ilość światła123RF/PICSEL

Czasami można zauważyć, że kaktus przechylił się nieco bardziej w stronę południową. Nie jest to powód do niepokoju, gdyż to proces naturalny. Po prostu zadbaj o to, by roślina miała jak najwięcej dostępu do słońca. Co kilka dni przekręcaj doniczkę, by każda strona okazu była dobrze naświetlona. Najlepszym miejscem dla kaktusa będzie parapet po południowo-wschodniej części. Możesz też kupić podpórkę do roślin doniczkowych. To sprawi, że kaktus utrzyma pion i będzie rósł prosto.

Źle dobrane podłoże

Nieprawidłowo dobrane podłoże również przyczynia się do przechylania kaktusa. To sprawia, że roślina nie ma możliwości dobrego ukorzenienia się. Pamiętaj, że musi być ono żyzne, lekkie i przepuszczalne. Powinna to być mieszanka keramzytu, żwiru i piasku. Specjalną ziemię do tego gatunku kupisz w sklepie ogrodniczym. W okresie zimowym rośliny nie należy nawozić.

Powodem jest choroba

Jeśli powyższe zabiegi nie przynoszą żadnych rezultatów, problem może być poważniejszy. Gnijące i opadające pędy często świadczą o miękkiej zgniliznie bakteryjnej kaktusów. Widoczne są szare i mokre plamy, które zajmują sporą powierzchnię okazu. Inną chorobą, która dotyka kaktusy, jest fytoftoroza. Grzyb umiejscawia się w okolicach szyjki korzeniowej. Na pędach widoczne są brązowe plamy. Porażony kaktus przechyla się w jedną na bok, a z czasem obumiera. By mu pomóc, użyj specjalistycznych oprysków. Preparaty można nabyć w sklepie ogrodniczym. Stosuj je według instrukcji umieszczonej na etykiecie.

Atak szkodników

Ostatnim z powodów przechylania się kaktusa może być atak szkodników. Najczęściej to mątwik kaktusowy: niebezpieczny nicień, który żeruje na roślinie. Wypija sok z komórek korzennych i doprowadza kaktusa do obumarcia. By upewnić się, że jest miejsem żerowania, wyjmij go z doniczki. Jeśli zauważysz drobne i białe pęcherzyki, masz do czynienia z mątwikiem kaktusowym. Intruzów zwalczysz wywarem z wrotyczu. Wystarczy, że suszone kwiaty zalejesz wrzątkiem. Napar przykryj i odstaw na pół godziny i odcedź.  Roztwór możesz też rozcieńczyć niewielką ilością wody. Ostudzonym specyfikiem podlej roślinę i obserwuj jej stan.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas