Dlaczego rośliny cebulowe nie kwitną?
Wiosną i latem nasze ogrody mienią się feerią barw – a to wszystko za sprawą m.in roślin cebulowych. To właśnie wtedy w pełnej krasie są zarówno tulipany, jak i krokusy, mieczyki, żonkile i inne, które zachwycają wiele osób. Niestety, czasami pomimo dołożenia wszelkich starań, nie kwitną, pojawiają się tylko liście albo w ogóle nie wschodzą. Dlaczego? Powodów jest kilka, nie wszystkie leżą po naszej stronie, ale warto wiedzieć, jak się przygotować, aby ogród pokrył się kwiatami roślin cebulowymi.
Termin sadzenia roślin cebulowych
Na pytanie, dlaczego rośliny nie chcą kwitnąć, odpowiedzi może być wiele. Jednak najczęściej przyczyną jest zły termin sadzenia cebulek do gruntu. Te, które mają zdobić nasz ogród wiosną, muszą być zasadzone już jesienią. Natomiast gatunki ozdobne, które mają być najpiękniejsze latem, powinny być zasadzone dopiero na przełomie kwietnia i maja. Do tych pierwszych zaliczają się oczywiście tulipany, ale też narcyzy, hiacynty i krokusy. Jesienią powinny być obecne w gruncie takie gatunki jak czosnek ozdobny, cebulice, a także irysy, liliowce czy floksy. Natomiast na wiosnę w ogrodzie sadzi się następujące gatunki: begonię bulwiastą, dalię, frezję, jaskry, mieczyki i np. zawilce.
Złe warunki atmosferyczne
Nawet, gdy posadziliśmy nasze rośliny cebulowe w ogrodzie, to czasami zdarza się, że w ogóle nie pojawiają się zalążki roślin albo są karłowate i pozbawione kwiatostanów. Za taki stan rzeczy można winić warunki atmosferyczne - jeśli cebule posadzone są zbyt płytko, a na dodatek wybraliśmy gatunki wrażliwe na mróz. Czasami wczesna wiosna i jesień są ubogie w opady, co sprawia, że nie mają wystarczająco siły, aby zaadaptować się glebie do nowych warunków. Ostatecznie, przyczyną może być zbyt duża dawka wilgoci w postaci opadów, które sprzyjają gniciu cebul i ich zamieraniu.
Niewłaściwe stanowisko i głębokość
Należy pamiętać, że sadząc rośliny cebulowe - oczywiście inne też - należy dobrze zapoznać się z ich wymaganiami i dostosować miejsce do ich zasadzenia. Zdarza się, że gatunki wymagające ogromnej ilości promieni słonecznych, są sadzone tam, gdzie jest ciemniej. To powoduje, że mogą wytworzyć liście, ale nie wystarczy to do zakwitnięcia.
Problemem często jest też niewłaściwa głębokość sadzenia. Zbyt płytkie umieszczenie cebul może spowodować, że nie będą miały wystarczających warunków do wzrostu, natomiast zbyt głębokie powoduje, że potrzebują o wiele więcej czasu na prawidłowy rozwój tak, że termin wegetacyjny minie. Zatem jak sadzić cebulki? Przyjmuje się, że muszą być - oczywiście - zdrowe, bez oznak chorób grzybiczych, a także umieszczone w ziemi na głębokości trzech długości cebulek.
Zwróć uwagę na jakość cebul
Czasami zdarza się tak, że cebule, mimo prawidłowego posadzenia, nadal nie chcą kwitnąć. Może to być zasługa nieodpowiedniego rozmnażania. Rośliny cebulowe rozmnaża się poprzez bulwy przybyszowe, które tworzą się na roślinie matczynej. Niestety, one są słabsze i potrzebują więcej czasu na rozwój. Co prawda nie zawsze trzeba je dyskwalifikować i wyrzucać, bowiem wystarczy zostawić je dłużej w glebie: czasami rok, a niekiedy nawet i trzy lata. A co, jeśli nie chcemy czekać tak długo? Wystarczy po przekwitnięciu roślin wykopać je i sprawdzić ich stan. Mniejsze zostawić, a większe (takie, które osiągnęły grubość ok. czterech cm) umieścić w gruncie, w zależności od gatunku - jesienią lub zimą.
Daj odpocząć roślinom cebulowym
Chyba nie ma nic gorszego, kiedy spełniliśmy wszystkie warunki dla rozwoju roślin cebulowych, zapewniliśmy im odpowiednią dawkę nasłonecznienia, nawozów i wody, a one po kilku latach przestają cieszyć nasze oczy. Czasami - mimo mrozoodporności wielu gatunków - trzeba dać im odpocząć. Wystarczy wykopać je wczesnym latem, sprawdzić ich stan, a następnie umieścić w gruncie z powrotem - jesienią lub latem.
Obcinanie liści
Niektórzy - zwłaszcza początkujący adepci ogrodnictwa - popełniają błędy, przez które nieświadomie osłabiają jakość roślin cebulowych. Jednym z nich jest obcinanie liści w momencie, kiedy kwiatostany obumarły. W takim wypadku nie należy ich usuwać: zabieg ten wykonuje się wyłącznie wtedy, kiedy zaczynają usychać. Zielone liście w roślinach cebulowych to znak, że nadal rosną, choć nie są już tak atrakcyjne. One też wymagają stałego zasilania nawozami, a także regularnego podlewania.
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl