Polski park narodowy skradł serca Brytyjczyków. Idealne miejsce na majówkę
Brytyjczycy zachwyceni polskim parkiem narodowym. Dziennikarze Daily Mail są zgodni: Słowiński Park Narodowy to miejsce, które trzeba odwiedzić. Zwrócili uwagę na wyjątkową wartość przyrodniczą tego miejsca i krajobrazy, które pozostają w pamięci na długo.

Spis treści:
"Tak wiele w naturze jest zarówno złowieszcze, jak i piękne". Tymi słowami dziennikarze Daily Mail określili Słowiński Park Narodowy.
Brytyjczycy zachwyceni polskim parkiem
Brytyjczycy wskazali to miejsce jako takie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wskazują, że park rozpościera się wzdłuż wybrzeża Bałtyku i został utworzony, by chronić piękno okolicznych jezior, torfowisk, lasów i łąk. "To najbardziej wyjątkowy w Europie pas ruchomych wydm" - cytują Polską Izbę Turystyki.
Chociaż ruchome wydmy wzbudziły ich zachwyt, to zwracają uwagę, że niekiedy mogą stanowić problem. W artykule napisali, że "przez nie wiele z krajobrazów nie jest już widocznych", a zwłaszcza tych wzdłuż Mierzei Łebskiej, "gdzie piasek był nawiewany w głąb lądu przez wiatry bałtyckie ze średnią prędkością 10 metrów rocznie przez tysiące lat".
W miejscu, w którym niegdyś rosły wysokie drzewa, obecnie znajdują się wydmy sięgające nawet 40 m. Dowodem na to, że miejsce to porastały niegdyś sosny są "skamieniałe końcówki" wystające z niektórych wydm.
Dziennikarze podkreślają, że Słowiński Park Narodowy jest obecnie domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków. Dodają, że na terenie parku znajdują się wieże obserwacyjne, które są świetnymi punktami widokowymi.

Słowiński Park Narodowy. Idealny na majówkę i nie tylko
Słowiński Park Narodowy rocznie przyciąga tysiące turystów. To jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej interesujących zakątków województwa pomorskiego.
"Wiodące tutaj szlaki pełne są najróżniejszych atrakcji, które zadowolą nawet najwybredniejszych turystów" - podaje Pomorskie.pl.
Powstały w 1967 roku park zajmuje powierzchnię 327,44 km2 i jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża. To jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce i największy w Europie obszar wędrującego piasku. Ruchome wydmy zajmują niemal 500 ha powierzchni, dlatego też teren ten przypomina piaskową pustynię.
W 1977 roku Słowiński Park Narodowy trafił pod skrzydła Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Z historią powstania parku i ciekawostkami na temat jego walorów przyrodniczych można się zapoznać w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego zlokalizowanego na terenie kompleksu Osady Latarników w Czołpinie.
"Park swoją nazwę zawdzięcza grupie etnicznej Słowińców, która zamieszkiwała tereny północno-zachodniej części województwa pomorskiego nad jeziorami Gardno i Łebsko. Zwiedzający Słowiński Park Narodowy mogą zapoznać się z ich kulturą w skansenie zlokalizowanym we wsi Kluki" - informuje Pomorskie.pl.

Źródło:
- dailymail.co.uk/travel/article-14464859/slowinski-national-park-poland-sand-dunes.html,
- pomorskie.travel/punkty-poi/slowinski-park-narodowy/