Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Skrzydłokwiaty są jednymi z najczęściej uprawianych roślin w naszych domach i trudno się dziwić, że tak dużo osób chce je mieć na swoich parapetach. Nie tylko zdobią mieszkania swoim wyglądem, ale także poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Mogą oczyścić je z trujących substancji oraz poprawić wilgotność, co wpływa korzystnie na samopoczucie czy lepsze zasypianie. Niestety, skrzydłokwiaty – mimo usilnych starań – czasami nie chcą kwitnąć, co wpływa na ich wygląd. Na szczęście, istnieją sposoby, aby pobudzić je do wytworzenia pięknych kwiatostanów.
Skrzydłokwiat: Co trzeba o nim wiedzieć?
Choć skrzydłokwiat jest bardzo popularną rośliną, którą chętnie zdobimy nasze domy, to mało osób wie, skąd pochodzi. Okazuje się, że jego kolebką jest Ameryka Środkowa i Południowa. Rośnie w kępach, które charakteryzują się obecnością lancetowatych, długich liści osadzonych na długich ogonkach. Co ciekawe, skrzydłokwiat ma zdolność filtrowania powietrza z toksyn i zanieczyszczeń. Zbadano, że pochłania, m.in. formaldehyd, benzen, ksylen i tlenek węgla. Skrzydłokwiat znany jest z tego, że - dobrze traktowany - tworzy piękne kwiatostany, które są jego ozdobą.
Kwitnienie skrzydłokwiatu
Kwiaty skrzydłokwiatu - o ile spełni się mu odpowiednie warunki - mogą pojawiać się przez cały rok, nawet zimą i podczas sezonu grzewczego. Niestety, trzeba wtedy trochę się natrudzić, ale nie jest to niewykonalne. Czasami, mimo usilnych starań, nasze skrzydłokwiaty po przekwitnięciu nie mogą wytworzyć kolejnych kwiatów. Co jest przyczyną? Przede wszystkim drobne błędy dokonywane podczas uprawy, które na całe szczęście można w łatwy sposób zniwelować!
Przyjrzyj się miejscu, w którym stoi skrzydłokwiat!
Utarło się bardzo krzywdzące przekonanie, że skrzydłokwiat dobrze czuje się w cienistych i półcienistych miejscach. Faktycznie, w naturalnych warunkach występowania - czyli w wilgotnych lasach - promieni słonecznych jest jak na lekarstwo. Jednak w warunkach domowych potrzebuje słońca, aby mógł wytworzyć swoje dekoracyjne kwiaty. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, problemem może być ciemne stanowisko, dlatego niezbędne jest jego przeniesienie w jaśniejsze miejsce. Jednak pamiętajmy - skąpanie rośliny w promieniach słonecznych również skrzydłokwiatowi nie służy i często w takich sytuacjach dochodzi do poparzenia liści. Dlatego postawienie go na parapecie od strony południowej nie jest dobrym pomysłem!
Skrzydłokwiat lubi wilgoć!
Skrzydłokwiaty, tak jak wszystkie rośliny tropikalne, uwielbiają wilgoć! Jeśli mamy zbyt suche powietrze w domu czy mieszkaniu, to nie mamy co liczyć na to, że pośród pięknych i zielonych liści pojawią się łodygi z kwiatami. Zatem, jak sprawić, aby skrzydłokwiat zaczął kwitnąć? Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dobry nawilżacz powietrza. Oczywiście, można go zastąpić tańszymi patentami: wystarczy umieścić doniczkę ze skrzydłokwiatem na tacce wypełnionej wodą i kamieniami albo często zraszać liście rośliny. Decydując się na ostatnie rozwiązanie trzeba pamiętać, aby nie moczyć pojawiających się płatków kwiatów, gdyż to krok do ich zamierania.
Skrzydłokwiat potrzebuje nawozów!
Każda roślina, która intensywnie kwitnie, powinna byś stale zasilana nawozami, ponieważ potrzebuje wiele wysiłku do zawiązania kwiatów. To z kolei powoduje, że szybko zużywa znajdujące się w podłożu substancje odżywcze. Dlatego skrzydłokwiat potrzebuje stałych dawek preparatów z nawozami, najlepiej przeznaczonych dla roślin kwitnących. One zawierają mniejszą dawkę azotu - nadmiar tego pierwiastka sprawia, że skrzydłokwiat prędzej skupia się na tworzeniu nowych, atrakcyjnych liści kosztem zawiązywania kwiatów.
Skrzydłokwiat nie lubi twardej wody!
Twarda woda to problem w wielu miejscach w Polsce. Okazuje się, że podlewanie popularną kranówką może spowodować, że skrzydłokwiat przestanie w ogóle kwitnąć. Jak temu problemowi zaradzić? Przede wszystkim woda musi być odstana, aby pozbyć się nadmiaru chloru. Ale jak zrobić, aby woda nie była zbyt twarda? Najlepiej użyć filtra, który doskonale poradzi sobie z problemem. Jednak można zastosować inny patent: do butelki z wodą przeznaczoną do podlewania skrzydłokwiatu warto dodać kilka kropel soku z cytryny lub łyżeczkę kwasku cytrynowego.