Dorodne liście będą jak zielone wstęgi. Kluczowa rzecz w uprawie juki
Oprac.: Joanna Leśniak
Juka doniczkowa jest gościem w wielu polskich domach. Choć w warunkach mieszkaniowych raczej nie zakwitnie, zdobi wnętrza liśćmi, które przypominają grube, zielone wstęgi. Nie ma dużych wymagań, ale na jednym trzeba skupić się ze szczególną uwagą. Jaka ziemia do juki? Od rodzaju podłoża zależy powodzenie w uprawie, więc nie zdawaj się w tej kwestii na improwizację.
Spis treści:
Juka w doniczce dla każdego
Rośnie szybko, a jej niezbyt wygórowane wymagania sprawiają, że jest okazem, z którego uprawą poradzi sobie każdy. Juka doniczkowa rośnie szybko i przykuwa wzrok masywną łodygą, przypominającą pień drzewa. Wyrastają z niej ciemnozielone liście, które stają się ozdobą wnętrz urządzonych w stylu zarówno tradycyjnym, jak i bardziej nowoczesnym.
W naszym kraju szczególną popularnością cieszy się juka gwatemalska, którą znaleźć można nie tylko w kwiaciarniach i profesjonalnych sklepach ogrodniczych, ale nawet w supermarketach.
Jaka ziemia do juki? Nie ma tu miejsca na zaniedbania
Dlaczego odpowiednia gleba dla juki jest tak ważna? Jeśli podstawowe warunki nie zostaną spełnione, zwiększy się ryzyko wystąpienia chorób rośliny, stanie bardziej narażona na ataki szkodników, a cała uprawa będzie znacznie bardziej uciążliwa.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że kwiat bardzo kiepsko znosi zastoje wody. Ziemia dla juki musi być przepuszczalna. Możesz skorzystać z gotowej mieszanki dla tego rodzaju roślin lub stworzyć ją samodzielnie, łącząc ziemię ogrodową, piasek oraz perlit. Ważne jest wybranie doniczki z otworami w dnie, przez które nadmiar wody będzie swobodnie usuwany.
Drugą kluczową kwestią jest odczyn gleby o wartości pH mieszczącej się w przedziale 6-6,5. W takich warunkach juka będzie w sposób efektywny pobierać składniki odżywcze z podłoża. Do prawidłowego rozwoju niezbędne są fosfor i potas, które warunkują ładny wygląd dorodnych liści.
Zrób jedną rzecz po powrocie ze sklepu
Udało ci się znaleźć w sklepie naprawdę okazały egzemplarz. To już połowa sukcesu, ale nie osiadaj na laurach. Tuż po zakupie rośliny w sklepie, warto przystąpić do przesadzania. Dzięki temu wybierzesz doniczkę, którą będzie zarówno sprzyjać juce, jak i pasować do twojego wnętrza.
Ponadto zdarza się, że na sklepowych okazach żerują szkodniki. Część z nich, np. ziemiórki, skrywa się w glebie. Przesadzenie juki do nowego podłoża pomoże wyeliminować niechcianych intruzów i ochronić inne rośliny doniczkowe znajdujące się w naszych domach przed ich atakiem.
Polecamy: