Domowy nawóz za grosze. Anturium szybko odwdzięczy się bujnym kwitnieniem
Język teściowej, świński ogon, a nawet kwiat flaminga. Przez lata ludność na całym świecie nadała przeróżne nazwy popularnemu anturium. Roślina przyciąga wzrok ciekawą formą kwiatów i żywą barwą liści. Ze względu na długą żywotność, floryści chętnie wykorzystują jej ciętą odmianę do urozmaicania bukietów. Uprawiane w doniczce nada charakteru domowym wnętrzom. Sprawdź, jak wykorzystać płatki owsiane do pobudzenia wzrostu oraz kwitnienia anturium.
Domowa uprawa anturium
Anturium, wraz z zamiokulkasem oraz skrzydłokwiatem, należy do jednej rodziny obrazkowatych. Jego nazwa pochodzi od dwóch greckich słów - "anthos", oznaczającego kwiat, oraz "oura", czyli ogon. Oryginalnie rośnie w Ameryce Południowej i Centralnej, a także na Karaibach. Tereny te charakteryzują się wysoką wilgotnością oraz temperaturą powietrza.
Ze względu na tropikalne pochodzenie, anturium doskonale odnajduje się w ciepłych i dość wilgotnych pomieszczeniach. Decydując się na zakup rośliny do domu, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej w łazience lub kuchni. By jak najlepiej przyjęła się w warunkach domowych, postarajmy się chronić ją przed przeciągami oraz gwałtowną zmianą temperatury. Jeśli zauważymy, że zaczyna marnieć, sięgnijmy po domowy patent, dzięki któremu raz, dwa odzyska zachwycający wygląd.
Sprawdź: Skorupki jaj jako płynny nawóz? Sprawdź triki, dzięki którym twoje rośliny będą piękne i zdrowe
Naturalny nawóz z płatków owsianych
Prostych i skutecznych metod na odżywienie marniejącego anturium nie trzeba szukać daleko. Wystarczy, że sięgniemy po paczkę płatków owsianych, które posłużą do przygotowania błyskawicznego nawozu. Nie tylko dostarczy roślinie niezbędnych do życia składników odżywczych, ale także przyspieszy jej wzrost i nasili kwitnienie.
Do przygotowania domowego zasilacza potrzebujemy jedynie 4-5 czubatych łyżek płatków owsianych, które następnie rozdrabniamy w blenderze i zalewamy 1 litrem letniej wody. Całość mieszamy i dokładnie przecedzamy przez drobne sitko lub ściereczkę. Tym sposobem w ciągu kilku chwil otrzymujemy bogaty nawóz, bogaty w magnez, wapń oraz potas. Najlepiej zużyć go od razu, a kolejne porcje przygotować na świeżo.
Prawidłowa pielęgnacja rośliny
Jeszcze do niedawna anturium występowało przede wszystkim w formie ciętej, którą wkładano do wazonów. Dopiero od pewnego czasu doniczkowa odmiana rośliny zyskuje na popularności. Jakie są najważniejsze zasady udanej pielęgnacji anturium?
- Roślina lubi stanowisko z rozproszonym światłem, a także dużą wilgotność powietrza i stałą temperaturę otoczenia w przedziale ok. 20-22 st. C.
- Umieszczenie anturium w całkowitym cieniu spowoduje całkowite zatrzymanie kwitnienia, a tym samym nigdy nie wytworzy kwiatów.
- Gleba powinna być dość żyzna, przepuszczalna i kwaśna. Torf, liście i piasek świetnie sprawdzą się jako podłoże dla anturium.
- W okresie wegetacji, czyli od marca do września, podlewamy roślinę co kilka dni. Najlepiej wcześniej upewnić się, czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła wyschnąć. W pozostałych miesiącach nawadniamy ją raz w tygodniu.
- Unikajmy zraszania rośliny zimną kranówką. Wykorzystujmy do tego przefiltrowaną i odstaną wodę w temperaturze pokojowej.
- Uprawa tego gatunku nie uda się bez odpowiednio dobranej doniczki. W sklepie ogrodniczym wybierzmy pojemnik w średnim rozmiarze, a na jego dnie ułóżmy warstwę drenażową, która zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu wody i gniciu korzeni.
Sprawdź również: