Reklama

Reklama

Dostałeś wiadomość o takiej treści? Policjantka też i teraz ostrzega

Oszuści nigdy nie śpią i stawiają na coraz bardziej wymyślne formy wyłudzeń. W ostatnim czasie głośno jest o pladze oszustw za pomocą fałszywych SMS-ów. Właśnie taką wiadomość otrzymała nadkom. Małgorzata Sokołowska. Podpowiada, jak nie dać się okraść.

Próbowali oszukać policjantkę

Nadkom. Małgorzata Sokołowska jest policjantką z 16-letnim stażem. Prowadzi instagramowy profil, na którym można znaleźć policyjne ciekawostki, zagadki kryminalne oraz rady z zakresu bezpieczeństwa. 

Tym razem funkcjonariuszka postanowiła podzielić się z internautami wiadomością, którą niedawno otrzymała. Zgodnie z treścią SMS-a, kobieta została poproszona o uregulowanie należności za paczkę, która została wstrzymana w związku z niedopłatą kilku złotych. Do wiadomości został dołączony link, za pomocą którego należało dokonać przelewu. 

Reklama

Co więcej, SMS został wysłany na służbowy numer policjantki. Kobieta od razu zorientowała się, że jest to próba oszustwa i postanowiła dosadnie odpisać na tę wiadomość. "Sprytnie, ale nie do końca, bo to służbowy numer policyjnej komórki. Rozumiem, że paczka będzie dostarczona wraz z kurierem do policyjnej izby zatrzymań? Takie 48 h na koszt państwa, czyli paczkomat dla oszustów. Do wiadomości: wydział do walki z cyberprzestępczością" - napisała nadkom. Małgorzata Sokołowska.

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Tego typu wiadomości coraz częściej są próbą wyłudzenia pieniędzy. Istotną kwestią jest nie tylko nieklikanie w podany w SMS-ie link, ale także zgłaszanie takich wiadomości. Jak podała nadkom. Małgorzata Sokołowska, takiego SMS-a warto przesłać do CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej). "Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej, używając w swoim telefonie funkcji "przekaż" albo "udostępnij" i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników!" - napisała policjantka. 

Nadkom. Małgorzata Sokołowska zwróciła uwagę na to, by zapisać podany wyżej numer, by móc od razu zgłosić próbę wyłudzenia internetowego. Warto również zapamiętać, by wysyłać SMS-y w oryginalnej formie. W ciągu czterech godzin można zgłosić maksymalnie trzy wiadomości z jednego numeru. Nie są przyjmowane zgłoszenia dotyczące usług SMS premium. 

Jak jeszcze próbują nas oszukać?

Oszuści liczą na naiwność swoich ofiar. Chociaż coraz głośniej mówi się o walce z cyberprzestępczością, to nie brakuje osób, które właśnie w ten sposób zostały okradzione. 

Po pierwsze, nie należy postępować lekkomyślnie i przede wszystkim stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Dotyczy to nie tylko wiadomości o paczce, na którą wcale nie czekamy. Dość często wysyłane są SMS-y dotyczące wygranej w konkursie, w którym oczywiście nie braliśmy udziału. Jest raczej marna szansa, że ktoś chce nam oferować np. drogi sprzęt za darmo, a właściwie tylko za kliknięcie w link i podanie swoich danych. 

Ponadto, warto zachować czujność, gdy otrzymujemy wiadomość z banku. Czerwona lampka powinna się zaświecić w przypadku, gdy nadawca prosi o zalogowanie się do bankowości internetowej za pomocą linku podanego w treści SMS-a. To prosty sposób, by przekazać oszustom hasło i login do konta. 

To jednak nie koniec, bo oszuści próbują także naciągnąć swoje ofiary za pomocą takich chwytów, jak rozsyłanie informacji dotyczących kwarantanny, kolejnej dawki szczepionki lub odłączenia prądu w wyniku nieuregulowania wcześniejszej należności. W takich sytuacjach warto zachować spokój i najlepiej skontaktować się z rzekomym nadawcą i upewnić, czy wiadomość rzeczywiście została przez niego wysłana.    

Czytaj więcej:

Ponad 30 tys. zakażeń. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Poczta Polska ostrzega. Groźne SMS-y z informacją o dopłacie

Kolejne SMS-owe oszustwo - złodzieje podszywają się pod aplikację mObywatel

SMS o kwarantannie? Uważaj, to podstęp!

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy