Doniczki dla smakoszy

Mamy ochotę na sałatkę pomidorową z mozarellą i świeżą bazylią? A może na ciepłe od słońca truskawki i słodką śmietankę na deser? W takim razie wiosną musimy koniecznie zarezerwować kilka dużych pojemników dla roślin sadowniczych i warzyw.

To raj dla smakosza
To raj dla smakoszakdc.pl

Atrakcje dla smakoszy

Szczególnie dobrze rosną w doniczkach: pomidory, papryka, fasola karłowa, rzodkiewka, sałata liściowa, sałata głowiasta, rokietta siewna, a także truskawki, borówka wysoka, agrest i aktinidia. No i oczywiście zioła.

Nikt nie twierdzi, że uprawa w doniczkach stanowi z punktu widzenia oczekiwanych zbiorów poważną konkurencję w stosunku do uprawy w ogrodzie. Ale przecież nie o to chodzi. Za to przyglądanie się, jak dojrzewają owoce i warzywa, oraz ich własnoręczny zbiór zawsze sprawiają sporą radość.

Triumfalny pochód pomidora

Sukces uprawy w doniczce lub pojemniku święcą pomidory. Rosną one bez problemów, a ich smaczne owoce rozwijają się aż do jesieni. Sprawdzonymi odmianami doniczkowymi są na przykład: Balkonstar, Minibel czy zwisająca Tumbling Tom Red, ciesząca oko smacznymi, ciemnoczerwonymi owocami (tzw. pomidory wiśniowe). Prawdziwą atrakcją jest także odmiana Wagenrad, o dużych, czerwonych, przypominających paprykę owocach. Odmiany te wyhodowano specjalnie do uprawy w doniczkach; pozostają one stosunkowo niewysokie i mają zwarty pokrój.

W zasadzie możemy sadzić w pojemnikach wszystkie odmiany pomidorów, zaś ich wady tkwią raczej w wyglądzie. Typowe odmiany balkonowe, jak już wspomnieliśmy, rosną równomiernie, zwarcie i nie wyrastają wysoko. Pomidory potrzebują dużo miejsca, zatem w jednym pojemniku sadzimy tylko jedną roślinę i zapewniamy jej dobre podłoże. Nie zapominajmy o tym, że pomidor potrzebuje palika, do którego trzeba go przywiązać.

Najlepsze jest słoneczne miejsce

Podobnie jak wszystkie inne rośliny, także rośliny sadownicze i warzywa potrzebują dużo ciepła i światła, żeby mogły się dobrze rozwijać. Ideałem jest słoneczny balkon wychodzący na południowy wschód lub południowy zachód, gdyż im widniejsze miejsce, tym bujniej będą rosły nasze rośliny. Na typowym południowym balkonie jest zbyt gorąco dla większości warzyw, z wyjątkiem pomidorów, papryki i bakłażanów, które właśnie tu będą się dobrze czuły i rozwijały. Z kolei uprawa roślin użytkowych na cienistym balkonie jest niemożliwa, gdyż w krótkim czasie po prostu zmarnieją.

Kiedy już zasmakujemy w uprawie balkonowej, powinniśmy koniecznie sprawić sobie drzewko: brzoskwini, nektarynki, wiśni lub jabłoni. Stanowią one atrakcję zarówno podczas kwitnienia, jak i owocowania, a nakład prac pielęgnacyjnych nie jest wcale większy niż w przypadku roślin ozdobnych. Wymagają jednak dużego, przestronnego pojemnika. Popularne są również drzewka z rodzaju Citrus, a więc cytryna, klementynka lub kumkwat, które przez cały rok cieszą oko pachnącymi kwiatami i wielokrotnie owocują. Te pochodzące z obszaru śródziemnomorskiego rośliny pojemnikowe wymagają zimowania w bezmroźnym pomieszczeniu.

Fragment poradnika "Rośliny balkonowe" wydawnictwa Klubu Dla Ciebie

Książkę "Rośliny balkonowe" kupisz tutaj.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas