Reklama

Dlaczego w zamrażalniku nie ma światła? Powód zaskakuje

Z wielu sprzętów obecnych w naszych domach korzystamy każdego dnia odruchowo i nie myślimy intensywnie nad sposobem ich działania. Tak jest właśnie z zamrażalnikiem, dzięki któremu możemy zachować świeżość produktów spożywczych na dłużej. Zazwyczaj skupiamy się na jak najbardziej efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni, ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w zamrażarce nie ma światła?

Światło w zamrażarce: Zbędna wygoda?

Trudno byłoby wyszukiwać upragnione smakołyki w lodówce, gdyby nie żarówka zamontowana w jej wnętrzu. Dlaczego w takim razie zamrażalnik nie jest wyposażony w to udogodnienie? To wcale nie ochrona przed późnowieczornymi szaleństwami w kuchni, kiedy pojawia się ochota na nocne kucharzenie i podjadanie własnoręcznie przygotowanych frykasów. Według obiegowej opinii w zamrażalniku nie ma światła, ponieważ korzystamy z niego zdecydowanie rzadziej niż z lodówki i zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Jak jest naprawdę?

Wszystkiemu winne... zimno!

Mimo że zamrażalnik zazwyczaj ma mniejszą powierzchnię niż lodówka, czasem miło byłoby móc skorzystać nie tylko z zewnętrznego światła, żeby namierzyć zaplanowane na obiad pierogi czy kawałek mięsa. Dlaczego zatem producenci kuchennego AGD w większości przypadków odmawiają nam tej wygody?

Reklama

Powodem jest niska temperatura panująca w zamrażarce. Zazwyczaj oscyluje ona w okolicach -18°C, niektórzy ustawiają nawet -25°C. Standardowe żarówki nie nadają się więc do montażu w tak skrajnych warunkach. Co prawda instalacje odporne na mróz produkowane są nie od dziś i podczas urządzania kuchni można znaleźć sprzęty wyposażone w oświetlenie zamrażarki, lecz nie da się ukryć, że są znacznie droższe od klasycznych modeli.

Sprytne zarządzanie przestrzenią

Co więcej, zwraca się uwagę również na to, że w przypadku niewielkich zamrażarek każdy centymetr powierzchni jest cenny. Montaż żarówek zmniejszałby jej przestrzeń użytkową. Jeśli więc cenimy sobie możliwość zrobienia dużych żywnościowych zapasów bez ryzyka ich szybkiego zepsucia, nie powinniśmy narzekać na brak światła w zamrażalniku.

Zobacz także:

Jak zatrzymać ciepło w domu dzięki folii aluminiowej?

Wystarczy prosty trik, by ręczniki zachwycały puszystością!

Proszek do pieczenia nie tylko do ciast. 17 zadziwiających zastosowań

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy