Dlaczego warto zdejmować buty przed wejściem do domu?
Pewnie wiesz, że większość Japończyków spożywa posiłki na matach rozłożonych na podłodze, sypia na materacach rozwijanych na podłożu przed nadejściem nocy. Dla nich jest więc rzeczą oczywistą, że buty należy zostawić przy drzwiach wejściowych do domu. Podobne zwyczaje panują w wielu krajach azjatyckich. Co ciekawe – na zachodzie w wielu domach ludzie nie widzą takiej potrzeby. Niedawno także naukowcy zaczęli promować ten wywodzący się z Azji nawyk. Dlaczego? To co wnosisz się na podeszwach butów, to nie tylko trochę bakterii i brud, lecz także paskudni pasażerowie, którym nigdy nie powinno się pozwalać przestępować progu drzwi. Poznaj ich bliżej. Naukowcy z Uniwersytetu w Huston odkryli, że około 40% naszego obuwia przenosi szkodliwą bakterię Clostridium difficile wywołującą zapalenie jelita grubego. Z butów rozprzestrzenia się po całym domu, szczególnie w łazience, toalecie, na powierzchni wielu przedmiotów, wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Jej zarodniki mogą przetrwać w suchych warunkach przez bardzo długi czas.
Dlaczego trzeba się jej wystrzegać? Jest odporna na większość antybiotyków, zatem może się swobodnie namnażać przez co powrót do zdrowia zakażonej osoby jest trudny i długotrwały. Bakteria atakuje i gnieździ się w ściankach jelita, wywołując stan zapalny.
Co jeszcze żyje na podeszwach butów? Znajdziesz tam szokujące ilości brudu, kurzu, ptasich i zwierzęcych odchodów, kawałki martwej tkanki roślinnej i inne niechciane zanieczyszczenia, które stanowią idealne środowisko rozwoju bakterii.
Naukowcy na Uniwersytecie Arizony postanowili określić ilość zarazków żyjących na podeszwach. Odkryli 421 tysięcy rodzajów bakterii, które można pogrupować w 9 różnych szczepów. Odpowiadają one za schorzenia i infekcje oczu, płuc i żołądka. O dwóch szczepach warto szczególnie wspomnieć, abyś od razu zechciał zamienić buty na kapcie po powrocie do domu.
Pierwszy to powszechnie znane pałeczki E Coli i stanowi jedną trzecią wszystkich bakterii na podeszwach. Większość z nich jest względnie obojętna dla naszego organizmu, ale E Coli 0157:H7 potrafią naprawdę wyrządzić krzywdę. Wywołują poważne problemy żołądkowe i jelitowe prowadzące do wymiotów i biegunek. Jeśli sądzisz, że ryzyko zarażenia się nimi jest niewielkie, odpowiedz na jedno pytanie: ile razy skorzystałeś dzisiaj z toalety?
Kolejnym rodzajem bakterii znalezionym przez naukowców na butach są pałeczki Klebsiella, które atakują układ oddechowy i powodują zapalenie płuc. Śmiertelność pacjentów zakażonych tym szczepem wynosi od 50% aż do 100% - w przypadkach, kiedy pacjent dodatkowo cierpi na alkoholizm.
Co zrobić, by zmienić nawyki swoje i pozostałych domowników? Ustaw w przedpokoju szafkę na buty, co da wszystkim sygnał do zdjęcia butów. Dzięki temu, twój dom będzie czystszy i zdrowszy. Jeśli masz w domu małe dziecko, będzie mogło ono swobodnie i bezpiecznie bawić się na podłodze i nie będziesz musiał się martwić o stan jego zdrowia. Kolejną korzyścią jest to, że dzięki czystej podłodze będziesz mógł poruszać się po domu na bosaka, co stymuluje zakończenia nerwowe w stopach – gratka dla miłośników refleksologii. Chińczycy robią tak od 5000 lat.