Domowe kwiaty piękne nawet zimą

Zima to trudny okres dla doniczkowych roślin. Osłabia je suche powietrze i niedostatek światła. Ogrodnik Iwona Głuchowska-Fisz odpowiada na pytania o ich pielęgnację.

Poinsencja, czyli gwiazda betlejemska
Poinsencja, czyli gwiazda betlejemska123RF/PICSEL

Ostrożnie z difenbachią

Pytanie: Dostałam okazałą difenbachię, ale dowiedziałam się, że jest trująca. To prawda?

Odpowiedź: Te kwiaty są trujące, gdy uszkodzi się roślinę lub zje jej liść (dotyczy to zwierząt i małych dzieci). Sam sok może podrażniać skórę, wywoływać stany zapalne i alergie. Przy zabiegach pielęgnacyjnych i przesadzaniu należy zakładać rękawice, a potem myć dłonie. Jeśli sok dostanie się do organizmu, należy udać się do lekarza.

Brzydki brązowy nalot

Pytanie: Na powierzchni gleby oraz brzegu doniczek pojawił się brązowy nalot. Co z tym zrobić?

Odpowiedź: Prawdopodobnie roślina była podlewana wodą prosto z kranu, chlorowaną i z dużą ilością żelaza. Należy odczekać, aż osady opadną na dno i wtedy podlewać roślinki. By usunąć nalot, dobrze do odstanej wody dolewać kilka kropel ekstraktu z pestek grejpfruta.

Alokazji służy kwaśna gleba

Pytanie: Mam piękną alokazję, która zaczyna marnieć. Słyszałam, że warto ją podlewać wodą z dodatkiem soku z cytryny.

Odpowiedź: Podłoże dla tej rośliny powinno być żyzne, lekkie, bogate w próchnicę, lekko kwaśne. Dlatego warto je zakwasić domowym sposobem, czyli letnią wodą z kilkoma kroplami soku z cytryny. Należy też spryskiwać liście miękką, letnią wodą, by nie żółkły i nie schły.

Szkodniki na kalanchoe

Pytanie: Kwiaty kalanchoe zaatakowały mszyce. Jak szybko się ich pozbyć?

Odpowiedź: Błyskawiczny sposób to wodny prysznic, który zrzuci dużą ilość mszyc z rośliny. Pomocny będzie też oprysk z octu i wody (litr wody na pół szklanki octu). Można także łuski cebuli zalać wrzątkiem, a po po ostygnięciu spryskać naparem roślinę. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, można użyć środków chemicznych, np. Tarcznik BR - Bros.

Na ratunek gruboszom

Pytanie: Coś niedobrego dzieje się z moimi gruboszami - pędy są cienkie, mięsiste listki słabe i drobne. Co robić?

Odpowiedź: Może to być spowodowane zbytnim przelaniem roślin, sukulenty tego nie lubią. Z podlewaniem trzeba odczekać, aż gleba troszkę przeschnie. Grubosz dobrze się czuje na stanowisku słonecznym, ale nie gorącym, osłonięty od bezpośredniego słońca.

Sprytny sposób na kwitnący amarylis

Pytanie: Kupiłam cebule hipeastrum (amarylisa). Co zrobić, żeby jeszcze tej zimy zakwitły?

Odpowiedź: Cebulę sadzimy do donicy, na dnie której powinien się znaleźć keramzyt (lekkie kruszywo wypalane z gliny). Zapewnia on dopływ tlenu, utrzymuje stałą temperaturę i wilgotność podłoża. Cebula powinna być do połowy zagłębiona w ziemi. Trzeba ją ustawić w ciepłym miejscu i podlewać oszczędnie do chwili pojawienia się pędu kwiatowego lub wierzchołków liści. Wtedy można przenieść amarylis na dobrze doświetlony parapet.

Mój ulubiony fikus traci liście

Pytanie: Mój fikus benjaminek tracił już liście, gdy zaczynał się sezon grzewczy, ale teraz jest naprawdę źle!

Odpowiedź: Przede wszystkim trzeba go odstawić od grzejnika. Ale to nie jest jedyny powód opadania liści. Fikusy nie lubią także zbyt obfitego podlewania, bezpośredniego nasłonecznienia, częstego przenoszenia i gwałtownych zmian temperatury. Najlepiej ustawiać je na oknach od strony wschodniej.

Poinsecja w dobrej formie

Pytanie: Jak przewieźć poisencję ze sklepu do domu. Gdzie ją postawić?

Odpowiedź: Poinsecja źle znosi nawet krótki kontakt z mroźnym powietrzem, dlatego podczas transportu powinna być zapakowana w papier. Po przyniesieniu do domu należy stopniowo przyzwyczajać ją do ciepła. Najpierw trzeba ustawić roślinę w chłodniejszym miejscu, a potem przenieść ją do ciepłego jasnego pomieszczenia, bez przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia.

Zraszanie nie zawsze konieczne

Pytanie: Wiem, że wielu roślinom pomaga w suchym mieszkaniu nawilżanie. Czy są takie, których absolutnie nie wolno zraszać?

Odpowiedź: Oczywiście, nie wszystkie kwiaty lubią zraszanie. Należą do nich sukulenty i rośliny pokryte kutnerem (meszkiem) lub włoskami (np. kaktusy, cyklameny) oraz kwiaty, które intensywnie kwitną (np. róże). Pozostałe rośliny zraszamy rano lub wieczorem. Ważne, by zraszać rośliny przegotowaną wodą, unikniemy wtedy plam od kamienia, które ciężko zmyć.

Palma zaczęła obsychać

Pytanie: Liście mojej palmy, począwszy od wierzchołków żółkną lub brązowieją i zamierają. Co może być przyczyną?

Odpowiedź: Najprawdopodobniej jest to skutek zbyt wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu i nadmiernie suchego powietrza. Można przykręcić grzejniki lub przenieść palmę do chłodniejszego pomieszczenia. Należy też regularnie zraszać liście. Brązowe końcówki trzeba obciąć, pozostawiając ok. 3 mm zaschniętego miejsca. Całkiem uschnięte liście należy usunąć nożyczkami.

Jak teraz dbać o storczyki?

Pytanie: Czy zimą powinnam jakoś inaczej troszczyć się o storczyki, mam ich całą kolekcję...

Odpowiedź: Trzeba zwrócić uwagę na wietrzenie pomieszczeń, w których stoją storczyki. Przewianie roślin mroźnym powietrzem może doprowadzić do przemarznięcia liści, a nawet do śmierci całej rośliny. Nie trzeba też ich zimą nawozić, gdyż większość odmian wchodzi wtedy w stan spoczynku. Nawozimy je od wiosny do jesieni.

Drugie życie guzmanii

Pytanie: Moja guzmania przekwitła. Co mam teraz z nią zrobić?

Odpowiedź: Trzeba usunąć wodę, żeby nie zgniła. Wkrótce wypuści nowe pędy. Sam kwiat można wyciąć, kwitnie tylko jeden raz. Po przekwitnięciu guzmanie zasychają, to naturalny proces. Ale u podstawy starej rozety wyrastają zazwyczaj 2-3 młode rozetki. Te odrosty po wyrośnięciu i wykształceniu własnych korzeni można odciąć od zasychającej rośliny i przesadzić do nowej doniczki. Najlepiej robić to wiosną.

Na wysoki połysk

Pytanie: Czy można nabłyszczać liście? Czym to robić i czy są rośliny, którym to szkodzi?

Odpowiedź: Niektóre rośliny o gładkich liściach można spryskiwać specjalnym preparatem do nabłyszczania. Nie można go stosować np. u paproci, juk, dracen i roślin kwitnących. Właściwości odżywcze, złuszczające i nabłyszczające ma skórka od banana (wewnętrzna strona). Potem wycieramy resztki banana ściereczką z mikrofibry i gotowe.

Krotona niszczą szkodniki

Pytanie: Na liściach krotona pojawiły się czerwone plamy, liście szarzeją...

Odpowiedź: Wszystko wskazuje na to, że to wina przędziorków, trzeba więc szybko usunąć najbardziej uszkodzone liście. Domowe sposoby na szkodniki to: opryskanie rośliny wodą z mydłem, posypanie liści resztkami z wypalonego papierosa lub skropienie ich wyciągiem z czosnku lub cebuli. Środki chemiczne to: Cascade 050 EC, Nissorun, Talstar Mitac 200 EC.

Z araukarii zaczęły opadać igiełki

Pytanie: Araukaria regularnie gubi igły. Czy szkodzi jej dym papierosowy? Mój mąż w domu pali... A może coś jeszcze?

Odpowiedź: Dym faktycznie nie służy roślinie. Ale przede wszystkim nie służy jej zbyt suche i ciepłe powietrze (temperatura 20°C i więcej). W takich warunkach araukaria traci igły i jest narażona na atak szkodników: wełnowców. Warto przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce o dość dużej wilgotności powietrza.

Do zacienionego pomieszczenia

Pytanie: Jakie rośliny mogę hodować w zacienionym pokoju? Mam w nim tylko północne okno.

Odpowiedź: Dobrym wyborem do takiego pokoju jest zamiokulkas - mało wymagający i nie trzeba go często podlewać. Rzadko jest atakowany przez szkodniki. Niesprzyjające warunki dobrze też znoszą: dracena obrzeżona, nolina, sansewieria i zielistka.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas