Domowy sposób na odchudzanie i zaparcia. Prosty napój z dwóch składników

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Zaparcia to problem, który może spotkać każdego z nas. Ta nieprzyjemna i bolesna dolegliwość niekiedy utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Jednakże istnieje prosty domowy sposób na walkę z zaparciami. Wystarczy przygotować ten napój z dwóch składników. Jego regularne picie wspomaga też odchudzanie.

Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, z którą (w zależności od przyczyny) możemy poradzić sobie domowymi sposobami
Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, z którą (w zależności od przyczyny) możemy poradzić sobie domowymi sposobami123RF/PICSEL

Zaparcia mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, których nie należy lekceważyć

Zaparcia definiowane są jako zmiana rytmu wypróżnień lub oddawanie stolca z większym trudem. Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy dużej części populacji, a jej przyczyn może być wiele od zmiany diety po nowotwory. Problemy z wypróżnianiem mogą być objawem wielu chorób, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Zaparcia możemy podzielić na przypadkowe, które występują jednorazowo, a ich przyczyną mogą być zmiany w rutynie lub diecie, a także krótkotrwałe i przewlekłe. Najczęstszym typem zaparć są idiopatyczne, czyli te związane z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego.

Niezależnie od przyczyny i rodzaju zaparć warto wesprzeć nasz organizm w radzeniu sobie z nimi.

Zaparcia częściej dotyczą kobiet, niż mężczyzn
Zaparcia częściej dotyczą kobiet, niż mężczyzn123RF/PICSEL

Domowy napój na zaparcia i odchudzanie z dwóch składników

Aby skutecznie walczyć z zaparciami w domu, możemy przygotować prosty napój z dwóch składników — płatków owsianych i siemienia lnianego. 

Mimo że przepis na taką miksturę nie jest skomplikowany, jej przygotowanie wymaga czasu. Proces zaczynamy od namoczenia płatków owsianych i siemienia lnianego w zimnej wodzie. Składniki należy moczyć przez około 8-10 godzin przed spożyciem. Po upływie tego czasu możemy następnie całość zblendować, dodając jeszcze dwie szklanki wody. Na końcu napój należy przelać przez sitko lub gazę.

Wodę lniano-owsianą najlepiej pić na czczo z samego rana. Możemy spożywać ją codziennie lub kilka razy w tygodniu. Jeśli chcemy wzbogacić jej smak, możemy dodać do niej odrobinę cynamonu. 

Napój idealny na odchudzanie

Napój lniano-owsiany doskonale wpływa na układ pokarmowy, a także reguluje poziom cukru we krwi. Ma on jednak jeszcze jedno działanie. Dzięki dużej ilości błonnika przyspiesza on pracę jelit, podkręcając jednocześnie metabolizm. Regularne picie napoju lniano-owsianego przyśpiesza więc odchudzanie.

***

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas