Dlaczego liście storczyka żółkną i marszczą się?

Marszczące się i zmieniające kolor liście storczyka mogą zaniepokoić nawet najbardziej doświadczonego wielbiciela roślin doniczkowych. Czy zawsze jest to powód do paniki? Okazuje się, że kluczowa w pielęgnacji storczyków jest ich uważna obserwacja. Dzięki niej będziemy w stanie stwierdzić, czy kiepska kondycja rośliny jest naturalnym procesem i stanem przejściowym, czy wynika z nieodpowiednich warunków i błędnie przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyjaśniamy, jak dbać o storczyki i na co zwracać szczególną uwagę.

Zwróć uwagę na liście storczyka. Powiedzą ci wiele na temat stanu rośliny
Zwróć uwagę na liście storczyka. Powiedzą ci wiele na temat stanu rośliny123RF/PICSEL

Po pierwsze: Zachowaj spokój

Co prawda zauważenie zmiany wyglądu liści i ich opadania może być dla nas przykrym zaskoczeniem, ale nie należy nerwowo sięgać po konewkę lub opakowanie z nawozem. Ze spokojem przyjrzyj się roślinie. Tylko w ten sposób rzetelnie ocenisz stan swojego storczyka. Jeśli marszczenie i żółknięcie dotyczy tylko starych i dolnych liści, możesz odetchnąć z ulgą - jest to proces zupełnie naturalny i nie wpłynie na pogorszenie się kondycji całej rośliny. Powodem do niepokoju są jednak zmiany wśród młodych listków, a przyczyn tego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.

Dlaczego liście storczyka opadają? Powodem może być stres!

Tak, rośliny też są na niego narażone, lecz z pewnością nie psychoterapia okaże się tu rozwiązaniem. Stres u storczyka może być wywołany przez przesadzenie lub pojawić się na samym wstępie naszej znajomości - po przyniesieniu rośliny ze sklepu ogrodniczego do domu. Jeśli liście żółkną tylko miejscowo i nie dotyczy to całego storczyka, wystarczy dać mu trochę czasu na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach i regenerację. Z całą pewnością nie należy od razu podejmować radykalnych kroków.

Naturalny proces starzenia

Roślina nie zawsze będzie wyglądać jak z broszury reklamowej. Z biegiem czasu liście storczyka samoistnie marszczą się, żółkną i obumierają, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i normalnym. Jeśli zauważymy, że jednocześnie pojawiają się młode listki, możemy odetchnąć z ulgą. Wystarczy jedynie regularnie pozbywać się suchych części.

Na takim widoku zależy każdemu miłośnikowi storczyków
Na takim widoku zależy każdemu miłośnikowi storczyków123RF/PICSEL

Błędy w podlewaniu storczyka

Wydawać by się mogło, że to jedna z najprostszych czynności w uprawie roślin doniczkowych, ale to nie do końca prawda. Właśnie na tym etapie łatwo o błędy, które skutkować będą złym stanem storczyka. Marszczenie się liści i zmiana koloru może świadczyć o małej ilości wody i przesuszeniu rośliny. W takiej sytuacji trzeba działać od razu i zdecydowanie. Doniczkę ze storczykiem włóż do miski wypełnionej wodą, by roślina zdołała nadrobić braki.

Z podlewaniem nie należy jednak przesadzać, ponieważ przelanie storczyka również nie prowadzi do niczego dobrego. Korzenie muszą mieć stały dostęp do powietrza, a zbyt wilgotne podłoże to uniemożliwia. Poważnie ograniczone zostają zdolności storczyka do pobierania z ziemi składników pokarmowych. Na liściach dodatkowo da się zauważyć ciemne plamy, a roślina zaczyna się chwiać przez niestabilny system korzeniowy. Konieczne będzie przesadzenie jej do nowego podłoża oraz umiarkowanie podlewanie raz w tygodniu - nie częściej! Dzięki umiarowi storczyk stopniowo zacznie wracać do zdrowia.

Jak dbać o storczyka? Zapewnij mu dostęp do światła

Zbyt słabe oświetlenie także może być przyczyną żółknięcia liści storczyka. Uważać na to trzeba zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy ilość naturalnego światła może być niewystarczająca. Warto wtedy zrobić małe przemeblowanie na parapetach, by znaleźć dla rośliny bardziej odpowiednie i lepiej doświetlone stanowisko. Inaczej liście będą nie tylko zmieniać swój wygląd, ale staną się też bardziej łamliwe i podatne na uszkodzenia.

Storczyki a temperatura

To kolejne wyzwanie, z którym zmierzenie się jest szczególnie trudne w chłodnych miesiącach. W sezonie grzewczym temperatura, która panuje w mieszkaniach, może okazać się dla roślin za wysoka. Przyspiesza to utratę wody, co bardzo szybko odbija się na kondycji storczyków.

Żółknięcie może wynikać także z nadmiernego chłodu, który dodatkowo prowadzi do zahamowania rozwoju młodych listków. Starajmy się, by w pomieszczeniu, w którym przebywają rośliny, utrzymywać temperaturę znajdującą się w przedziale 20-22 stopni Celsjusza. Nie nagrzewajmy pokoju nadmiernie wieczorami. Nocą powinno być o kilka stopni chłodniej niż w ciągu dnia.

Trzymaj się zasad pielęgnacji storczyków, a odwdzięczą się bujnym wzrostem i okazałymi kwiatami
Trzymaj się zasad pielęgnacji storczyków, a odwdzięczą się bujnym wzrostem i okazałymi kwiatami123RF/PICSEL

Nawożenie storczyków

By liście prezentowały się zdrowo, konieczne jest zadbanie o podłoże do storczyków i umiejętne nawożenie. Żółknięcie i więdnięcie liści często jest wynikiem niedoboru azotu i żelaza. Składniki odżywcze należy więc dostarczać regularnie - raz na dwa lub trzy tygodnie w okresie od kwietnia do września. Pamiętając o tych wytycznych, będziemy mogli cieszyć się efektownym wyglądem roślin doniczkowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas