Domowy nawóz do paproci za grosze. Szybko się zazieleni i odbije liśćmi

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Paproć to jedna z tych roślin, które ma miano kultowej, bo można ją spotkać w wielu polskich domach. Z jednej strony przylgnęła do niej łatka niewymagającej, ale wiele osób narzeka na jej uprawę, bo jest mizerna, zrzuca masowo liście i nie chce rosnąć. Jeśli paprotka wygląda nie tak, jak byśmy chcieli, to pewnie popełniamy jeden z wielu błędów jej pielęgnacji. Podpowiemy, co zrobić, aby paproć szybko się zagęściła i wyglądała jak z wnętrzarskiego katalogu.

Napary z kawy albo herbaty odżywią paprotkę domową i sprawią, że będzie zdrowa i bujna
Napary z kawy albo herbaty odżywią paprotkę domową i sprawią, że będzie zdrowa i bujna123RF/PICSEL

Paproć: Wymagania muszą być spełnione

Paproci nie trzeba nikomu szczególnie przestawiać, bo większość z nas ma przynajmniej jedną doniczkę z tą rośliną. Fakt, niektórzy mogą poszczycić się jej bujnym ulistnieniem i monstrualnymi wymiarami, ale i tak znajdzie się grono osób, u których paproć rośnie mizernie. Wtedy też trzeba zobaczyć, czy spełniliśmy wymagania dla paproci.

Co paproć lubi?

  • Wysoką temperaturę,
  • Dużą wilgotność powietrza,
  • Umiarkowane światło.

Czego paproć nie lubi?

  • Pełnego cienia,
  • Nadmiaru słońca,
  • Przeciągów,
  • Zalewania bryły korzeniowej.

Paproć nie rośnie? Zatroszcz się o nią!

Jeśli paprotka, którą mamy w domy, wygląda mizernie, na początku trzeba się o nią zatroszczyć. Przede wszystkim zmienić miejsce ustawienia doniczki. Mitem, który nadal pokutuje w świadomości wielu osób, jest fakt, że paprocie uwielbiają cień. Nie jest to do końca prawda, bo ciągłe ciemności szkodzą tym roślinom. Gdy chcemy, aby roślina rosła zdrowa, trzeba jej zapewnić sporą dawkę światła, ale wyłącznie rozproszonego. Z drugiej strony ustawienie w pełnym słońcu sprawi, że paproć masowo będzie zrzucać poparzone liście.

Co jeszcze można zrobić z paprotką? Często i obficie zraszać jej liście odstaną wodą. Ważne jest również nawadnianie: bryła korzeniowa powinna być wilgotna, ale nie nadmiernie przelewana. Podlewanie paproci można przeprowadzić przez tzw. metodę podsiąkową, czy wodę wlewać albo podstawki, albo umieszczać całą doniczkę w misce z wodą.

Odżywki do paproci: Urośnie w mig

Nawet w przypadku, gdy zapewniliśmy paproci odpowiednie warunki, to nie zawsze wiąże się to z tym, że roślina będzie od razu bujna. Roślinie trzeba pomóc nawozami, które nie tylko ją wzmocnią, ale również sprawią, że będzie rosła szybciej. Oczywiście, można sięgnąć po preparaty, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Z drugiej strony można skorzystać z domowych metod. Co warto mieć na uwadze podczas nawożenia paproci?

  • Kawa - pomocne będą np. fusy z kawy, które można stosować jako nawóz. Lepiej jednak stosować je wtedy, kiedy przesadzamy roślinę i wymieszać z ziemią. Oczywiście, napar można wymieszać z wodą w stosunkiu 1:1 i podlewać raz w miesiącu.
  • Herbata - aby paproć rosła bujnie, można podlewać roślinę naparem herbacianym raz w miesiącu (rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1). Torebki po herbacie można umieszczać na dnie doniczki jako warstwę drenażową.
  • Mleko - mleko może również wzmocnić paproć i zazielenić jej liście. Mleko, podobnie jak w przypadku pozostałych napojów, wystarczy rozcieńczyć w stosunku 1:1 i podlewać raz w miesiącu.

Polecamy również: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas