Domowe sposoby na ból zęba
Ból zęba to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Przenikliwy lub pulsujący ból promieniować może na całą szczękę, a nawet głowę. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza wizyta u dentysty. Co jednak zrobić, gdy musimy poczekać na nią kilka dni? Sprawdź, dlaczego zęby bolą, i poznaj domowe sposoby na uśmierzenie bólu.
Dlaczego zęby bolą?
Zęby mogą boleć z różnych przyczyn. Gdy przeszywający ból dopada nas w kontakcie z zimnym, gorącym lub kwaśnym pożywieniem, mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów na skutek uszkodzeń szkliwa czy obniżenia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Inną przyczyną może być także stan zapalny stawu żuchwowego lub infekcja. Bardzo silny i przewlekły ból to objaw stanu zapalnego miazgi (dochodzi do niego, gdy mamy ubytki w zębach) lub utworzenia się ropnia w zębie. To groźne zjawisko, które nieleczone może doprowadzić nawet do zapalenia okostnej (błony pokrywającej kości szczęki), co wiąże się z ogromnym bólem. Konieczna jest wtedy antybiotykoterapia oraz leczenie kanałowe zęba lub nawet jego usunięcie. Zęby mogą też boleć na skutek chorób przyzębia. Zdarza się też, że ból zębów jest jedynie pozorny, a za uciążliwe dolegliwości odpowiedzialny jest stan zapalny zatok lub stawu żuchwowo-skroniowego, a nawet półpasiec.
Czy ból zęba może być groźny?
Zła higiena jamy ustnej i stan zapalny zębów oraz dziąseł są zagrożeniem dla naszego zdrowia. W jamie ustnej gromadzą się bakterie, które wraz z krwią przenoszone są nawet w odległe rejony organizmu. Naukowcy odkryli już silny związek paradontozy czy próchnicy z występowaniem cukrzycy typu 2. oraz groźnych chorób serca. Okazuje się, że stan zapalny przyzębia przyczynia się do rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej, a te znacznie zwiększają ryzyko zawału czy udaru. Próchnica sprzyja także stanom zapalnym zatok, a nawet stawów. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej mogą także przedostać się do nerek i gardła; często są odpowiedzialne za poważne schorzenia układu pokarmowego, moczowego i oddechowego. Ból zębów sprawia też, że mniej dokładnie przeżuwamy posiłki, co sprzyja dolegliwościom żołądkowym i trawiennym. Naukowcy odkryli też związek chorób przyzębia z ciężkimi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak np. choroba Alzheimera.
Domowe sposoby na ból zęba
Ból zęba często atakuje nas znienacka, dlatego warto wiedzieć, jak go złagodzić lub uśmierzyć, zanim udamy się do dentysty. Świetnym sposobem są płukanki na bazie czosnku, ponieważ wykazuje on silne właściwości antybakteryjne i odkażające, a także przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ząbek czosnku wystarczy rozgnieść i zalać niewielką ilością wrzątku, a po przestudzeniu odcedzić mieszankę i płukać nią jamę ustną kilka razy dziennie. Plasterki czosnku można też żuć oraz przykładać do bolącego zęba lub dziąsła.
Ulgę przyniesie także olejek goździkowy, który działa przeciwbólowo. Kilka goździków należy zetrzeć w moździerzu i dodać łyżkę oliwy z oliwek. Tak przygotowaną miksturę wystarczy wcierać w bolące miejsce. Olejkiem można również nasączyć wacik i przyłożyć do bolącego zęba. Jeśli ból jest silny, goździki najlepiej żuć.
Pomocna będzie także płukanka ziołowa – najlepiej z szałwii lub rumianku. W przypadku opuchlizny na twarzy warto również stosować zimne okłady oraz zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Trzeba jednak jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.