Największy wróg ćmy bukszpanowej. Błyskawicznie zacznie znikać z krzaków

Wielu ogrodników z kretesem przegrało swoją walkę z ćmą bukszpanową. Mimo że larwy tego szkodnika są niewielkie, mają ogromny apetyt i błyskawicznie opanowują ozdobne krzewy, doprowadzając je do ruiny. Nie warto się poddawać. Prezentujemy domowe sposoby na ćmę bukszpanową, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na zwycięstwo w tej trudnej potyczce.

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?
Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?123RF/PICSEL

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Regularne sprawdzanie stanu swoich roślin należy przeprowadzać raz w tygodniu w okresie od kwietnia do października. Właśnie wtedy szkodniki wykazują największą aktywność. Zaleca się umieścić w ogrodzie pułapki feromonowe na dorosłe osobniki, by zmniejszyć ich populację i możliwości rozmnażania. Bowiem to larwy ćmy bukszpanowej (zwanej też ćmą azjatycką) dokonują na krzewach największych spustoszeń.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Domowe opryski na ćmę bukszpanową — nie zwlekaj

Zareagować trzeba, gdy tylko zauważysz pierwsze owady żerujące na zielonych liściach. Jak wygląda ćma bukszpanowa? Podłużne ciało larw ma kolor jasnozielony, na bokach widać charakterystyczne czarno-białe paski. Im mniejsze, tym bardziej są podatne na działanie oprysków, stąd konieczność szybkiego działania.

Bez ogrodniczej interwencji, bukszpan zostanie ogołocony z ozdobnych liści i nie będzie mieć szans na odrodzenie w kolejnym sezonie. Ćma bukszpanowa jest w stanie rujnować całe żywopłoty. Jej obecność rozpoznasz także na podstawie oprzędów przypominających lepką pajęczynę.

Ćma bukszpanowa wygląda niepozornie, lecz jest bardzo groźna dla roślin
Ćma bukszpanowa wygląda niepozornie, lecz jest bardzo groźna dla roślin123RF/PICSEL

Ten trik nie każdy zna. Domowy sposób na ćmę bukszpanową z kuchennej szafki

Oto patent, który pozwoli zareagować od razu, gdy tylko zauważysz pierwsze larwy. Nie ma czasu na czekanie na kuriera lub jeżdżenie po sklepach ogrodniczych w celu poszukiwania preparatu na ćmę bukszpanową. Jak pozbyć się jej domowym sposobom?

Sięgnij po swojską mąkę. Obsypywanie nią zaatakowanych bukszpanów działa na owady zabójczo. Pod wpływem jej konsystencji duszą się i giną. Pod krzewem rozłóż folię, by łatwiej było wyłapać i usunąć opadające na ziemię szkodniki.

Czego nie lubi ćma bukszpanowa? Naturalny oprysk skutecznie ją zniechęci

Sięgnij również po specyfiki prosto z natury. Ćma bukszpanowa nie znosi zapachu wrotyczu, więc roślina będzie twoim sprzymierzeńcem w tej nierównej walce.

  • W wiaderku umieść 30 gramów suszonego wrotyczu.
  • Wlej 10 litrów wody i odstaw na dobę. Mieszanka zyska moc, dzięki której rozprawi się ze szkodnikami.
  • Następnego dnia rozcieńcz miksturę z wodą w proporcji 1:2 i użyj do obfitego spryskania bukszpanów.

Przepis na oprysk z szarego mydła

Z upartym szkodnikiem poradzić sobie możesz innym, łatwo dostępnym produktem, który przy okazji nie kosztuje majątku. Bazą oprysku na ćmę bukszpanową będzie w tym przypadku szare mydło. Rozprawia się intruzami za sprawą soli potasowych kwasów tłuszczowych obecnych w jego składzie.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem? 100 gramów mydła w kostce zetrzyj na tarce, następnie rozpuść w 5 litrach gorącej wody. Gdy płyn ostygnie, przelej do butelki z atomizerem i wykonaj oprysk na bukszpany. Powtarzaj regularnie, by wytępić larwy co do jednej.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas