Dlaczego nie warto wylewać wody ryżowej? Oto 3 powody!

Po ugotowaniu ryżu nie warto wylewać wody, gdyż ma ona wiele nietypowych zastosowań. Możesz ją wykorzystać na wiele sposobów, między innymi do porządków czy jako płukankę do włosów. Co ciekawe, woda ryżowa ma również szereg właściwości prozdrowotnych. Dlaczego nie warto wylewać wody ryżowej? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Woda ryżowa nadaje się do sprzątania czy jako płukanka do włosów
Woda ryżowa nadaje się do sprzątania czy jako płukanka do włosów123RF/PICSEL

  • Woda ryżowa ma wiele zastosowań, dlatego nie warto jej wylewać, tylko użyć jako środek czy kosmetyczny do sprzątania.
  • Woda z ryżu ma wiele minerałów, takich jak potas czy witaminy z grupy B, dlatego świetnie wzmacnia organizm i wspiera jego pracę.
  • Wodę ryżową powinno pić się przynajmniej raz dziennie, to pomoże wzmocnić skórę, włosy i paznokcie.

Do czego wykorzystać wodę ryżową?

Po ugotowaniu ryżu wodę zazwyczaj wylewa się, nie biorąc pod uwagę jej właściwości. W dawnych czasach była stosowana przez Japonki do pielęgnacji włosów. Woda ryżowa może też posłużyć paniom domu do codziennych porządków. Warto również pamiętać o tym, że specyfik ten zawiera dużo cennych witamin i minerałów. Pomogą one wzmocnić organizm i zniwelować uporczywe dolegliwości, na przykład ze strony układu pokarmowego.

Woda ryżowa do porządków

Woda po gotowaniu ryżu ma niezwykłe właściwości
Woda po gotowaniu ryżu ma niezwykłe właściwości123RF/PICSEL

Woda ryżowa sprawdzi się idealnie do przecierania zakurzonych mebli czy wyczyszczenia armatury. Jest to substancja delikatna, dlatego możesz nią myć miedziane naczynia. Wymagają one specjalnego traktowania, a czyszczenie ich w zmywarce zniszczy powłokę. Jak użyć wody ryżowej do sprzątania w praktyce? Wystarczy, że po ugotowaniu ryżu, odcedzisz wodę i pozostawisz ją do ostudzenia. Ścierkę z mikrofibry zanurz w wodzie i porządnie wyciśnij. W ten sposób jest ona gotowa do przecierania powierzchni i przedmiotów.

Płukanka na włosy

Zaleca się stosowanie wody ryżowej jako płukanki do włosów, ponieważ zawiera ona cynk. Minerał ten odpowiada za zdrowe i lśniące pasma. Ponadto w specyfiku tym znajdują się cenne dla włosów proteiny. Odpowiadają one za odbudowę struktury włosów, dbając jednocześnie o prawidłowy poziom nawilżenia.

Jak wykonać ten zabieg pielęgnacyjny?  

  1. Pół szklanki ryżu wsyp do miski i dokładnie wypłucz. Następnie zalej go gorącą wodą i odstaw na kwadrans.
  2. Po upływie czasu odcedź ryż, a wodę przelej do szklanki.
  3. Na umyte włosy wylej wodę ryżową i wetrzyj ją dokładnie w pasma na całej długości.
  4. Po 10 minutach spłucz kosmetyk i użyj odżywki lub maski do włosów.

Właściwości zdrowotne wody z ryżu

Nigdy nie wylewaj do zlewu wody po gotowaniu ryżu!
Nigdy nie wylewaj do zlewu wody po gotowaniu ryżu!123RF/PICSEL

Woda ryżowa jest bogatym źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego. Ponadto składnik ten ma pozytywny wpływ na samopoczucie i poprawia ogólną kondycję organizmu. Dokładnie witamina B1 bierze udział w procesach, w których dochodzi do powstawania energii.

W wodzie ryżowej można znaleźć też szereg przeciwutleniaczy, które wpływają oczyszczająco i zwalczają wolne rodniki. Równie ważnym minerałem jest potas, który usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego. Wpływa on na regularność skurczy mięśni, a także wzmacnia serce, chroniąc je przed chorobą migotania przedsionków. Ponadto regularne picie wody ryżowej usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego i zapobiega biegunkom.

Jak przygotować wodę ryżową do picia?

Zaleca się picie przynajmniej jednej szklanki dziennie wody ryżowej, by zauważyć efekty. Włosy, skóra i paznokcie będą wyglądać o wiele korzystniej, a ich kondycja znacznie się poprawi. Jak przygotować wodę ryżową do picia?

Składniki:

  • 1/2 szklanki białego ryżu,
  • 1 litr wody.

Sposób przygotowania:

  1. W średniej wielkości naczyniu zagotuj wodę i włóż do niej ryż.
  2. Gdy woda zacznie bulgotać, zmniejsz gaz i gotuj ryż przed około 20 minut.
  3. Na koniec odcedź ryż, a wodę przelej słoika.

Tak przygotowany specyfik pij raz dziennie, by lepiej smakował, dodaj odrobinę cynamonu lub łyżkę miodu.

Wywar z łupin cebuli. Źródło cennych substancjiInteria.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas