Domowy oprysk na ćmę bukszpanową. Zmieszaj, zagotuj i spryskaj gałązki
Ćma bukszpanowa od kilku lat jest zmorą polskich ogrodników. Ten niewielki, pochodzący z Azji owad potrafi skutecznie uszkodzić krzewy bukszpanu, niejednokrotnie doprowadzając do śmierci rośliny. Główne zagrożenie stwarzają jednak nie dorosłe osobniki, ale larwy - to one żerują na delikatnych liściach bukszpanu. Oznaką ich pojawienia jest rodzaj pajęczyny, oplatającej gałązki rośliny. Gdy ją zauważysz, bezzwłocznie reaguj. Jak? Na przykład stosując domowy oprysk.
Spis treści:
Czym charakteryzuje się ćma bukszpanowa?
Dorosłe osobniki, wyglądem przypominające zwykłą ćmę, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla krzewów bukszpanu. Ich pożywieniem są soki roślinne oraz nektar kwiatowy. Najgroźniejsze i zarazem najbardziej żarłoczne są larwy szkodnika. Młode osobniki żerują na brzegach i delikatnych częściach liści. Większe gąsienice zjadają całe liście i młode pędy bukszpanu.
Domowe sposoby na ćmę bukszpanową
Ćma żeruje od wczesnej wiosny do początku jesieni (kwiecień-wrzesień). Zaatakowane krzewy łatwo rozpoznać po białych nitkach przędzy oraz nadgryzionych lub obłożonych zielonkawymi odchodami liściach. Myśląc o zwalczaniu ćmy bukszpanowej, warto zacząć od oprysków, które w prosty sposób przygotujemy w domu.
Oprysk z tytoniu
Skutecznym sprzymierzeńcem w walce z ćmą bukszpanową okazuje się oprysk z liści tytoniu. Lista składników jest bardzo krótka. Wystarczy zmieszać:
- 0,5 kg liści tytoniu,
- 5 l wody.
Z podanych składników przygotowujemy wywar, a następnie zostawiamy do wystygnięcia i naciągnięcia na całą dobę. Po tym czasie spryskujemy zainfekowany bukszpan. Zaleca się stosowanie oprysku z tytoniu nie częściej niż raz na 3 tygodnie.
Oprysk z octu
Do skutecznego zwalczenia ćmy bukszpanowej przydadzą się składniki, które prawie każdy ma w swojej szafce kuchennej. Aby przygotować octową mieszankę, wystarczy zmieszać ze sobą:
- 4 łyżki octu,
- 3 łyżki oleju rzepakowego,
- 500 ml letniej wody.
Tak przygotowanym opryskiem dokładnie pokrywamy zaatakowane krzewy, zwracając uwagę na to, by nie pominąć żadnego fragmentu rośliny, i zostawiamy na minimum 30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu gąsienice powinny być martwe. Spłukujemy roślinę silnym strumieniem wody, co pozwoli pozbyć się pozostałych larw i wyczyści roślinę z oprysku.
Oprysk z szarego mydła
Innym wartym do wypróbowania sposobem jest roztwór z szarego mydła, które z powodzeniem kupimy w aptekach, drogeriach i sklepach kosmetycznych. Jego właściwości owadobójcze są silnie powiązane z zawartością kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu kapronowego. Do przygotowania mieszanki potrzebujemy:
- 10 l gorącej wody,
- 150-300 g startego szarego mydła.
Starte szare mydło rozpuszczamy w gorącej wodzie i czekamy do całkowitego wystudzenia. Jeśli roztwór będzie przejrzysty, bez widocznych osadów - przelewamy go do butelki z atomizerem i zabieramy się za staranne pryskanie bukszpanu.
Sprawdź również: