Dlaczego szeflera parasolowata gubi liście?

Szeflera parasolowata jest rośliną egzotyczną, która wymaga odpowiedniej troski ze strony właściciela. W naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet kilkunastu metrów, zaś w domu nieco mniej. Szeflera zdobi wiele domów oraz mieszkań. Nic dziwnego, jej wygląd sprawia, że ma duże grono miłośników. Jednak, ze względu na swoją delikatność, roślina może gubić liście. Co jest tego powodem? Poniżej wyjaśniamy.

Szefrela parasolowata jest rośliną egzotyczną i chętnie trzymaną w domach
Szefrela parasolowata jest rośliną egzotyczną i chętnie trzymaną w domach123RF/PICSEL

Co to jest szeflera parasolowata?

To roślina, która pochodzi z rodziny araliowatych. Można ją spotkać w Australii bądź Nowej Gwinei. Liście szeflery parasolowatej mają eliptyczny kształt i są ostro zakończone. W naturalnych warunkach może ona osiągnąć wysokość nawet 16 metrów, zaś uprawiana w pomieszczeniu osiąga wysokość około trzech metrów. Fakt ten jednak nie przeszkadza w tym, aby uczynić szeflerę parasolowatą jedną z największych roślin uprawianych w domu.

Szeflera parasolowata gubi liście - co może być powodem?

Niestety, czasami roślina ta gubi liście. Pomimo tego, że szeflera jest odporna na różne niedogodności, problem może stanowić złe stanowisko lub nieodpowiednie otoczenie, w którym się znajduje. Składa się na to kilka czynników, które należy przeanalizować i znaleźć źródło problemu. Poniżej podajemy najczęstsze przyczyny gubienia liści przez szeflerę.

Niska temperatura i przeciągi

Szeflera parasolowata źle znosi nieodpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu. Przeciągi oraz zbyt niska temperatura otoczenia sprawiają, że roślina błyskawicznie może zrzucić liście. Aby rosła prawidłowo, należy zapewnić jej miejsce wolne od przeciągów oraz niskich temperatur. Optymalną temperaturą dla szeflery jest przedział od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Zbyt obfite podlewanie

Przelanie szeflery może spowodować zrzucanie przez nią liści. To z powodu utrzymującej się w ziemi wysokiej wilgotności. Zastała woda powoduje gnicie korzeni, które z czasem nie są w stanie pobierać wody oraz składników mineralnych. Dlatego z czasem liście żółkną, a potem zaczynają stopniowo opadać. Jak można uratować roślinę? Na początku trzeba usunąć obumarłe gałązki, a potem wymienić podłoże. Samo podlewanie zaś należy ograniczyć do jednego razu w tygodniu. W okresie letnim może być to dwa razy. Najlepiej, aby doniczka posiadała drenaż, co zapobiegnie gniciu korzeni w przyszłości.

Suche powietrze w pomieszczeniu

Szeflera lubi dużo słońca oraz umiarkowaną wilgoć
Szeflera lubi dużo słońca oraz umiarkowaną wilgoć123RF/PICSEL

Szczególnie w okresie grzewczym jakość powietrza może pozostawiać wiele do życzenia. Szeflera parasolowata potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Roślina powinna stać z daleka od grzejników oraz kaloryferów. Warto obok niej postawić miskę z wodą lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Choroba rośliny

Szeflera parasolowata jest podatna na różne choroby. Z powodu infekcji bakteryjnej lub grzybowej roślina bardzo szybko może stracić swoje liście. Pierwszym zauważalnym objawem, że coś niedobrego dzieje się z rośliną, są brązowe plamy na liściach, które z czasem stają się coraz większe. Co można zrobić w takim przypadku, aby ratować szeflerę? Chore liście trzeba natychmiast odciąć, a następnie roślinę spryskać specjalistycznymi środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych.

Mało miejsca w doniczce

Szeflera parasolowata nie lubi, gdy jest jej zbyt ciasno. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca w donicy. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, można się spodziewać, że roślina zacznie zrzucać liście. Gdy korzenie zaczynają przebijać się przez spód doniczki, to znak, że roślinę należy przesadzić do większej doniczki.

Jak dbać o szeflerę parasolowatą?

Chociaż nie jest ona stosunkowo wymagającą rośliną, należy pamiętać o kilku aspektach. Aby szeflera parasolowata rozwijała się prawidłowo, trzeba zadbać o odpowiednie dla niej podłoże. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby ziemia rośliny była żyzna i miała wysoką przepuszczalność. Ze względu na tropikalne pochodzenie szeflery, powinno się zapewnić jej odpowiednio wysoką temperaturę w pomieszczeniu (16-22 stopni Celsjusza). Szeflera parasolowata znosi dobrze krótkie okresy suszy, ale nie wolno zapominać o jej regularnym podlewaniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas